Dudak Kalemi Nasıl Kullanılır?

Dudak Kalemi Nasıl Kullanılır?

Dudak makyajının önemli bir parçası olan dudak kalemlerini doğru uygulamak için bu ipuçlarına mutlaka göz atın!

Sadece dudak kenarlarını çerçevelemek değil, dudakların tamamını renklendirmek için de kullanılan dudak kalemi en az ruj kadar iyi çalışan bir dudak makyajı ekipmanıdır. Bu yazımızda sizler için dudak kaleminin nasıl kullanılacağını ve en iyi makyaj hilelerini bir araya getiriyoruz.

45 derecelik açı

Dudak kalemini 45 derecelik açı ile tutun ve kısa, hafif el vuruşlarıyla uygulama yapın. Sert bir çizgi çekiyor olmaktan kaçının. Eğer kaleminizin ucunun kuruluğu buna izin vermiyorsa artık eskimiş demektir ve yeni bir dudak kalemi alma vaktidir.

Açıları daha iyi görmek için çene yukarı

Tüm açıları daha iyi görmeniz, dudak kaleminin nasıl uygulandığını anlayabilmeniz için önemlidir. Bunun için çenenizi yukarı ve aşağı doğru hareket ettirin. Çünkü üst dudak çizgisi farklı bir perspektiften bakıldığında neredeyse üç boyutludur. Alt dudak için ise çenenizi kaldırıp tam görüntüleme yapmayı unutmayın.

Daha dolgun görünüm için zıt tonlar

Eğer dudaklarda daha dolgun görünüm yaratmak istiyorsanız zıt tonları kullanmanızı öneririz. Dudaklarınızın hem doğal görünmeye devam ederken hem de dolgun olması için size harika bir tüyomuz var! Alt dudağın ortasını vurgulamak adına o kısma biraz daha koyu renkli bir dudak kalemi uygulayın.

Önce ruj, sonra kalem

Önce rujunuzu uygulamanız, çizgiyi tam olarak nerede görmeniz gerektiğini size gösteriyor olur ve rujunuz silikleşmeye başladığında kaleminizin izi de rujun üzerinde olacağından, onunla birlikte kaybolmaya başlar. Böylece dudaklarınızın etrafında renkli halka şeklinde bir çerçeve kalmamış olur!

Dudak kalemi nasıl kullanılır: Daha fazla derinlik

Eğer dudaklarınızda daha yoğun bir görünüm yaratmak istiyorsanız da tam tersine önce dudak kalemi uygulaması ile başlayın. Dudak kalemi ile istediğiniz formu yaratın. Daha fazla derinlik ve yoğunluk istiyorsanız kalemi daha da fazla baskı kullanarak uygulayın. Tüm dudağı kalem ile de doldurabilirsiniz.

Uç meselesi

Dudak kaleminizin ucunu çok keskin olacak şekilde fazla açmamanızı öneririz. Kalemlerinizin uçlarının biraz daha tok olması, hem sürüş açısından kolaylık ve doğallık sağlayacak hem de dudağınızın içine kalemin izinin daha kolay karışmasını sağlayacaktır.

Temizlik önemli

Dudak kaleminin ucunu her kullanım sonrasında ıslak mendil ile silmeyi unutmayın. Bu, onu taze tutmak ve kaleminizin ömrünü uzatmak açısından önemlidir.