Bıyık Bırakmak İsteyen Erkeklere Öneriler

Bıyık Bırakmak İsteyen Erkeklere Öneriler

629

Yüzünüz için en uygun formda bıyık bırakmak veya bıyık stilinizi sürdürmek için bu yazımızdan ilham alabilirsiniz!

Bıyık bırakmak yüzyıllardır varolan bir erkek stili olarak karşımıza çıkmaktadır. Belli dönemlerde tekrar tekrar moda olan bıyık, farklı dönemlerin, farklı hayat tarzlarının, siyasetlerin sembolü olarak insan hayatındaki yerini her zaman korumuştur. Siz de bıyık bırakmaya karar verdiyseniz, baştan aşağı bıyık stilini yaratmak ve sürdürmek üzerine bu yazımızı okumadan bu işe girişmeyin.

Hangi bıyık tarzını seçerseniz seçin, bıyığın bakımı önemli bir konudur. Bıyığın ıslatılıp taranması, nemlendirilip yumuşatılması yüzünüzün görünümü için vazgeçilmezdir. Bakalım doğru bıyık bırakmanın ve bıyığı korumanın adımları neler?

Bıyığın Uzamaya Bırakılması

Bıyığınızı uzatırken görüntü açısından kirli sakal ile başlayın. Yeni tüy bitmiş çocuklar gibi gözükmek istemiyorsanız sakalların tümü belli bir uzunluğa gelmeden kesmeden bekleyin. Ancak yarım santimetre uzunluktan sonra suratınızın bıyığın dışında kalan tüyler kısmını tıraş edin. İlk tıraşlarda sakalınızı tıraş makinası ile alırsanız bıyığın surattaki görüntüsünün kontrastı daha hafif olacaktır. İlk tıraşınızdan itibaren bıyığınızı nasıl istiyorsanız ona göre tıraş olun. Belli bir uzunluktan sonra bıyıkların uçlarını da kesmeye başlayabilirsiniz. Dudaklara yakın alt kısımları biraz daha fazla kesebilir, eğer yanlara doğru uzayan bıyık stillerini kullanacaksanız yanları daha az kesebilirsiniz. Uzatma esnasında ne kadar fazla budama o kadar sağlıklı bıyık demektir.

Bıyık Bakımı, Tıraşı ve Tarama

Bıyık bırakmak onu hiç kesmemek anlamına gelmez. Aksine ne kadar çok düzeltme, o kadar iyi sonuç demektir. Bıyıklarınızı aynı saçlarınız gibi şampuan ve saç sabunları ile yıkayın. Yıkarken alt deriye masaj yapın ki gözenekler açılsın. Küçük boy sakal makasları ile bıyıkların farklı yöne doğru kıvrık, dışa çıkık, yıpranmış, güçsüz olanlarını kesin. Burun delikleri tarafını ve dudakların olduğu kısımlardaki ince bıyıkları tıraşlayın. Daha sonra nemlendirici, wax veya yağ ile bıyıklarınızı yumuşatın ve tarak ile içeriden dışarıya veya yukarıdan aşağıya (istediğini modele bağlı olarak) en az on beş dakika tarayın.

Bıyığa Stil Vermek

Bıyığın stil özelliğini arttırmak için periyodik bakım yapmak faydalıdır. En az haftalık bakımla bıyığınıza maske, temizleyici tonikler, yağlar gibi bakım ürünleri sürmelisiniz. Stil vermek için de her gün en az on dakika bıyıklarınızı el veya makasla olması istediği şekle taramalı veya masaj yapmalısınız.

Bunu da okuyun: Hangi Yüz Tipine Hangi Sakal Kesimi Yakışır?
Kirli sakallardan bıyıklı kesimlere, uzun ve kabarık modellerden keçi sakallarına; yüz tipinize en uygun sakal kesimin keşfetmeye ne dersiniz?

Bıyığı Tıraş Etme

Küçük makaslar her zaman daha kolay kullanım sağlar. Kesim öncesi ıslatma için su yerine yağlı su, hidrosol veya yağ kullanın. Bıyıklarınız uzunsa ve komple kısaltacaksanız elektrikli ve taraklı tıraş makinesi tercih edin. Dudak üstünü, dudak kenarlarını ve burun altını tıraş ederken bıyık stilinizi esas alarak hareket edin.

Çok yakında karşınızda olacak bıyık stilleri hakkındaki yazımız için takipte kalın!