Doğal Ten Makyajı Nasıl Yapılır?

Doğal Ten Makyajı Nasıl Yapılır?

Nemlendirmeden kapamaya, fondötenden allığa, en doğru ürünlerden en ideal uygulama ipuçlarına; adım adım doğal ten makyajı burada!

Ağır bir makyajın modası geçeli çok oluyor. Doğal ten makyajı hem gündelik hayatımız için en ideal çözüm hem de doğal güzelliğin en güzel ifade biçimi. Siz de adeta makyajsızmışsınız gibi duracak olan bu doğal makyaj uygulamasını nasıl yapacağınızı merak ediyorsanız, ipuçlarını hemen aşağıda bulabilirsiniz.

İlk adım: Kusursuz nemlendirme


Cilt kuru olduğunda uygulayacağınız makyaj ürünleri ciltte homojen bir şekilde dağılmaz. Dolayısıyla makyajın doğallığı tamamen ortadan kalkmış olur. Bu nedenle size ilk önerimiz cildinizin nemini ideal olarak sağlamak adına makyajınızı uygulamaya başlamadan önce nemlendirici sürmek olacak.

İkinci adım: Kapama işlemleri


Göz altlarındaki morluklar, burun kenarlarındaki kızarıklıklar, sivilceler gibi yüzünüzün farklı yerlerindeki renk düzensizlikleri doğal makyaj uygulamasını tahmin edebileceğinizden daha fazla etkileyecektir. Dolayısıyla ikinci adım, onları corrector dediğimiz kapatıcılarla kapamak olacaktır. Her Kadının Bilmesi Gereken 8 Concealer Kuralı yazımızda da en iyi kullanım ipuçlarını inceleyebilirsiniz.

Üçüncü adım: Hafif fondöten


Doğal makyajın bir diğer önemli detayı da kullanacağınız fondöteni doğru seçmek olacaktır. Fondöten makyajı bir anca son derece ağır da gösterebilme kapasitesine sahip olduğu için size önerimiz hafif yapılara sahip, yarı mat ve saten bitişli fondöten modellerini tercih etmeniz. Sizin için en doğru fondöteni bulmak için Fondötenler Hakkında Bilmeniz Gerekenler yazımız size yardımcı olabilir. Eğer fondöten kullanmak istemiyorsanız da BB kremler bu anlamda imdadınıza yetişebilir.

Dördüncü adım: Makyajı iyi yaymak


Doğal makyaj uygularken genelde krem yapılı ürünleri kullanıyoruz. Bu yapıya sahip ürünlerin cildimizde daha da doğal bir görünüm yaratması ve daha eşit bir görünüme sahip olması için de makyaj süngeri kullanmamız şart. Süngerinizi ıslatın ve kremsi ürünlerinizi ıslak makyaj süngeri yardımıyla cildinize yedirin.

Beşinci adım: Şeftali allık

Makyajımızın doğallığını bozmadan ilerlemek adına, sıra yanakları renklendirmeye geldiğinde en dikkat etmemiz gereken şey doğal tonlarda allık rengi seçmektir. Size önerimiz, hemen her cilt renginde doğal bir görünüm yaratabilen şeftali allık modellerinden seçmeniz olacaktır. Allığı elmacık kemiklerinizin üzerine ve burun kenarlarınızdan iki parmak uzaklığa kadar uygulayın. Allık modeli seçerken mümkün olduğunca hafif yapılı ürünlerden seçmeye özen gösterin.

Adım adım doğal ten makyajınız hazır. Sırada göz ve dudak makyajı ile görünümünüzü tamamlamak var. Bu konularda size tavsiyemiz, yine doğallıktan uzaklaşmamak adına, kahverengi göz kalemleri ile kirpik diplerinizi vurgulamak ve hacim veren maskaralar yerine kirpikleri tek tek ayırıp uzatan maskaları tercih etmeniz olacaktır. Dudak makyajı konusunda ise saten bitişli ruj modelleri ideal seçim olacaktır. Son olarak kaşlarınızı da belirginleştirmek adına kaş rimelleri ile doğal bir ifade yakalamayı da unutmayın!