Ağız ve Diş Sağlığı Haftası Kutlu Olsun

Ağız ve Diş Sağlığı Haftası Kutlu Olsun

1031
main

Ağız sağlığınız için dikkat etmeniz gerekenler ve daha sağlıklı dişlere sahip olmak için edinmeniz gerekenler bu yazımızda!

Bu hafta Ağız ve Diş Sağlığı haftası! Biz de hazır gündeme gelmişken bu konuya değinelim dedik ve daha sağlıklı dişler ve ağız sağlığı için dikkat edilmesi gerekenleri, GittiGidiyor’dan seçtiğimiz ürün önerileriyle bir araya getirdik.

İdeal diş fırçası kullanımı


Dişlerin sabah ve akşamları olmak üzere günde iki kez, minimum iki dakika olacak şekilde fırçalanması diş sağlığı açısından hepimizin bildiği en önemli rutin. Diş fırçalarının 2-3 ayda bir değiştirilmesi de uzmanların önerileri arasında. Özellikle şarjlı diş fırçaları bakteri plaklarını temizleme konusunda oldukça etkilidir. Tüm fırçalama hareketlerini sizin için kendi kendine yapan bu şarjlı diş fırçası modelleri, dairesel ve küçük fırça başlıkları ve titreşimli teknolojisi ile ideal fırçalamayı sağlar. Hafif hareketler ile dişleriniz üzerinde gezdirmenizin yeterli olduğu bu fırçalar, hem zaman hem de fazla baskı uyarısı özellikleriyle de dişlerinizi en doğru şekilde fırçalamanıza yardımcı olur.

Fırçalamanın etkinliğini artırmak için ağız gargaraları


Diş fırçalarının ulaşamadığı yerleri de unutmamak lazım… Bu noktada imdadımıza ağız gargaraları yetişiyor ve dişlerde bakteri plağına neden olan zararlı asit bileşenlerine karşı koruma sağlamaya katkıda bulunuyor. Listerine, Oral-B, Colgate, Halazon gibi markaların birbirinden farklı içeriklere sahip ağız bakım sularının düzenli şekilde ve 30 saniye ile 1 dakika arası bir süre ile uygulanması gerekiyor. Bakteri oluşumunu engellemenin yanı sıra taze bir nefes için de etkili olan ağız bakım suları diş sağlığınızın rutininde mutlaka olmalı.

Bunu da okuyun: Dişleri Beyazlatmak İçin Uygulayabileceğiniz 5 Yöntem
Doyasıya bir gülümseme için kusursuz dişlere sahip olmak hepimizin hayali. Bunu sağlamak için evde diş beyazlatma yöntemleri hakkında bilgi sahibi olmanız ve daha beyaz dişler için hemen uygulamaya geçmeniz yeterli.

Plaklara karşı diş ipleri


Diş ipleri de diş bakımı rutininizin olmazsa olmazları arasında. Diş eti çizgisinin altındaki ve dişler arasında kalan yiyecek artıklarının çıkarılması için çalışan diş ipleri düzenli olarak kullanıldığında plak birikiminin oluşmasını engellemeye ve dolayısıyla diş çürükleri ile dişeti hastalıklarının önüne geçmeye yardımcı olur. Diş ipini en doğru şekilde kullanmak için ipliğin büyük bir bölümünü orta parmaklarınızın çevresine sarın ve dört veya beş santimetrelik ipi açıkta bırakın. İpi baş parmak ve işaret parmakları arasında gererek, dişleriniz arasında nazikçe yukarı ve aşağı doğru hareket ettirerek uygulamanızı yapın.

Dil temizliğini unutmayın


Ağız bakımı kapsamında atlanmaması gereken detaylardan biri de dil temizliği konusudur. Dil, mikroorganizmaların hızlı şekilde üremesi için oldukça müsait bir dokuya sahip bir organ olduğu için, dil temizleyiciler ile düzenli şekilde bakımının yapılmasına fayda vardır. Dil temizlemek hem ağız kokusunun giderilmesinde hem diş ve diş eti sağlığının korunmasında hem de ağız içindeki acı tadın ortadan kalkmasında oldukça etkili bir bakım işlemidir.

İlgili Yazılar