Yeniden Denemelik 5 Nostaljik Sevgililer Günü Geleneği

Yeniden Denemelik 5 Nostaljik Sevgililer Günü Geleneği

14 Şubat Sevgililer Günü’nde geçmişin romantik ruhunu günümüze taşımanızı sağlayan geleneklerden fikir alarak sevginizi ifade etmenin farklı yollarını yeniden hatırlayabilirsiniz.

Havada aşk kokusunun olduğu yılın o en güzel zamanı yaklaştı. 14 Şubat Sevgililer Günü bazıları için bir klişe, bazıları içinse yılın en özel günlerinden biri. Çok kısa bir süre kalmışken, bu özel günde partnerinizle birlikte neler yapacağınızı belki şimdiden planlamaya başladınız. Sevgilisi olana her gün Sevgililer Günü olsa da bu günü daha nostaljik ve özel kılmak istiyorsanız, ayıcıkları ve kırmızı gülleri bir kenara bırakıp geçmişi 100 yıl öncesine dayanan ve günümüzde de en az o zamanlardaki kadar büyüsünü koruyan gelenekleri yeniden hatırlamaya ne dersiniz? Bu özel günü evde keyif yaparak geçirmeyi planlıyorsanız, Sevgililer Günü’ne Özel: İzleyebileceğiniz En İyi 10 Aşk Filmi yazımızdan film önerisi alabilirsiniz.

Aşkınızı görünür kılın

Eski zamanları hatırlayın, İstanbul hanımefendilerinin beğendikleri bir beyefendi olduğunda ellerinden mendillerini onun önünde düşürdüğü zamanları. O mendil o an dünyanın en önemli sembolüdür, potansiyel bir aşkın müjdecisidir. Siz de partnerinize karşı duyduğunuz aşkı onun günlük hayatta kullanabileceği eşyalara yansıtabilirsiniz. Kalp desenli bir fular, adlarınızın baş harflerini taşıyan kol düğmesi ya da kravat o günü unutulmaz kılacak bir hediye alternatifi olabilir.

El becerilerinizi konuşturun

Origami sanatıyla az çok ilgiliyseniz, bunu harika bir Sevgililer Günü mesajı iletmek için kullanmaya ne dersiniz? İstediğiniz renkte A4 boyutunda bir kraft kağıdı alıp kat kat açılacak ve her katta bir mesaj içerecek şekilde katlayın. Geçmişi yüzyıllar öncesine dayanan bu geleneğin farklı katlama stillerini internette bulabilirsiniz. Önemli olan her bir kata sevdiğinize karşı hislerinizi ifade eden mesajları yazıyor olmanız. Dilerseniz aralara ilişkinizin en özel anlarını ölümsüzleştirdiğiniz fotoğraflarınızı da kesip koyabilirsiniz.

El yapımı kartpostal hazırlayın

Dijital çağ hakimiyeti ele geçirdiğinden ve her işimizi e-postalarla yapmaya başladığımızdan beri kartpostal ve mektuplar eski çağlara ait birer geleneğe dönüştü. Gelin bu Sevgililer Günü’nde nostaljik ruhu yeniden canlandırın ve aşkınızı bir kartpostal ile ölümsüzleştirin. Kendi kartpostalınızı hazırlamak için çeşitli kumaşlar, kurdeleler, kelebekler, çiçekler ve hatta Eros ’tan ilham alarak bir kolaj hazırlayabilir ve bu kolajın ortasına sevginizi anlatan cümleleri yazabilirsiniz.

Çiçek alın

Ama anlamı olan çiçekler… İnternet üstünden satılan aranjmanlardan gözünüze hoş görüneni birkaç dakika içerisinde seçip birkaç yeri tıklayarak gönderdiğiniz çiçekler karşı tarafı mutlu etse de üzerine düşünülmüş bir buket kadar etkili olmayabilir. Örneğin kırmızı gül klişesini bir kenara bırakarak başlayabilirsiniz. Her çiçeğin sembolize ettiği farklı anlamlar vardır. Örneğin nergisler şansı ve mutluluğu, menekşeler sadakati veya karşılıklı aşkı simgeler, beyaz lilyumlar ise saflık ve temizliği… Biraz araştırma yaparak ya aşkınızı ifade eden ya da sevgilinizin karakteristik özelliklerini vurgulayan bir buket yaptırabilirsiniz.

Çikolata ya da kurabiye yapın

Mutfağa ve yemek yapmaya meraklıysanız, sevgiliniz için kendi ellerinizle yaptığınız çikolatalar hazırlamaya ne dersiniz? Hazır bir çikolata almak yerine içerisine fındık, badem koyduğunuz veya likör enjekte ettiğiniz el yapımı çikolatalarınızla partnerinizin gönlünü bir kez daha fethedebilirsiniz. Çikolata yerine kalp şeklinde, içi çilek reçelli kurabiyeler de yapmayı deneyebilirsiniz. Unutmayın ki aşkın yolu mideden geçer.