Gözlük Kullananların Bilmesi Gereken 5 Makyaj Kuralı

Gözlük Kullananların Bilmesi Gereken 5 Makyaj Kuralı

3911

Gözlük takanların çok daha kusursuz ve çok daha kolay bir makyaj uygulayabilmeleri için dikkat edilmesi gerekenler burada!

Son yıllarda optik gözlük takmak modanın büyük bir parçası olsa da göz bozukluğu nedeniyle gözlük takanlar için makyaj yapmak apayrı bir meseledir. Makyajı kusursuz bir şekilde dengeleyebilmek için bilinmesi gereken bazı ipuçları var biz de bu yazımızda bu ipuçlarını bir araya getirdik.

1. İyi bir büyüteçli ayna fark yaratır

Gözlük takanların göz makyajının kusursuz bir şekilde tamamlandığından emin olmaları için büyüteçli aynalar kullanmasında fayda vardır. Gözlüklerini çıkardıklarında görüş kabiliyetleri azalacağından makyaj esnasındaki küçük detayları kaçırabilirler ve bu noktada büyüteçli aynalar kurtarıcı bir parça olarak devreye girer!

2. Yakın ve uzak gözlüklerinde makyaj farklılıklarını unutmayın

Yakın gözlüğü takanların gözleri cam etkisinden dolayı olduğundan küçük görünebilir. Fakat bazı stratejik makyaj seçenekleri ile bu boyut farkı ortadan kaldırılabilir. Eğer gözlerinizi daha küçük gösteren gözlüklerden takıyorsanız, göz kapaklarına parlak görünümlü ya da ışıltılı bir far sürerek dikkatleri gözlerinize çekebilirsiniz.

Diğer yandan uzak gözlükleri gözleri büyük ve yüzü de uzun gösterir. Dolayısıyla gözleri küçültmek için mat göz farı kullanılmasında fayda vardır. Aynı zamanda far kullanmak yanı sıra likit eyeliner ile de ideal makyajı yaratabilirsiniz.

3. Kozmetik ürünlerin gözlük çerçevesine yapışmasını önleyin

Fondöten ve kapatıcı gibi kozmetik ürünleri kullananların yaşayacağı sorunlarından birisi de gözlük çerçevesinin yüze yapışması olacaktır. Makyaj, gözlüklerin burundan aşağı kaymasına neden oluyorsa, bu durumun basit bir çözümü olduğunu unutmayın. Yağ oluşumunu önlemek için burun üzerinde bir nemlendirici ve makyajın ömrünü uzatmak için makyaj sabitleyici sprey kullanmayı deneyebilirsiniz.

4. Takma kirpiklerin yerine hacim veren maskara tercih edin

Takma kirpikler gözleri çerçevelemek ve genişletmek için iyi bir çözüm olarak bilinse de, gözlükler söz konusu olduğunda ters bir etkiye sahiptir. Uzun takma kirpikler camın iç kısımlarında çizilmeye neden olabilir ve ayrıca gözleri tahriş edebilir. Bu sebeple doğal kirpikleri mümkün olan en iyi şekilde gösterecek maskaraları kullanmanızı öneririz. Uzunluk yerine hacim vurgusu yapan bir maskara modeli seçmenizde fayda olacaktır.

5. Güçlü bir ruj ile dengeyi yaratın

Gözlükler odakların göz bölgenizde toplanmasına neden olan bir aksesuardır. Bu yüzden dengeli bir makyaj için yüzünüzün alt yarısına bir renk katmanızı tavsiye ederiz. Bunu yapmanın en kolay çözümü ise parlak renkli bir ruj seçmekle olacaktır. Koyu ve parlak tonlarda rujlar ile makyajınızda dengeyi sağlamayı unutmayın!