Yeni Başlayanlar İçin Piyano Rehberi

Yeni Başlayanlar İçin Piyano Rehberi

1595
main

Piyano çalmayı öğrenmek isteyenler, unutmayın ki hiçbir zaman geç kalmış değilsiniz.

Evinizde piyanonuzun olmaması ya da yaşınızın ilerlemiş olması gibi bahaneleri bir kenara bırakmanın tam sırası. İyi bir müzik kulağına sahipseniz, düzenli olarak egzersiz yaparak siz de piyano çalmayı öğrenebilirsiniz. İşin içine eğlence katmak istiyorsanız, Klavye/Org Çalmayı Öğrenmeniz İçin 6 Neden yazımızdan da fikir alabilirsiniz.

Piyano mu; yoksa org mu?

Düzenli egzersiz yapmanız gerektiği için elinizin altında bir piyanonuzun olması büyük avantaj. Bu noktada hayallerinizi biraz daha düşük tutmanızı ve kuyruklu akustik piyano yerine bütçenize daha uygun olacak ikinci el bir dijital piyano ile işe başlamanızı öneririz. Dijital piyano dediğimizde aklınıza ilk olarak orgun geldiğine eminiz ama orgun tuşlarının piyanoya benzemesinin dışında farklı bir işlevi vardır. Çoğu orgun çıkardığı piyano sesi farklıdır, bu da müzik kulağınızın doğru bir şekilde gelişmesini engelleyecek olan en büyük unsurlardan biri. Bu yüzden akustik bir piyano almaya bütçeniz yetmiyorsa, dijital piyano almanızı öneririz.

Dijital piyanonun avantajları

Ses kalitesi açısından akustik piyano kadar iyi olmasa da yeni başlayanlar için dijital piyano birçok konuda kullanım kolaylığı sağlıyor. Fiyatı akustik piyanolara göre daha uygun olan dijital piyanoların taşıması daha kolay, ayrıca akort etmeniz gerekmiyor ve en güzeli gecenin bir yarısı çalışmak istediğinizde komşularınızı rahatsız etme endişesi yaşamıyorsunuz, çünkü ses ayarı yapabiliyorsunuz.

Yararları neler?

Hem sağ hem de sol elinizi aynı anda kullanıyor olmanız beynin her iki tarafının da güçlenmesini ve çok yönlü çalışmasını sağlar. Aynı zamanda müzikal kulağınız ve işitme duyunuz gelişir.

Nasıl başlamalı?

Piyano çalmayı, internetteki eğitici videolardan veya kitaplardan çalışarak uygulayıp öğrenebilirsiniz. Ancak ellerin doğru duruşu piyano çalmanın en temel noktalarından biri. Çünkü doğru duruşa sahip değilseniz, ileride hem teknik hem de fiziksel açıdan sıkıntı yaşayabilirsiniz. Bu yüzden bir kursa gitmenizi ya da özel piyano dersi almanızı öneririz. İşinde uzman olan bir piyanistle çok daha doğru bir şekilde yol alabilirsiniz.

Ne kadar sürede öğrenilir?

İlk bir ay boyunca tuşların hangi notalara denk geldiğine dair çeşitli egzersizler yapmak gerekiyor. Parmaklarınız tıpkı klavyeye bakmadan yazabilmek gibi doğru notaları tuşlarda bulabilmeli. Bu hiç kolay değil ama bolca pratik yaparak bunun üstesinden gelebilirsiniz. Diğer yandan notaları okumayı da öğrenmeniz gerekiyor. Altı aylık sıkı bir çalışmanın ardından yavaş yavaş istediğiniz her şarkıyı notalarına bakarak çalabilir duruma geleceğinize eminiz.

Tüyolar

Günde yarım saatten kısa bir süre pratik yaparak hızlıca ilerleme kaydedebilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken öğrenmeye çalıştığınız eseri birkaç parçaya bölerek üst üste aynı bölümü çalmanız. Kulağa sıkıcı gibi gelebilir ama oldukça etkili bir egzersizdir. Ayrıca notaların takibini ve doğru ritmi yakalamak için mutlaka metronom kullanın.