Corona Virüsü Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey

Corona Virüsü Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey

Corona virüsü nasıl bir şey? Corona virüsü nasıl çıktı? Corona virüsü nasıl yayıldı? Corona virüsü nasıl bulaşır? Corona virüsü nasıl belli olur? Corona virüsü nasıl tespit edilir? Corona virüsünden nasıl korunulur? Corona virüsü nasıl tedavi edilir? Aklınıza takılan soruların yanıtları burada.

Corona virüsü bir süredir sadece ülkemizin değil, tüm dünyanın gündeminde. Maalesef her geçen gün farklı farklı ülkelerden can kayıpları duyduğumuz, binlerce insanın da tanı konarak tedavi gördüğü COVID-19 isimli bu hastalık nasıl çıktı? Nasıl yayıldı? Nasıl bulaşıyor? Nasıl önlenebilir? Tüm dünyanın dikkat kesildiği şu günlerde yeni tip corona virüsü nasıl sorusunun peşinden gelen tüm soru işaretlerini sizler için bir araya getirdik. İşte corona virüsü hakkında merak ettiğiniz her şey.

Corona virüsü nasıl bir şey? Corona virüsü nasıl oluşur?

Dünya Sağlık Örgütü açıklamasıyla coronavirüsler hayvanlarda veya insanlarda hastalığa neden olabilecek büyük bir virüs ailesidir. İnsanlarda, birkaç koronavirüsün soğuk algınlığından Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS) ve Şiddetli Akut Solunum Sendromu (SARS) gibi daha ciddi hastalıklara kadar solunum yolu enfeksiyonlarına neden olduğu bilinmektedir. En son keşfedilen koronavirüs, korona virüsü hastalığına yani COVID-19’a neden olur.

Corona virüsü nasıl başladı?

Corona virüsü nasıl çıktı sorusunun yanıtları Çin’in Wuhan şehrindeki hayvan pazarlarına uzanıyor. Corona virüsü nasıl oluştu? diye bakıldığında ise şimdilik yapılan araştırmalara göre corona virüsün yarasalardan ya da aracı bir başka hayvandan insanlara geçtiği düşünülüyor.

Corona virüsü nasıl yayıldı?

Aralık ayında Çin’de ortaya çıkan corona virüs hastalığı, her salgın hastalıkta olduğu gibi, insandan insana solunum yolu ve temaslar sebebiyle bulaştı. Bu şekilde Antarktika hariç dünyanın dört bir yanına, tüm kıtalara yayılmaya başladı. 19 Mart tarihli Worldometer’ın verilerine göre dünya genelinde corona virüs vaka sayısı 219 bin 265. COVID-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı ise 8 bin 968.

Corona virüsü nasıl bulaşır? Corona virüsü nasıl yayılır?

Corona virüsü nasıl bulaşır diye merak ediyorsanız en büyük sebebinin öksürme ve hapşırma yoluyla ortaya saçılan damlacıklara maruz kalmak olduğunu hatırlatalım. Aynı zamanda hastaların temas ettiği yüzeylerden göz, ağız, burun mukozası ve tokalaşma yoluyla bulaşabilir. Virüsün yüzeyde kalma süresi kısa olmadığı için yüzeylerin sürekli olarak dezenfekte edilmesi, ellerin sık sık en az 20 dakika olmak şartıyla sabunlu su ile yıkanması yayılmanın önüne geçilmesini sağlayacaktır.

Corona virüsü nasıl belli olur?

Peki corona virüsü nasıl anlaşılır? COVID-19 hastalığının en yaygın semptomları karşımıza ateş, yorgunluk ve kuru öksürük olarak çıkıyor. Corona virüsü nasıl başlar diye merak edenler için bazı hastalarda ağrılar, burun tıkanıklığı, boğaz ağrısı ya da ishalin de görülebildiğini hatırlatalım. Peki corona virüsü nasıl anlarız? Bu semptomları gördüğünüzde ve hatta genelde hafif bir şekilde, yavaş yavaş başladığında bir uzmana danışmakta fayda var. Kimi insanlar ise enfekte oluyor, ancak herhangi bir semptom geliştirmiyorlar, sadece kendilerini iyi hissetmiyorlar.

Corona virüsü nasıl tespit edilir?

Şu anda corona virüsü bahsettiğimiz semptomların ardından bir sağlık kuruluşuna başvurmanız ve bu sağlık kuruluşunda yapılan testler sonrasında tespit ediliyor. Ancak hiçbir belirti göstermeden de bu virüsü taşıyıp atlatanlar da olduğu bilindiği için şimdilerde farklı ülkelerde çeşitli antikor testleri üzerine de çalışılmakta.

Corona virüsü nasıl korunulur? Corona virüsü nasıl yok edilir?

Corona virüse karşı alınabilecek tedbirlerin başında hemen hemen birçok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de gerçekleşmeye başlamış olan “evde kal” uygulamasıdır. Zorunlu olmadıkça evden çıkmamak üzere okullar tatil edildi, iş yerleri evden çalışıyor ve kafe, spor alanları, vb kalabalık yerler kapatıldı. Hızla yayılmaya müsait olan bu virüsün önüne geçmek için herkesin kendini karantinaya alması ve Corona’dan Korunma Yolları: Korona Virüsü Hakkında Her Şey yazımızda da listelemiş olduğumuz üzere hijyen başrolde olmak üzere tüm korunma kurallarını uygulaması gerekiyor.

Corona virüsü nasıl geçer? Corona virüsü nasıl tedavi edilir?

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre korona virüsü ile mücadele eden insanların yüzde 80’i özel bir tedaviye ihtiyaç duymadan hastalıktan iyileşebiliyor. Dolayısıyla ateş, öksürük ve nefes almada zorluk çekenlerin mutlaka tıbbi yardım almaları gerekiyor. Şimdilik hastanelerde solunum cihazlarıyla tedaviler gerçekleşiyor. Dünyanın farklı ülkelerinde ise corona virüsü tedavi amaçlı aşılar geliştirilmeye başlandı. Worldometer’ın 19 Mart tarihli verilerine göre 219 bin 265 corona virüsü hastasının 85 bin 745’i iyileşebildi.

Corona virüsü nasıl öldürüyor?

DSÖ açıklamasına göre COVID-19 hastalığı kapmış olan her 6 kişiden yaklaşık biri ağır hastalanıyor ve nefes almakta güçlük çekiyor. Yaşlı insanlar ve yüksek tansiyon, kalp problemleri veya diyabet gibi tıbbi sorunları olanların hastalığı daha tehlikeli şekilde geçirme olasılığı daha yüksek oluyor.

Corona virüsü nasıl geçecek?

Tüm dünyanın korkusu haline gelmiş olan corona virüsü nasıl geçecek sorusunun yanıtı henüz bulunmuş değil. Virüs üzerine aşılar çalışılmakta ve çeşitli önlemlerle hastalığın yayılmasını önüne geçilmekte. Hayatını kaybedenlerden daha fazla iyileşenlerin haberi umut verici, ancak henüz tamamen nasıl geçeceğini bilmiyoruz.

Çocuklara corona virüsü nasıl anlatmalı?

Birçok ebeveynin aklında da bu soru var: Çocuklara bu virüsten ve COVID-19 hastalığından nasıl bahsedeceğiz? Onların korku ve endişe dolmadan ama önlemlerini de doğru şekilde almaları açısından ideal bir konuşma yapmadan önce Çocuklara Corona Virüsü Nasıl Anlatılmalı? yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.