Yeni Başlayanlar İçin Klarnet Rehberi

Yeni Başlayanlar İçin Klarnet Rehberi

1178
main

Klarnetin büyülü sesi sizi de etkisi altına mı aldı? Klarnet çalmayı öğrenmek istiyorsanız, tüyolarımıza kulak verin.

Klarnet çalmaya merak saldıysanız, işin uzmanından ders almanızda fayda var. Çalması kolay gibi görünen üflemeli çalgılardandır ama ne var ki elinize ilk aldığınız anda o hayal ettiğiniz büyülü klarnet sesini çıkarmanız oldukça zordur. O yüzden ilk işiniz bu işi uzmanından öğrenebileceğiniz birini bulmak.

Klarnet seçimi

Klarnet seçerken yine yanınızda bu işten anlayan biri olmasını öneririz, çünkü hem ses türü hem de yapı malzemesi açısından oldukça çeşitlidir. Ağaç ya da metal klarnet arasında bir seçim yapmanız gerektiğinde ses tınısının kaliteli ve tok çıkmasını istiyorsanız, ağaçtan yapılmış olanı seçmenizi öneririz.

Ses türü olarak da klarnetler sol klarnet, si bemol bass, la klarnet, si bemol klarnet, mi bemol klarnet olmak üzere beşe ayrılıyor. Klarnet çalmaya yeni başlıyorsanız ve enstrümana dair detaylı bilginiz yoksa bu bahsettiğimiz ses türleri size karışık ya da anlamsız gelebilir, ancak bu işin ustası olan birinden fikir alırsanız, seçim yapmanız daha kolay olur.

Düzenli egzersiz

Çalmaya başladığınız zaman doğru sesi alana kadar bol bol egzersiz yapmanız gerekiyor. Dudak ve yüz kaslarınız klarneti çaldıkça oturur. Klarneti ağzınıza yerleştirdiğiniz bölüme bek denir. Doğru sesi alabilmek için beki dudaklarınız arasına doğru bir şekilde yerleştirmelisiniz. Egzersizlere uzun ses üfleme çalışmalarıyla başlamanızda fayda var. Nefesinizi doğru bir şekilde kullanabilmeniz çok önemli. Bu yüzden nefes egzersizlerine de dikkat etmelisiniz.

Ritmi yakalayın

Notalarla çalışmaya başladığınızda mutlaka metronom kullanıp uzun ve kısa üfleme egzersizlerini doğru ritmi yakalayarak yapmaya özen gösterin. İnternette klarnete yeni başlayanlar için çalması nispeten daha kolay olan parçaları araştırıp bulabilirsiniz. Biraz sabır ve düzenli çalışmayla klarneti rahatlıkla çalabilirsiniz.

Bunu da okuyun: Yeni Başlayanlar İçin Keman Rehberi
Kemanın büyülü sesi sizi de etkisi altına aldıysa, kolları sıvayıp keman çalmayı öğrenmenin tam sırası.

Sıra parmaklarda

Beki kavrama ve doğru nefes kullanımı ile doğru sesi yakalamanızın ardından sıra sihirli parmaklara geliyor. Çünkü nefesinizin parmaklarınızla koordineli olarak doğru bir şekilde hareket edip notalara basıyor olması gerekiyor. Bu yüzden parmak egzersizlerini sabırla yapmanızı öneririz.

Ses ayarı

Klarnetin geniş bir ses yelpazesi vardır. Çalacağınız parçaya göre tiz ya da pes sesler kullanmanız gerekebilir. Alçak tonlarda pes sesler çıkarmak için dudaklarınızı biraz daha serbest bırakmanız ve beke fazla baskı yapmamanız gerekiyor. Yüksek tonlardaki tiz sesler içinse beke dudaklarınızla baskı yapmanız gerekiyor.

İlgili Yazılar