Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlenir?

Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlenir?

Hastalık ve enfeksiyonlardan korunmak adına kendimize yapabileceğimiz en büyük iyilik bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirmek olacaktır. Peki bunun için hayatımıza neleri sokmalı, hayatımızdan neleri çıkarmalıyız?

Aslında hemen her kış mevsiminde grip salgınları ile birlikte gündemimize gelen bağışıklık sistemi konusu şimdilerde korona virüs salgını ile birlikte yeniden önem kazandı. Vücudumuzun türlü hastalık ve enfeksiyondan korunması adına bir direnç oluşturmasını sağlayan bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirmemiz hepimizin önceliği olmalı.

Sağlıklı beslenmekten düzenli egzersize, yeterli uykudan doğru takviyelere, hayatınıza katacağınız birçok sağlıklı alışkanlık bağışıklık sisteminizin güçlenmesine ve birçok hastalığın yanı sıra özellikle grip salgınlarından korunmanıza yardımcı olduğunu unutmayın. Dolayısıyla bağışıklık sisteminize iyi bakmayı ihmal etmeyin ve sizler için araştırdığımız bağışıklık sistemi nasıl güçlenir sorusunun yanıtlarına mutlaka göz atın.

Bağışıklık sistemi nedir?

Öncelikle bağışıklık sistemi nasıl güçlenir sorusuna geçmeden, bağışıklık ne demek sorusunun yanıtına bakmakta fayda var. Bağışıklık, vücudumuzun belli bir mikroorganizmaya karşı direncini temsil eder. Bağışıklık sistemi de vücudumuzun farklı enfeksiyon durumları ile savaşması için sahip olduğu özel sisteme denir. Vücudumuzda var olan organların tamamına yayılmış olan hücrelerden oluşan bağışıklık sistemi dalak, karaciğer, lenf bezi, timus gibi organlar ve kemik iliğinden de oluşmaktadır. Aynı beyin gibidir; bir hafızası vardır ve bu hafızasını her yeni mikrobik duruma, hastalığa karşı yanıt üretmek üzere canlandırır.

Temel görevi organizmaların vücuda girmesini ya da girmiş bulunmakta olan organizmaların yayılmalarını engellemek olan bağışıklık sistemimiz doğal ve kazanılmış olmak üzere iki farklı sistem olarak karşımıza çıkar. Doğal olan bağışıklık sistemimiz hastalığı oluşturan etkenlerin vücuda girmeleri durumunda karşılaştıkları ilk bağışıklıktır. Kazanılmış olan ise bu etkenlere göre farklı şekilde değişen ve hafıza oluşturan bağışıklık sistemidir.

Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler

Sağlığımızı korumak adına bağışıklık sistemi nasıl güçlenir konusuna baktığımızda öncelikli yapmamız gereken şey beslenmemizi gözden geçirmek olacaktır. Yani bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekler artık hayatımızın bir parçası olmalıdır. İçerisinde C, A, E vitamini ile selenyum gibi mineraller barındıran antioksidandan zengin yiyecekler bağışıklık güçlendirici etkileriyle bilindiklerinden listemizin başında yer almalı. Örneğin yeşil biber, enginar, soğan, patates, turp, ıspanak, havuç, domates, kereviz, brokoli, pırasa, maydanoz, fesleğen, nane, dereotu, rezene, roka, tere gibi yeşilliklerle sebzeler ve portakal, kivi, greyfurt gibi C vitamini içeren meyvelerin düzenli olarak tükettiğiniz gıdalar arasında olmasında fayda var. Aynı zamanda ceviz, badem, fındık gibi kuruyemişler ve yulaf da bağışıklık sistemini güçlendirmek için etkili olan besinler arasındadır.

Güçlü bir antioksidan olarak sarımsak da hastalıklardan korunmanız adına beslenme rutininizde bulunmalı. Bağırsak florasını geliştiren yoğurt, kefir gibi probiyotikler de sağlıklı yaşamınızın olmazsa olmazları arasında yer almalı. Yine antioksidan etkili Omega 3 içeren balıklar haftada en az iki kez, sağlıklı hayatımızın başrolünde olan meyve ve sebzeler ise her gün mutlaka 5 porsiyon tüketilmeli. Tüm bunların yanı sıra kuşburnu, yeşil çay, zencefil ve zeytinyağını hayatınızından eksik etmemeyi de atlamayın.

Minerallere göz atarsak da çinko, mutlaka tüketimini artırmanız gereken mineraller arasında. Bağışıklık sistemini güçlendirmesi ile bilinen çinko özellikle et ve peynirde, yanı sıra da kuru baklagillerde, deniz ürünleri ve sert kabuklu yemişlerde bulunur. Bir diğer önemli mineral ise kuzu ciğer, yumurta, ayçiçeği çekirdeği, ton balığı, tavuk göğsü, somon balığı, hindi, chia tohumu, mantar gibi gıdalarda bulunan selenyumdur.

Bağışıklık sistemini güçlendiren takviyeler

Şimdi de sırada bağışıklık sistemi nasıl güçlenir sorusunun bir diğer yanıtı olan takviyeler konusu var. Öncelikle belirtmeliyiz ki bu takviyeler mutlaka bir doktora danışarak alınmalı ve kişiye özel olarak seçilmelidir. Ancak az önce gıdalarda da bahsettiğimiz gibi antioksidan başrolde olmalıdır. İçerisinde antioksidan, A, E, B12, C, D ve K vitaminleri barındıran multivitaminler bağışıklık sisteminin güçlenmesi açısından önemli takviyeler arasındadır. Pharmaton, Sambucol, İmuneks, Supradyn, Redoxon gibi vitaminler ve NBL Probiotic Gold, Enterogermina gibi probiyotikleri doktorunuza danışabilirsiniz. Aynı zamanda arı poleni, arı sütü ve propolis gibi ürünler ile son günlerde bahsi daha da fazla geçmeye başlayan kara mürver de yine bir uzmana danışarak kullanabileceğiniz takviyeler arasında.

Peki hangi vitamin hangi açıdan faydalıdır? Örneğin insan bedeni bakteri ve virüsleri ortadan kaldıran antimikrobiyal proteinleri üretmek adına D vitaminine ihtiyaç duyar. A vitamininin ise kanserli hücrelerde DNA mutasyonlarını bloke ederek kanserle savaşma özelliği vardır. En güçlü antioksidanlardan biri de E vitaminidir ve B12 de ruh halimizden enerji seviyemize, kalp sağlığımızdan hafızamıza, sindirim sistemimizden hormonal dengeye, birçok önemli koruma özelliklerine sahiptir. C vitamini ise bağışıklık sistemi açısından en etkililerden birisidir, çünkü vücuttan zararlı maddelerin atılmasına yardımcı olur ve vücudun savunma sistemini güçlendirir. Dolayısıyla birçok hastalık ve enfeksiyondan korunmada C vitamini son derece önemlidir. Kemik ve kalp sağlığı açısından önemli bir vitamin olan K vitamini de sağlıklı bir metabolizma için önemli takviyelerdendir.

Bağışıklık sistemi neden çöker?

Az önce yukarıda bahsettiğimiz üzere bağışıklık sistemini güçlendirme adına tüketeceğiniz her sağlıklı gıda kadar önemli olan bir diğer şey de yapılmaması gerekenleri hayatınızdan çıkarmak olacaktır. Burada da bağışıklık sisteminin çökmesine neden olan etkenlere bakmakta fayda var. Tütün mamülleri ve alkol tüketimi bağışıklık sistemine ciddi oranda zarar verdiğinden, bu alışkanlıkları hayatınızdan bir an evvel çıkarmanızı tavsiye ederiz.

Düzenli spor yapmak bağışıklık sistemi nasıl güçlenir sorusunun en güçlü yanıtlarından biridir, ancak yaptığınız egzersiz bedeniniz için fazlaysa bu da bağışıklığınıza zarar verecek ve bağışıklık sisteminizin çökmesine vesile olabilecektir.

Kötü uyku alışkanlıkları ve yorgunluk da bağışıklık sisteminiz için negatif bir etki yaratacağı için dikkat etmeniz gereken şeyler arasındadır. Düzenli bir uyku uyumadığınızda, sinir sisteminizi kuvvetlendirmediğinizde bağışıklık sisteminiz çökebilecek ve hastalıklara çok daha fazla meyilli olabileceksiniz. Tüm bu maddelerden anlayacağınız, sağlıklı olmayan tüm alışkanlıklarımız bağışıklık sisteminin çökmesine neden olur ve bu alışkanlıkları bir an önce tersine çevirmemizde fayda vardır.

Bağışıklık sistemi hastalıkları nelerdir?

Elbette hepimizin aklındaki bağışıklık sistemi nasıl güçlenir sorusu kadar merak ettiği bir diğer konu da bağışıklık sistemi hastalıklarıdır. Vücudumuzun bu koruma mekanizmasının çalışmaması durumunda birçok hastalık ortaya çıkacaktır. Öncelikle bağışıklık sisteminin zayıflamasını anlamamıza yardımcı olacak belirtilere göz atalım, ardından da bağışıklık sistemi hastalıkları nelerdir sorusunu yanıtlayalım.

Eğer kendinizde koku alamama, solunum güçlüğü, hazımsızlık, saç dökülmesi, kuru ve kırışık cilt, sert ve şiş eklemler, ağrılı bezler, isteksizlik, halsizlik, dikkat dağınıklığı ve depresyon gibi durumlar gözlemliyorsanız bağışıklık sisteminiz zayıflamış olabilir. Bu durumda bir uzmana görünmenizde ve eğer bağışıklığınız zayıflamışsa, bir an önce bu yazıda da bahsettiğimiz gibi bağışıklık sistemi güçlendirme alışkanlıklarını hayatınıza katmanızı öneririz.

Otoimmün hastalıklar, bağışıklık sistemi hastalıkları olarak da dikkate alınabilir. Yani bağışıklık sistemimizin bizleri hastalık ve enfeksiyondan koruması yerine yanlışlıkla vücudun sağlıklı hücrelerine saldırması durumunda bu tip hastalıklar belirir. Bunlar arasında da romatoid artrit, lupus, diyabet, haşimato, sedef, akdeniz ateşi, ankilozan spondilit, behçet hastalığı, multipl skleroz (MS) ve çölyak gibi hastalıklar sayılabilir.