Yılbaşı Ağacı Hazırlamanın Faydaları

Yılbaşı Ağacı Hazırlamanın Faydaları

827

Yeni yıl heyecanını yavaş yavaş evlerimize taşımaya başladık. Peki, yılbaşı ağacı hazırlama ve evinizi süslemenin birçok faydası olduğunu biliyor muydunuz?

Kırmızı ağırlıklı süsler, yılbaşı ağacı hazırlama ve rengarenk ışıklarla evinizi dekore etmenin tam zamanı. Sizin de içiniz içinize sığmıyor, heyecanlanıp mutlu mu oluyorsunuz? Yılbaşının o büyülü atmosferini evlerimize taşımanın bilimsel olarak kanıtlanmış faydaları sizi de şaşırtacak.

Arkadaş canlısı

Yapılan bir araştırmaya göre evini yılbaşı için süsleyen kişiler dışarıdan daha sosyal, arkadaş canlısı ve cana yakın görünüyorlar. Kapı girişinden salona küçük ışıklarla aydınlatılan bir ev, komşularla iletişim kurma konusunda da etkili oluyor. Daha misafirperver ve iletişim kurmaya açık olduğunuzu gösteriyor. Araştırmada deneklere hem yılbaşı için süslenmiş hem de süslenmemiş farklı türdeki evler gösteriliyor. Ardından katılımcılar yılbaşı için süslenmiş evlerin sahiplerinin daha arkadaş canlısı olabileceğine dair düşüncelerini paylaşıyorlar. Anlayacağınız yılbaşı dekorasyonu kişiyi sosyal, girişken ve nazik bir karaktere sahip gibi gösteriyor.

Yılbaşı Ağacı Hazırlama: Çocukluğa dönüş

Başka bir araştırmaya göreyse, yılbaşı ağacı süsleme hevesimiz çocukluğumuza dayanıyor. Bunun nedenlerinden biri ise yılbaşının bize çocukluğumuzda sevdiklerimiz ve ailemizle birlikte geçirdiğimiz mutlu günleri anımsatması. İçimizdeki çocuğun heyecanı bu nostaljik reaksiyona neden oluyor. Çocukluğumuzda yaşadığımız o sihirli duyguların heyecanını bize yaşattığı için yılbaşını bu kadar seviyoruz ve evimizi süsleme ihtiyacı duyuyoruz.

Yılbaşı Ağacı Hazırlama

Değişim zamanı

Diğer yandan erkenden yılbaşı heyecanını yaşamaya başlamak bir kaçışın göstergesi olabilir. Genelde daha önceki yılbaşlarının heyecanını içinde yaşayıp bu sihri tekrardan yaşamak isteyenler erkenden harekete geçer. Ancak bazı kişiler ise daha önce hayal kırıklığı yaşadıkları ya da tatsız geçen yeni yıl gecesini telafi etme çabasında olabiliyor. Bu aynı zamanda sevdiği bir yakınının kaybından ya da kişinin kaçmaya çalıştığı hayat şartlarındaki değişiklikten kaynaklanıyor da olabilir.

Bunu da okuyun: Çocuklarla Adım Adım Yılbaşı Ağacı Hazırlığı

Ailece keyif dolu bir gün geçirmek ve çocuklarla yılbaşı aktivitesinde birlikte yılbaşı ağacı yapmak için size birkaç önerimiz var!

Küçük mutluluklar

Stresi bol günlük hayatımız ve ardı arkası kesilmeden tekrarlanan anksiyetelerle mücadele ederken, kendimizi mutlu edecek küçük şeyler yapmak istiyoruz. Yeni yıl da yepyeni başlangıçlara ve hayata dair umutlarımızı yenileyebildiğimiz yegane günlerden biri. Çocukluğumuza dair güçlü duyguları alevlendiren bu özel günün tadını evinizi dilediğiniz gibi dekore ederek çıkarın.

Yılbaşı ağacınızı kendiniz tasarlayın