Zeka Geliştiren 10 Yetişkin Oyunu

Zeka Geliştiren 10 Yetişkin Oyunu

2404

Akıl yürütme ve soyut düşünceyi besleyen en iyi oyunları araştırdık.

Oyun oynamak sadece çocuklara mahsus değil. Sevdiklerinizle birlikte eğlenceli vakit geçirmenin bir yolu olan masa oyunları size de çok keyif veriyorsa, bu konu tam size göre. Çünkü sadece boş vakitlerinizi değerlendirmeniz için değil, aynı zamanda zekanızı da geliştiren oyunları mercek altına aldık. Oyun oynamanın keyfini yaşarken, akıl yürütme becerinizi geliştirebilir, farklı şekillerde düşünebilme kabiliyetinizi artırabilir, strateji yeteneğinizi yükseltebilir ve soyut düşünce yetinizi güçlendirebilirsiniz. Günlük hayatın koşuşturmasında, işin içine bu kadar teknoloji girmişken, çok fazla uyarana maruz kalıyoruz ve beynimizin sadece bir kısmını kullanarak aslında onu yeteri kadar besleyemeyebiliyoruz. Zeka oyunları oynandığı anda yaşattığı hazzın dışında, işte bu yorgun düşmüş beyinlerimize de olumlu anlamda etki ediyor. Odaklanma ve dikkat sorunları yaşıyorsanız, tahammül sınırlarınız azaldıysa veya yaratıcı düşünme becerinizin zayıfladığını düşünüyorsanız, sizler için derlediğimiz en iyi zeka oyunlarından kendiniz için en uygun olanını seçebilir ve arkadaşlarınızla birlikte eğlenceli anların tadını çıkarırken, zekanızı da ışıldatabilirsiniz.

1. Reversi


Zeka, mantık ve strateji oyunu olan Reversi ’de amaç, rakibinizin taşlarını kendi renginize çevirerek taş sayısında çoğunluğa ulaşmak. Kulağa böyle anlatıldığında kolay gibi gelse de rakibinizin birkaç hamle sonrasında neler yapabileceğini düşünerek taşları doğru yerlere yerleştirmeniz gerekiyor. Oyun tablasının 64 kareden oluştuğunu düşünürsek, geliştirebileceğiniz sayısız strateji olduğunu anlayabilirsiniz. İki kişi oynanan bu oyun için ufak bir de tüyo verelim. İlk hamlelerde köşeleri kapmaya özen gösterin, çünkü ne kadar çok köşeniz varsa o kadar güçlü bir başlangıç yapmış olursunuz.

2. Surakarta


Yine bir strateji oyunu olan Surakarta iki kişiyle oynanıyor. Bu oyundaki amaç ise rakibinizin bütün taşlarını oyun dışına çıkarmak. Yatay, dikey ve çapraz olarak oyun tahtasında hareket eden taşlardan her oyuncuda 12 tane bulunuyor. Rakibin taşını kırmanız içinse bir daireyi tamamlamış olmanız gerekiyor.

3. Go


Ülkemizde yıllar önce satışı başladığında birçok kişinin üstüne baya mesai harcadığı oyunlardan biri olan Go , bin yıllar öncesine dayanan geleneksel bir Uzakdoğu strateji ve zeka oyunu . Oynamayı öğrenmesi çok kolay olan, ancak sayısız üretilebilecek strateji ile zekanızı baya zorlayan en iyi oyunlardan biri diyebiliriz. Oyundaki asıl amaç ise mümkün olan en az taşı kullanarak rakibinizden daha geniş bir alanı ele geçirmek.

4. Sudoku


Kendi kendinize oynayabileceğiniz en güzel zeka oyunlarından biri olan Sudoku ’nun bu ahşap seti favorilerimizden. Dokuza bölünmüş toplamda dokuz büyük kareden oluşan Sudoku’da, 1’den 9’a kadar rakamları aynı satır ve sütunda tekrarlanmayacak şekilde dizmeye çalışıyorsunuz.

5. Satranç


Görsel zekayı geliştirebilmenin en iyi yollarından biri olan satranç, belki de zeka oyunları arasında en ciddi olanı. Hem halihazırdaki stratejilerden faydalanabilir hem de beyin jimnastiği yaparak rakibinizi kendi geliştirdiğiniz stratejilerle yenmeye çalışabilirsiniz.

6. Abalone


Yine iki kişiyle oynan bir diğer oyun olan Abalone , hızlı ilerleyen bir strateji oyunu . Öğrenmesi ise çok kolay. Sumo güreşi olarak da anılan bu oyunda amaç, rakibinizin altı topunu oyun alanının dışında bırakmak. Altıgen oyun tahtasıyla birçok strateji üretebileceğiniz harika oyunlardan biri.

7. Block Me


Koridor olarak da bilinen Block Me , mantık yürütmeye dair güzel oyunlardan bir tanesi. Oyunda sadece piyonunuzu ilerletmiyor, aynı zamanda engeller koyarak hem kendi yolunuzu kolaylaştırmayı hem de rakibinizin önünü tıkamayı hedefliyorsunuz.

8. Knight Moves


Yatay hareketlerden sıkıldıysanız ve işin içine biraz daha üç boyut katmak istiyorsanız, Knight Moves tam sizlik bir zeka oyunu olabilir. Amacınız metal topu tahtanın diğer tarafına geçirmek, ancak işler hiç de tahmin ettiğiniz kadar kolay olmayacak.

9. Dvonn


Oyun sektöründe en iyi oyunlar arasında tescilli bir yeri olan Dvonn ’da oyuncular oyun parçalarını kule olarak topluyorlar. Oyun sırasında en dikkat etmeniz gerekense kırmızı Dvonn parçalarıyla asla teması kesmemeniz. Çünkü bunlarla teması kaybedilen parçalar ve kuleler oyun dışına çıkarılıyor.

10. Stol


Son olarak, Sudoku’dan bahsetmişken, birden fazla kişiyle oynayabileceğiniz bu yeni tür Sudoku’yla tanışmanızı istedik. Stol ’da Sudoku’daki gibi her satır, sütun ve karenin içinde aynı rakam tek bir kez tekrar ediliyor. Oyunun başında, oyun alanı üzerindeki bütün numaralar taşlarla saklanıyor. Torbadan çekilen sayıyı oyun alanındaki 81 taştan bir tanesini kaldırarak bulmaya çalışıyorsunuz. En çok taşı bulan oyunu kazanıyor.