Dudak Peelingi Önerileri

Dudak Peelingi Önerileri

Dudaklarınızın bakımı için olmazsa olmazlardan biri de ölü hücrelerden arındırmaktır. İşte karşınızda bunun en iyi yöntemi olan dudak peelingi önerileri hakkında bilmeniz gerekenler!

Kış aylarında soğuktan ve zorlu hava koşullarından, yazın sıcaktan, kuru ve karasal havalarda ise kuruluktan etkilenen dudaklarınızı yenilemek, onları doğal nem dengesine ulaştırmak için ne yapabilirim diye düşünüyorsunuz. Dudaklara sürekli dudak balsamı, lipstick gibi ürünler sürmek biraz olsun işe yarayacaktır ancak tam anlamıyla ve uzun süreli iyileşme sağlamayacaktır. Bu durumda en ideali dudak peeling ile önce ölü deriden arınmak ve sonrasında nemlendirme ve besleme ile tamamen cildi yenilemek olacaktır. Biz de bu yazımızda sizlere dudak peelingi önerileri ile dudak peelingi yapımı konusunda neler yapabilirsiniz konuları ile ilgili bir rehber hazırladık. Dudak peelingi önerileri nelermiş birlikte bakalım…

Dudak Peelingi Nedir?

Kuru ve soğuk havanın neden olduğu dudak kuruluğu, zamanla yerini dudak soyulması veya dudak çatlaması gibi istenmeyen problemlere bırakır. Dudak peelingi önerileri bu noktada daha uzun vadeli ve kalıcı bir dudak bakımı için oldukça önem taşımaktadır.

Dudak peelingi sırasıyla öncelikle dudaklar üzeride biriken ölü cildin ve mikrobiyotanın soyularak ve sıyrılarak temizlenmesi, ardından kalan muhtelif dudak çatlakları, alttan çıkan taze derinin beslenmesi ve nemlendirilmesi işlemidir. Dudak peelingi yapanlar dudaklarının zorlu hava koşullarında giderek daha dayanıklı olduğunu görmekte gecikmeyeceklerdir.

Bunun için evde bulunan doğal malzemeleri kullanarak dudak için peeling ürününü kendiniz yapabilceğiniz gibi veya bu işe özel hazırlanmış dudak scrubı ürünlerini kullanarak da başlayabilirsiniz. Soyma işlemi sonrasında ise dudaklarınızı besin değeri yüksek, vitamini bol yağlar ve ürünler ile güzelce besleyerek, nemlendirebilirsiniz. Şimdi de bakalım dudak peelingi nasıl yapılır sorusunun yanıtlarına. Sizlere evde kendiniz hazırlayabileceğiniz tarifler ve dudak peelingi önerileri ile bu iş nasıl yapılır anlatmaya çalışacağız.

Bal, Esmer Şeker ve Hindistan Cevizi

Hindistan cevizi, bal, esmer toz şeker karışımı olan bu dudak peelingi cildi besler, antioksidan ile yeniler. Diş ve dudak sağlığını iyileştirir. Dudak soyma işlemini esmer şeker gerçekleştirir, bal onarmaya ve hindistan cevizi yağı ise beslemeye yarar. Birer yemek kaşığı soğuk sıkım hindistan cevizi yağını ve balı karıştırın, içerisine yetecek miktarda esmer şeker ve az ılık su ekleyin. Bu karışımla dudakarınızı 5 dakika nazikçe ovalayın. Ilık su ile durulayın.

Deniz Tuzu, Şeker ve Kakao

Birer çay kaşığı deniz tuzu ve toz şekeri karıştırın. İçerisine iki çay kaşığı eritilmiş kakao veya hindistan cevizi yağı ekleyin. Bu karışım ile dudaklarınızı en az iki dakika ovalayın ve durulayın. Bu dudak peelingi tuz ile ölü derileri iyice temizler, dudakları taze deri ile buluşturur. Hassas dudaklarda dikkatli edilmesini gerektirir.

Nane, Şeker, Zeytinyağı

Nane yağı dudak çevresini uyararak dudakları canlandırır. Bununla birlikte üzüm veya nar çekirdeği yağı antioksidan yenileyici özelliğe sahiptir.  Bu dudak peelingini hazırlamak için bu malzemeler dışında zeytinyağı, ve toz şekere ihtiyacınız olacak. Zeytinyağına ilave ettiğiniz 2 yemek kaşığı şekeri katıştırın ve 10 damla nane yağı ekleyin. Dudaklarınızı ovalayarak sildikten sonra beş dakika bekletin ve durulayın. Sonrasında üzüm çekirdeği yağı ile yağlayın.

Kahve, Şeker ve Badem Yağı

İçtiğiniz kahve posasını alın, içerisine kakao, toz şeker, badem yağı ekleyin. Karışımı dudaklarınıza sürün ve yaklaşık iki dakika bekledikten sonra ovalayarak çıkartın. Sonrasında durulayıp tekrarlayabilirsiniz. Bu dudak peelingi ince kahve ve kakao tozları ile dudak üzerini derinlemesine temizler ve cilalar.

Lavanta, Şeker ve Bal

Tıbbi lavanta yağı, lavanta hidrosolü, esmer şeker ve bal karışımı olan bu karışım dudaklarınızı mikrobiyomunu yeniler, lavanta ile yaraları iyileştirir ve cildi sakinleştirir. Mümkünse organik olan balın içerisine 1 yemek kaşığı esmer şeker 6-8 damla lavanta yağı, koyun ve karıştırın. Dudaklarınızı 5 dakika nazikçe ovaladıktan sonra lavanta hidrosolü sıkarak temizleyin.

Nasıl yapılır kısmını öğrendiğimize göre son olarak bir diğer konu dudak peelingi kaç günde bir yapılır sorusunun cevabını verelim. Kullandığınız peelingin yoğunluğuna göre haftada en az 1 ila 3 kez arası aralara boşluk koyarak dudak peelingini uygulayabilirsiniz. Soğuktan Çatlayan Dudaklar İçin 6 Bakım Önerisi yazımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz.