Dudaklarınızı Güneşten Korumanın Yolları

Dudaklarınızı Güneşten Korumanın Yolları

Yaz boyunca güneşin zararlı etkenlerinden en fazla etkilenen bölgelerimizden biri olan dudaklarımızı güneşten koruma yollarını keşfedin!

Yaz aylarında güneşin altında geçirdiğimiz saatler boyunca nasıl yüzümüzü ve vücudumuzu güneşten koruyorsak, aynı şekilde bedenimizin en hassas derilerinden birine sahip olan dudak bölgesini de koruma altına almamız lazım. Dudak kanseri her ne kadar çok bilinmeyen bir gerçek olsa da, hepimizin dikkate alması gereken bir risk ve güneşe maruz kaldığımız her an hatırlayıp, koruma sağlamamız gereken bir detay.

Dudaklarımız çok ince bir deri katmanına sahiptir ve diğer bölgelerimizden çok daha az melanin içerir. Aynı zamanda yıl boyunca güneşe maruz kalan dudaklarımız güneşin zararlı etkenlerini vücudumuzdan çok daha fazla yaşar. Dolayısıyla dudaklarımızın güneş korumasına olan ihtiyacı tahmin edebileceğimizden çok daha fazladır. Biz de bugünkü yazımızda dudaklarınızı güneşten korumanın yollarına ve sizler için seçtiğimiz birkaç dudak koruma ürününe yer verdik.

Dudakları güneşten nasıl korumalı?

– UV güneş koruması özelliğine sahip ve dudaklar için özel olarak formüle edilmiş koruma özelliğine sahip ürünleri seçin.

– Yüz veya vücut için olan güneş koruma kremlerinizi dudaklarınızda kullanmayın. Dudağınız en hassas, en ince deriye sahiptir ve cildimizin diğer kısımları için olan ürünler onları zedeleyebilir.

– Mutlaka SPF30 özelliği olan dudak koruma kremleri tercihiniz olsun. Çinko oksit içerikli dudak kremleri en iyi seçim olacaktır.

– Sık uygulama yapmak en önemli tüyolardan biridir. Gün içerisinde en az iki saatte bir dudağınıza dudak kremi sürmeyi unutmayın.

– Birçok dudak ürünü aynı zamanda antioksidan içerikler ve ekstra nemlendirme gibi özelliklere sahiptir. Siz de seçim yaparken bu tür özelliklere; aynı zamanda balmumu gibi nemi cildinizde uzun hapsedecek içeriklerin olmasına özen gösterin.

– Opak rujlar sadece dudağınıza doğal bir ışıltı katmakla kalmaz, bu ince derinizi güneşten de korur. Eğer hem ışıltılı hem de koruma altında dudaklara sahip olmak istiyorsanız güneşe çıkmadan önce dudaklarınıza opak rujlar uygulayın.

– Çok parlak dudak parlatıcıları, bebek yağları ve petrol içerikli ürünleri dudaklarınıza sürmekten kaçının. Bunların hepsi, dudaklarınızda UV ışınlarının etkisini çok daha zararlı şekilde yaratacaktır.

– Genç ciltler güneşten çok daha fazla etkilenme olasılığına sahiptir. Dolayısıyla özellikle çocuklarınızın dudaklarına mutlaka dudaklara özel güneş koruma bakımları uygulamalısınız.

GittiGidiyor’dan seçtiklerimiz

Dudaklarınızı güneşten korumak üzere GittiGidiyor’dan seçtiğimiz dudak balsamları karşınızda!

– Avon Sun 30 Faktör güneş koruyucu dudak balmı

– Faberlic Güneş Öpücüğü dudak balsamı SPF 30

– Nivea Lip Care Sun Protect dudak balsamı SPF 30

– Hurraw güneş koruyucu dudak balmı

– Forever Sun SPF 30 organik