Eski Hollywood Artistlerinden Makyaj İpuçları

Eski Hollywood Artistlerinden Makyaj İpuçları

1546

Makyaj dünyasının efsane ismi Ida Gál-Csiszar, Hollywood için çalıştığı dönemden ünlü makyaj firmalarına kimyagerlik ve danışmanlık yaptığı, en sonunda da kendi markasını çıkardığı yılların deneyimini ortaya dökmüş ve hiçbir zaman eskimeyecek makyaj sırlarını paylaşmış.

Max Factor Ida Gál-Csiszar’dan kendisi için bir turuncu-kırmızı ruj yaratmasını istediğinde o Hollywood makyaj artistleri ile çalışmaya başlamış, mesleğinde yeni bir kimyagerdi. Esasında şu an kullandığımız rujların çoğu onun kendisi tarafından formüle edilmiş olabilir.

Max Factor, Tom Ford, Smashbox ve onlarca yıldan bu yana birçok önemli markanın ana kimyager / danışmanı olarak görev yapan endüstri efsanesi, Macar kökenli bu inanılmaz kadın, iddialı parlaklık veren balm ve benzeri dudak parlatıcıları , çeşitli maskara türleri, krem rengi saten rujlar, primer, göz farı gibi makyaj dünyasında çığır açmış pek çok ürünün formülünü geliştirdi. Bu yazımızda onun yakın bir zaman önce ortaya döktüğü güzellik sırlarını bulacaksınız.

Maskaranız aynı zamanda liner olsun

Maskara ilk yaratıldığında sıvı bir kap içinde değildi; kuru bir fırça olarak tasarlanmıştı. Gál-Csiszar “Ürünün bu şekilde olmasının harika yanı hem kirpiklerinizi kaplamak için hem de gözlerinize çizgi çekmek için aynı fırçayı kullanma imkanına sahip olmanız” diyor. Liner’lar da aynı şekilde üretildiği ilk yıllarda kuru şekilde tasarlanmıştı. Maybelline markası ilk olarak sıvı baz formülü ortaya çıkarttı ancak eski usul liner ve maskara kullanımı pullanma ve dökülme gibi sorunlar yarattığı için kısa sürede terk edildi.

Gál-Csiszar bu eski dönemdeki pratiklikten esinlenmiş olmalı ki kendi markası Gállany’de kolay sürülen eyeliner ve hızlı kuruyan kalıcı harika bir maskarayı bir arada sunuyor.

Allığınızı ruj altlığı olarak kullanın

İşte size Hollywood’un en eski makyaj sırlarından biri, Max Factor’un baş makyaj sanatçısı Robert Salvatore’dan geliyor. Rujunuzu tüm gün boyunca kalıcı olması için dudak fırçanızı hafifçe nemlendirerek allığınıza sürün rujunuzu uygulamadan önce allığınız ile dudaklarınızı çerçeveleyip doldurun. Bu eski tüyo ile kolayca gün boyu etkisi devam eden kalıcı bir rujunuz olacak.

Rujunuzu allık ya da bronzer olarak kullanın

Gàl-Csiszar, herkesin bu çok yönlü kullanımı yapabileceğini ve her dudak renginin işe yarayacağını ısrarla söylüyor ancak uygulamanın en doğru sonucu vermesi için dikkat edilmesi gereken bazı detaylar var. Rujunuzu sürdükten sonra dudaklarınızı birbirine bastırın, daha sonra orta parmağınızla alt dudağınızın ortasına bastırarak oradan rengi almak için hafifçe dokunun. Parmak ucunuza aldığınız bu renkle allık uygulayabilirsiniz.

Daha sıcak ruj tonları da aynı teknikle bronzer olarak kullanılabilir. Daha cesur tonlar için koyu renklerle uygulamayı tekrar edebilirsiniz.

Yüzünüzde doğru ışıltıyı dudak parlatıcısı ile yaratabilirsiniz

Gàl-Csiszar, 70’lerin sonlarında dudak parlatıcısı geliştiren ilk kozmetik kimyacılardan biriydi. Dudak parlatıcısından önce, her şey için vazelin kullanılırdı. Gàl-Csiszar’dan yüzde ışıltı yaratmak için bir tüyo daha “Tek kullanımlık bir maskara çubuğu kullanın, dudak parlatıcısının içine sokun ve göz kapağınızın diplerine, elmacık kemiklerinize hafifçe uygulayıp parmak uçlarınızla yayın. Işık yansıması da gözlerinizi ışıldatır.”

Yüzünüze ben ekleyerek asimetriden kurtulun

Gàl-Csiszar, mesleğin icra edildiği geçmiş yıllarda dolgu ve enjektable gibi malzemelere sahip olmadıklarını ve makyaj artistlerinin en zorlandığı konulardan birinin asimetri olduğu belirtiyor. Bu dertten muzdarip ünlü artistlerden biri de Marilyn Monroe elbette. Çözüm için tavsiye edilen ise suya dayanıklı maskara kullanarak yüzün durumuna göre aşağıda olan göz ya da dudak çevresinde küçük bir ben yapılması. Bu benin daha doğal görünmesi için sıvının fazlasını parmak uçlarınız ile alabilirsiniz.

Gözlerindeki etkiyi arttırmak için mat turuncu tonlarını kullanın

Bu tüyo özellikle renkli gözlüler için… Gàl-Csiszar, mat gün batımı ve amber turuncu tonların 40’lı yılların başlarından 70’lerin sonlarına kadar oldukça önemli olduğunu ve sıkça kullanıldığını belirtiyor. Bu sıcak mat tonlarları mavi gözlerin ısınmasına neden olduğu gibi yeşil renkli gözlerde de tamamlayıcı bir etki yaratıyor. Esasında tüm göz renkleri için rahatça kullanılabiliyor.

Far ile gölgelendirmeleri ve eyeliner kullanımını göz açıkken yapın

Bu ipucunun asıl kaynağı Salvatore. Gàl-Csisza ondan aldığı bu tüyo için diyor ki “Göz açıkken ortaya çıkan ya da kayıp olan bir çizgi veya kıvrımı mükemmelleştirmenin en iyi yolu budur, etkili bir makyaj aynası alın ve yüzünüzü iyi tanıyın.

Tüm zamanların en etkili ürünü highlighter

Gàl-Csiszar, yüzünüzü yenilemenin ve canlılık / gençlik izlenimini vermenin en iyi yolunun etkili bir highlighter kullanımı olduğunu belirtiyor. Highlighter’ı parmak uçlarınıza biraz alın ve gözünüzün iç köşesine, cupid yayının üst kısmına, kaşınızın alt kısmına ve elmacık kemiklerinizin üst kısmına hafif hareketlerle sürün. Eğer pırıltılı bir mücevher küpe takıyorsanız alt kulak memenizin dış kenarına da minik bir pırıltı ekleyebilirsiniz bu şekilde küpeleriniz de daha dikkat çekici görünecektir.

Saç çizginizi değiştirerek yüz şeklinizi de değiştirebilirsiniz

Bu son zamanlarda Kardashian’lardan aldığımız bir hile olsa da, tam olarak yeni değil. Gàl-Csiszar, saç çizgilerinin geçmişte de çok önemli olduğunu, Hollywood ünlülerinin makyajlarında bu tüyodan oldukça faydalanıldığını belirtiyor. Saç çizgisinin altındaki derinin saç ile aynı tonda olacak şekilde koyulaştırılması, özellikle gündüzden geceye giderken gerçek bir etki yaratabilir. Saç çizginizin netleştirilmesi için sert bir gölge fırçası kullanın ve saçınızın tonuna uygun bir göz farı ile saç diplerinizi boyayın. Kontörün doğru olduğuna emin olmak için tüm yönlerden kontrol edin.