Yeni Başlayanlar İçin Suluboya

Yeni Başlayanlar İçin Suluboya

2388
main

Suluboya yapmak isteyenlerin ihtiyacı olacak ilk bilgiler bu yazımızda!

Çocukluğunuzda büyük bir ihtimalle suluboya takımınız vardı ve hatırlayamadığınız kadar çok resim yaptınız. Şimdi hayallerinizi suluboyayla yeniden kâğıda dökme vakti. Boyalarınızı ve fırçalarınızı hazırlayın.

Kâğıt, fırça ve boya seçimi


İyi bir suluboya resim yapmak istiyorsanız, öncelikle suya dayanıklı iyi bir resim kâğıdı alarak işe başlamanız gerekiyor. Suluboya tekniğinin kullanımı için özel olarak hazırlanan resim defterlerinden alabilirsiniz. Gidip en pahalı ve en iyi suluboyayı almanız gerekmiyor. İlk başta tekniği kavramanız ve pratik yapmanız daha önemli. Hem onlarca renk çeşidi bulunan bir suluboya takımı almak yerine renkleri kendiniz karıştırarak elde edeceğiniz, ana renklerden oluşan bir set de tercih edebilirsiniz. Eğer tüp içindeki boyalardan alacaksanız, renkleri rahatça karıştırabilmek için bir palet almayı da ihmal etmeyin. Fırça seçiminde ise hem suni hem de organik olanlar arasından kendinize uygun olanını seçebilirsiniz ama kaliteli bir fırça istiyorsanız, samur fırçaları tercih edebilirsiniz.

İşinize yaracak tüyolar


– Suluboya çok hızlı kurur. Ve boyayı ilk kağıda sürdüğünüzde daha koyu görünür, ancak kurudukça rengi açılır. Bu yüzden elde etmek istediğiniz rengi ayrı bir kağıtta deneyerek doğru tonu yakalayabilirsiniz.

– Daha sağlıklı bir sonuç almak için resim kağıdını düz bir zemine kenarlarından bantlayarak çalışın. Böylece hem kağıdınız kaymaz hem de kağıt ıslandıkça oluşan dalgalı görünümü de önlemiş olursunuz.

– İki tane su kabı kullanmanızda fayda var. Biri fırçayı temizlemek için diğeri de renkleri sulandırmak için kullanılmalıdır. Çünkü kirli suyla yeni bir rengi ıslatmaya kalktığınızda siyaha dönük lekeli bir renk elde edersiniz.

Eskiz şart


Suluboya ile hayalinizdeki figürlere şekil vermek pek kolay değildir. Bu yüzden nasıl bir şey çizmek istediğinizi kurşun kalem ile suluboya kağıdının üzerine hafifçe çizin. Bunlar sizin suluboya yaparken yol göstericiniz olacak çizgiler.

Renklerin birbiriyle karışması


Suluboyanın en önemli özelliklerinden biri resim yaparken renklerin birbirleriyle karışmasıdır. Bu yapmak istediğiniz resimde farklı tonların oluşmasına neden olabilir. Bu da suluboya tekniğinin kaçınılmazlarından biridir. Yine de renklerin daha az karışmasını istiyorsanız, boyadığınız bir alanın tamamen kurumasını bekleyebilir ya da üstünden hafifçe süngerle geçebilirsiniz. Sünger aynı zamanda hatalarınızı biraz temizlemek, boyanın kağıttaki yoğunluğunu almak için de kullanılabilir.