Yeni Başlayanlar İçin Keman Rehberi

Yeni Başlayanlar İçin Keman Rehberi

2089
main

Kemanın büyülü sesi sizi de etkisi altına aldıysa, kolları sıvayıp keman çalmayı öğrenmenin tam sırası.

Müzik ruhun gıdasıdır diye boşu boşuna söylememişler. İyi bir dinleyici olmanın ötesine geçmek istiyorsanız, önerilerimize kulak verin. “Bu yaştan sonra keman mı öğrenilirmiş” diye düşünmeyin. Keman çalmayı öğrenmek isteyenlere yardımcı olacak bilgiler burada.

Sık sık alıştırma yapın

Öncelikle sabırlı olmanız gerekiyor. Çünkü keman, perdesiz bir enstrümandır yani tellere basmanız gereken yerleri bol bol egzersiz yaparak ve çaldığınız kemanı tanıyarak bulabilirsiniz. Bu yüzden iyi bir müzik kulağı olanlar bu konuda bir adım önde diyebiliriz.

Öğrenmenin yaşı yok

Keman öğrenmeye başlamak için hiçbir zaman geç değil, tıpkı hayattaki birçok şey de olduğu gibi. Önemli olan yaptığınız şeyden keyif alıyor olmanız. Bu yüzden “Artık çok geç” diye düşünmemenizi öneririz.

Ders alın

Keman eğitimi veren müzik okullarına gitmenizi ya da özel ders almanızı öneririz. Çünkü keman, piyano gibi tek başınıza kolay kolay öğrenebileceğiniz bir enstrüman değil. Kemanı tutuşunuzdan yayı doğru kullanmanıza kadar sizi yönlendirecek profesyonel birisinin yardımına ihtiyacınız olacak.

Keman alırken

Keman seçimi oldukça önemli. Bu yüzden kemanınızı almaya gittiğinizde yanınızda bu işten anlayan birinin olması iyi olabilir. Enstrüman satan dükkanlarda çalışanlar da size en uygun olan kemanı seçme konusunda yardımcı olabilirler. Size tavsiyemiz ilk başta daha uygun fiyatlı olan kemanlara yönelmeniz. Manuel Raymond , Vivaldi , Swing ve Mavis uygun fiyatlı keman markaları arasında yer alıyor.

Notalar elinizin altında

Eğitim aldıktan sonra kendi kendinize pratik yapmak istiyorsanız, internetten keman notalarına ulaşabilirsiniz. Kendi seviyenize uygun olanlardan başlayarak bol bol pratik yapabilirsiniz.

Dikkat etmeniz gerekenler

– Aynanın karşısında çalışarak duruşunuzu düzeltip kontrol edebilirsiniz.

Tırnaklarınız kısacık kesilmiş olmalı. Çünkü tellere basarken parmak uçlarınızın etli kısımlarıyla tele dokunmalı ve tırnağınızın çarparak rahatsız edici sesler çıkarmasını önlemelisiniz.

– Vücudunuzu mümkün olduğu kadar serbest bırakmalısınız. Boyun, sırt, omuzlar, kollar ve bilekler serbest olmalı.

Metronom kullanmak parçayı takip etmenizi ve ritminizi ayarlamanızı kolaylaştırır.

– Egzersiz yaparken ya da bir parça çalarken, kaydedin. Bu sayede nerede ne yanlış yaptığınızı daha kolay fark edebilir ve üstüne çalışabilirsiniz.

– Pratik yapmaya başlamadan önce kısa bir yay çekme ve parmak egzersizi yapın. Bu çalışmaya başlamadan önce ısınmanızı sağlar.

İhtiyacınız olanlar

Kemanın yanı sıra yay, reçine, metronom, susturucu ve nota sehpasına ihtiyacınız olacak.

Eğitiminize yardımcı olacak keman kitaplarını da unutmayın!

İLGİLİ ÜRÜNLER

İlgili Yazılar