Yaz Mevsimi İçin Evde Yapabileceğiniz 9 Oda Kokusu

Yaz Mevsimi İçin Evde Yapabileceğiniz 9 Oda Kokusu

1294

Evinize yaz kokularının ferahlığını kendi hazırladığınız oda parfümleriyle taşıyın. Hazırlaması çok kolay olan pratik fikirlerimizden ilham alın.

Evinize yaz havasının tazeliğini ve ferahlığını kendi hazırladığınız doğal kokularla taşıyabilirsiniz. Özellikle kimyasallar içeren ve solunması sağlığa zararlı olan hazır oda parfümleri ve spreylerini kullanmaktan kaçınıyorsanız, bu harika bir alternatif olabilir. Büyük büyükannelerimizin reçetelerinden ilham alıp doğal içerikli esansiyel yağlarla hazırlayacağınız oda kokuları evinize mis gibi bir hava katacak. Limon kabuğundan lavantaya hangi malzemeleri kullanarak neler yapabileceğinizi keşfedin.

Kuru çiçekleri değerlendirin

Evinize aldığınız çiçekleri kurutup onları doğal birer oda kokusuna dönüştürmeye ne dersiniz? Bir buket çiçek alın ve bir hafta boyunca kurutun. Ardından çiçekleri ve yapraklarını bir kâsenin içine yerleştirin, üstüne birkaç damla okaliptüs ve yabanmersini esansiyel yağlarından ekleyin. Tabii zevkinize göre istediğiniz yağlardan da koyabilirsiniz.

Akdeniz havası

Limon ve biberiyenin birlikteliğinden ortaya çıkan taptaze koku oda parfümünüzü hazırlamak için size ilham kaynağı olabilir. Evinize Akdeniz esintisini taşıyacak olan bu oda parfümünü elde etmek için bir limon, beş biberiye dalı ve birkaç damla lavanta ya da gül esansiyel yağına ihtiyacınız var. Limonları dilimleyip su dolu bir demliğin içine koyun. Biberiye dallarını ve esansiyel yağdan birkaç damlayı limonların bulunduğu suya ekleyip karışımı iyice kaynatın. Ardından evinize yayılan kokunun keyfini çıkarın.

Esansiyel yağların gücü

Bütün yaz kokularının tek bir şişede toplandığını hayal etsenize. 10 damla portakal, 15 damla lavanta, 10 damla greyfurt ve 10 damla limon esansiyel yağını sprey başlıklı bir şişenin içinde karıştırın. İçine damıtılmış su koyun ve iyice çalkalayın. Bu karışımı kokuları nötralize etmek, giysilerinizi ve nevresimlerinizi mis gibi kokutmak ya da aromaterapi amaçlı kullanabilirsiniz.

Difüzör etkisi

Etrafa saçtıkları kokunun yanı sıra dekoratif yönden de oldukça hoş görünen difüzörlerden kendi zevkinize uygun bir tane yapmaya ne dersiniz? Boş bir parfüm şişesi, bambu çubukları , bebek yağı ve birkaç damla parfüme ihtiyacınız var. Boş şişeyi bebek yağı ile doldurduktan sonra en sevdiğiniz yaz parfümünden birkaç damla ekleyin. Bambu çubuklarını içine koyun. Kısa bir süre sonra ellerinizle hazırladığınız oda kokunuz bütün evinize hoş bir hava katacak.

Ahşap bloklar

Esansiyel yağları emdirdiğiniz ahşap bloklar hem dekoratif yönden evinize hoş bir hava katar hem de mis gibi kokusuyla yaz esintisini evinize taşır. İçerisinde bergamot ve yasemin esansiyel yağlarının yer aldığı bir kaba ahşap blokları yerleştirin ve bir gece boyunca üstünü kapatarak bekletin. Yağların iyice ahşap tarafından emildiğine emin olduktan sonra güzel kokunun keyfini çıkarın. Bu karışım aynı zamanda duyularınızı yeniler ve canlandırır.

Bitki kokulu mumlar

Evinizin sadece difüzörlerle değil, mumlarla da güzel kokmasını sağlayabilirsiniz. Kendi kokulu mumunuzu yapmaya hazırsanız, hemen başlayalım. Mumu eritin ve içine lavanta, biberiye, nane, kekik, adaçayı gibi güçlü kokulara sahip bitkilerden koyup 40 dakika kadar demlenmeye bırakın. Soğuyup katılaştıktan sonra mis kokulu mumunuzu yakıp yaz havasının tadını çıkarın.

Sakinleştirici lavanta

Rahatlatıcı bir uyku çekmek ve mis gibi kokunun odanıza yayılması için kurutulmuş lavantaları güzel bir kâse içine koyup komodinin üstüne yerleştirebileceğiniz gibi küçük lavanta keseleri hazırlayıp şifonyer çekmecelerinizin içine de koyabilirsiniz. Bu sayede mis kokulu çamaşırlarınız olur ve her çekmeceyi açtığınızda burnunuza güzel bir lavanta kokusu gelir.

Ferah oda spreyi

Kendi oda spreyinizi kolayca yapabilirsiniz. Küçük bir cam kavanoz içine 20 damla portakal, 10 damla lavanta ve 10 damla da okaliptüs esansiyel yağı koyun. İyice karıştırdıktan sonra içine 4-8 damla kadar saf ya da damıtılmış su ekleyin. Sprey şişesine bütün karışımı alıp iyice karıştırın. Hazırladığınız karışımı karanlık ve serin bir yerde saklamaya özen gösterin.

Vanilyanın gücü

Vanilya kötü kokuları gidermekte oldukça etkilidir. Evinizdeki istenmeyen kokulardan arınmak için hazırlaması çok kolay olan bu karışımı deneyebilirsiniz. 1-2 çay kaşığı doğal vanilya esansını küçük bir kabın içine koyun ve evinizin istediğiniz bir köşesine yerleştirin. Evinizin atmosferinin değişimini birkaç dakika içinde hissetmeye başlayacaksınız.