Yeni Yıl İçin Sürdürülebilir Hediye Önerileri

Yeni Yıl İçin Sürdürülebilir Hediye Önerileri

Yılbaşı için doğa dostu ve çok kullanımlık hediye seçenekleri alarak sevdiklerinizi mutlu ederken gezegenimize de bir iyilik yapmaya ne dersiniz?

Yeni yıl yaklaşıyor! Bir yandan hediye almak ve vermenin heyecanını yaşıyor diğer yandan ise tüketim çılgınlığının içine girmek istemiyorsunuz, tüm bu tüketimin doğaya verdiği zararları düşünüyorsunuz. Bu konuda yalnız değilsiniz, sizin gibi pek çok kişi sadece hediye almak için alınan küçük ojelerin veya yılbaşında tek kullanımlık süslerin doğaya yaptığı tahribatı düşünüyor. Denizler poşetle, doğa çöplerle dolarken, yağmurun mevsimi sonbahar yağışsız gelip geçerken ve ekolojik problemler insan sağlığında kendini iyice gösterirken hediye almak lüks gibi. Ancak kimimiz için hediyesiz bir yılbaşı düşünülemez. O zaman imdadımıza yetişen bir hediye tarzından bahsedelim size: doğa dostu hediyeler diğer ifadeyle sürdürülebilir hediye çeşitleri ile hem sevdiklerinizi ve hem de kendinizi sevindirin. Sürdürülebilir hediyeler ile yalnızca doğa konusunda bilinçli dostlarınızı sevindirmekle kalmazsınız ayrıca henüz çevre bilinci konusunda yeni başlayan sevdiklerinizin sürdürülebilir tüketime adapte olmasını sağlarsınız. Bu konuda hemfikir olduysak, ekolojik hediye fikirleri bizden, seçmesi ve alması sizden olsun.

Termos Ve Mataralar

Kaliteli ve hoş tasarımlı bir termos, yanınızda taşıyarak kahvenizi tek kullanımlık take-a-way kaplarından kurtaracağı gibi, işyerinde kişisel hijyeninizi de sağlar. Termos kapları kışın sıcak yazın soğuk içecek için kullanabilirken, su mataralarını ise evde ve iş yerinde damacalardan alacağınız su ile su ve içecek yerine sıfır atık tüketim yapabilirsiniz. Arkadaşlarınızı sıfır atık ürünleri kullanmaya başlama konusunda termos ve matara hediyesi ile motive edebilirsiniz.

Katlanabilir Taşınabilir Stojo Bardaklar, Çok Kullanımlık Pipetler

İçecek konusunda diğer bir ekolojik seçenek, içecek kabını yanınızda taşımaktır. Sürdürülebilir hediye olarak yeni trend stojo bardaklar hem yanınızda rahatlıkla taşınır, çantada yer kaplamaz, kullanımı da rahat bir sürdürülebilir hediyedir. Çok kullanımlık pipetler ise son yıllarda artan bambu ve saz kamışları veya çelik gibi metal malzemeden yapılırlar. Bu iki sürdürülebilir hediye birlikte kombine edilebilir.

Taşınabilir Yemek Kapları

İç içe geçen metal kaplar eski filmlerden veya belki ailemizden aşina olduğumuz işçi yemek kaplarıydı. Günümüzde iç içe geçen uzun kullanmlı malzemeden yapılan kaplar, yemek için kullanılıyor. Bazı bu tip kapların içerisinde hem yemek koyma haznesi hem de çok kullanmlık çatal bıçak seti ve tabak bulunabiliyor. Bu tip sürdürülebilir hediye seçenekleri outdoor ve kamp setleri olarak sunulan seçeneklerden değerlendirilebilir.

Balmumu Kaplı Gıda Koruyucular

Mutfakta kullanılan gereçlerden streç kağıt, buzdolabı poşeti gibi tek kullanımlık ürünlerin yerini alan yeni nesil gıda koruyucular yine enteresan bir ekolojik hediye. Bu sayede her buzdolabına giren gıda için ekstradan çöp çıkmayacak.

Çok Kullanımlı Alışveriş Çantaları

Sıfır atık alışveriş konusunda çevre dostuna en çok yardım edecek iki önemli gereçten bir tanesi çok kullanımlık alışveriş çantalarıdır. Mümkünse doğal bezlerden, geri dönüştürülür malzemeden yapılan bu çantalar sayesinde market ve pazar alışverişlerini çöp çıkartmadan yapabilirsiniz. Bizden tavsiye, iki adet büyük pazar çantası içerisine bir kaç adet küçük bez çanta, en az beş altı adet pazar filesi ve birbirinden farklı boyut kavanoz koyun. Tüm bu içerik ile bir doğa dostu bir alışveriş için gerekli olan tüm gereçler sağlanmış olacaktır.

Doğal Üretim Yapan Çiftliklerden Gıda Kutuları

Yılbaşı için süpermarketlerde hazırlanan sağlığa zararlı gıda paketleri yerine ekolojik çiftliklerde hazırlanan meyve sebze paketlerinden satın alabilirsiniz. Permakültür, ekolojik, doğal tarım gibi ibarelerle zehirsiz, doğal, organik gıda yetiştiren çiftlikleri destekleyerek zehirsiz tarım ile toprak bozulmasına karşı destek vermis olursunuz. Kuru meyveler, ceviz badem gibi yemişler, baharat ve yağlar yılbaşı için güzel ekolojik ürünler sayılabilecek doğal gıdalardır.

Bambu Diş Fırçası, Doğal İçerikli Diş Macunu

Ekolojik hediyeler arasında bir diğer seçenek de çok kullanımlık diş fırçası ve doğal diş macunu. Bambu, doğal kıl, misfak gibi doğal ürünlerden yapılan çok kullanımlık diş fırçası ile hindistan cevizi yağı, mentol, nane özü gibi doğal ürünlerden yapılan diş macunu iyi bir kombin olabilir.

Sürdürülebilir Tekstil ve Moda

Çevreyi düşünüyorsanız kitle modası markalarından uzak durun. Ancak kıyafet hediye etmek gibi bir amacınız varsa sürdürülebilir moda etiketi ile üretim yapan tasarımcıların sınırlı sayıdaki ürününden alışveriş yapabilirsiniz. Bu tasarımcılar yalnızca organik kumaşlar kullanmakla kalmaz, doğal boya gibi sağlıklı malzeme ile boyama yaparlar.

Elektronik Kitap

Kitap okumayı sevenler için alınabilecek çevre dostu hediyeler arasında öne çıkan bir tanesi elektronik kitaptır. Bu sayede tek bir kağıt kullanmadan veya çöp yapmadan binlerce kitap taşıyarak okuyabilirsiniz.

Doğal İçerikli Kozmetik Ürünleri

İçeriğinde büyük kozmetik markalarının kullandığından daha fazla, daha doğal, daha yerel içerik kullanarak üretim yapan küçük üretici kozmetik markaları giderek artıyor. Özellikle kendine bakmayı seven kadınlar için oldukça sevindirici bir hediye bu markaların bakım ürünleri ile oluşturabileceğiniz hediye kutusudur.

Bu yazımız ilginizi çektiyse GittiGidiyor’da Ürünlerini Bulabileceğiniz Çevre Dostu Markalar yazımızı da tıklayabilir ve farklı önerileri keşfedebilirsiniz.