Yeni Başlayanlar İçin Karakalem Resim

Yeni Başlayanlar İçin Karakalem Resim

main

İnsanın, içindeki sanatsal yönü ortaya çıkarmasının en yaratıcı yollarından biri resim yapmaktır. Başlarda tutuk ve belki de özgüven kırıcı ilerlese de yavaş yavaş sizi etkisi altına alır ve hızla geliştiğinizi fark edersiniz. Bu gelişimin hangi seviyeye kadar ilerleyeceğini denemek, sizi sanatın bir parçası da yapabilir. Resim yapmaya bir yerden başlamak istiyorsanız karakalem çalışmaları ile kendinizi deneyebilirsiniz.

Malzeme Seçimi

Karakalem resim yapmak her şeyden önce doğru malzeme seçimi ile başlar. Yeni başlayanlar için önerilen çizim kalemleri, klasik kurşun kalemlerin B serisi olanlarıdır. HB, 2B gibi kalemler başlangıç seviyelerine uygundur. Desen çizimlerinde daha güçlü etki için kalemlerin numaralarını arttırabilir; 6B, 7B, 8B gibi kalemleri tercih edebilirsiniz. Grafit kalemler de çizgi ve gölge kullanımları için tercih edebileceğiniz özel çizim kalemlerindendir. Ayrıca füzen kalemler de karakalem resim için idealdir. Füzenler dikey olarak çizgi ve desen için, yatay kullanımda da daha farklı dokular elde etmek için kullanılabilir. Resim yaparken sıklıkla kullanacağınız bir diğer malzeme de hamur silgilerdir. Hamur silgiyi dilediğiniz şekilde büyütüp küçültebilir, gölgelendirme aşamasında da resme ışık vermek için kullanabilirsiniz.

Kalem Kullanımı

Karakalem resim yaparken kalem tutuşu en önemli konulardan biridir. Elinizi kağıttan yukarıda tutmak, kalemi de olabildiğince geriden tutarak serbest bırakmak önerilen tekniklerdendir. Öncelikle çizgi çizerek başlamak kalem hakimiyetinizi geliştirmek için önemlidir. Uzunlukları ve aralıkları değişken çizgiler atıp elinizi alıştırmalı, kağıt üzerinde iki nokta belirleyerek düzgün bir çizgi ile bu noktaları birleştirmelisiniz. Bu pratiği yeterince uyguladıktan sonra çalışmanızı kağıda elipsler çizerek devam ettirebilirsiniz.

 Karakalemde Perspektif Algısı

Perspektif konusuna temel bir giriş için kağıdınızda bir orta nokta belirlemeli, buradan kağıdı ortadan bölecek bir çizgi çizmelisiniz. Çizginin başı ve sonunu başlangıç noktaları gibi düşünerek kağıdın üst kısmına doğru farklı açılı çizgiler belirleyin. Sonra bu açılardan uzattığınız çizgileri birbirleriyle kesiştirin. Kesişen noktaları belirginleştirdiğinizde karşınıza bir dikdörtgenler prizması çıkacaktır. Böylelikle resminize boyut kazandırabilirsiniz.

Geometrik Şekillerin Çizimi

Resmin temeli olan geometrik çizimlerde bir düzlem belirlemeli, şekilleri düzlem üzerine yerleştirmelisiniz. Perspektif tekniklerini kullanarak düzgün çizgilerle bir dikdörtgenler prizması oluşturabilirsiniz. Silindir çizerken de silindirin tavan ve tabanını oluşturacak yatay çap çizgisi oluşturmalı, tavanda ve tabanda birbirine eşit iki çap belirlemelisiniz. Belirlediğiniz çapları ortadan ve her iki yandan dikey çizgilerle birleştirin. Ardından tavan ve taban çaplarını elipslerle tamamlayarak silindir şekli oluşturabilirsiniz. Daire çiziminde ise başlangıç olarak bir kare çizmeli, kareyi dikey ve yatay çizgilerle sekiz eşit parçaya bölerek çizgileri yuvarlak hatlarla birbirine bağlamalısınız.

Gölgelendirme Teknikleri

Çizdiğiniz geometrik şekilleri gölgelendirmekle işe başlayabilirsiniz. Gölgelendirme için ışığın nereden geldiğini tespit etmeli, gölgelendirmeyi buna göre belirlemelisiniz. Çizmiş olduğunuz dikdörtgenler prizmasında üst taraftaki yüzey en parlak alan olacaktır. Bunun dışındaki yan yüzeyler daha az ışık alacağından buralarda daha koyu bir gölgelendirme yapmanız önerilir.