Uzaktan Öğretmenler Günü Kutlaması İçin 8 Yaratıcı Fikir

Uzaktan Öğretmenler Günü Kutlaması İçin 8 Yaratıcı Fikir

Bu kez onları okullarda kutlamak yerine uzaktan kutluyoruz! Uzaktan eğitim döneminde öğretmenler günü için yaratıcı önerilerimize göz atmayı unutmayın!

Öğretmenler günü ne zamandır öğretmenlerimiz ve sınıf arkadaşlarımızla hep birlikte neşe içerisinde kutladığımız özel bir gün. Ancak bu sene pandemi kaynaklı uzaktan eğitim nedeniyle öğretmenler gününde öğretmenimize uzak olma ihtimalimiz yüksek. Bu da demektir ki bizi yetiştiren, hayatımızda ebeveynlerimiz kadar önem taşıyan öğretmenlerimizin öğretmenler günü kutlaması sırasında yanında olamayacağız. Ancak bu sene bize bu konuda çok şey öğretti. Öğretmenler günü kutlaması da diğer kutlamalar gibi uzaktan yapılabilir. Bu yazımızda öğretmenler günü kutlaması uzaktan nasıl yapılır, ne gibi yaratıcı fikirler ortaya çıkar; bu konuyu sizler için masaya yatırdık.

1. Öğretmenler Günü İçin Online Buluşmalar

Eskiden öğretmenler günü hangi gün olursa olsun öğretmenin öğrencileri olarak toplanır süpriz buluşmalar ayarlar, hafta sonu veya tatil dahi olsa öğretmenimizi ziyaret ederdik. Şimdi ise fiziksel olarak gitmek yerine, belli bir saatte hep birlikte toplaşacağımız bir online platform toplantısı düzenlemek ve öğretmenimize süpriz bir link gönderip, hiç değilse ona süpriz yapmak ve yüzümüzü göstererek onu sevindirmek, oldukça hoş bir hediye olurdu. Unutmayın öğretmenin sevinci öğrencisinin başarısı ve onun teşekkürüdür.

2. Öğretmeninize Bir Slayt Gösterisi Hazırlayın

Birlikte geçirdiğiniz zamanı, fotoğrafları belki de tarih sırasına göre kullanabilir veya hoş bir fon üzerine öğretmenler günü için güzel sözler sıralayan slaytlar hazırlayabiliriz. Öğretmenler günü geldiğinde öğretmenimiz sabah bu güzel slayt gösterisi ile güne başlayacak, tüm gün mutluluğu daim kalacaktır.

3. Video Hazırlayın

Herkes kendi başına çekeceği öğretmenler günü videosu hazırlasın ve aramızdan video montajlamayı bilen birisi isimlerimizi veya belki de lakaplarımızı veya bize özel bir durumu yazı olarak ekleyerek tüm videoları birbirine bağlasın. Böylece kısa metraj bir teşekkür filmimizi öğretmenler günü için öğretmenimize yollayabiliriz.

4. Hep Birlikte Yapacağımız Bir Hediye

Öğretmenler günü için önceden hazırlamaya başlayacağımız öğretmenler günü hediyesi el yapımı kolektif bir eser olabilir. Belki büyük bir puzzle, belki birlikte yapılan bir resim, belki bir heykel veya başka bir eser düşünebiliriz. Bu eseri sınıfça elden ele dolaştırıp, birlikte yapabileceğimiz gibi ayrı ayrı da tasarlayabiliriz. Dikkat etmemiz gereken yeterince öncesinde yapıma başlamaktır.

5. Sosyal Medyada Şiir Panosu Hazırlamak

Bunun için bir sosyal medya hesabı açabilir, tüm öğrencilerle birlikte öğretmenimize yazdığımız şiirleri bu online öğretmenler günü panosu üzerine ekleyebiliriz. Belki hesap açmak yerine özel bir hashtag kullanmak veya basit bir web sitesi arayüzü kurmak da çok iyi bir öğretmenler günü mesajı verebilir.

6. Klasik Kutlamaları Online Yapın

En bilindik öğretmenler günü kutlama seçenekleri aslında online olarak da mevcut. Mesela dijital bir postcard yollamak, kutlama mesajı yazmak, mektup niyetine mail atmak gibi pek çok online seçenek kullanılabilir.

7. Online Kutlamalar Üzerine Yeni Fikirler

Öğretmeninizle toplaşma için Office programında sınıf toplantı arka fonu kullanarak sınıfta olma duygusunu pekiştirebiliriz. Öğretmenimizin eski fotoğraflarından kolajlar yapıp Instagram hikayesi paylaşabiliriz. Tiktok uygulaması ile evde eğitim ile ilgili çekeceğimiz müzikli videolar ile öğretmenimize evde nasıl eğlenerek öğrendiğimizi gösterebiliriz. Para birleştirerek öğretmenimizin sevdiği konular üzerine bir ücretli uygulama veya kullandığı uygulama için bir ek paket satın alıp, armağan edebiliriz. Elektronik kitap da yine güzel hediyelerden.

8. Fiziksel Hediyelerden Vazgeçemeyenlere

Siz de illa ki öğretmenimizi elle tutulur bir hediye ile sevindirelim diyorsanız, öğretmenler günü için öğretmenimizin evine güzel bir çiçek buketi, sevdiği pastadan, bir paket çikolata, kış günlerinde ısıtacak bir battaniye veya bir aksesuar gibi klasik hediyelerden siparişle yollayabilirsiniz. Bu siparişi son güne bırakmadığınızdan emin olun.

Mutlu ve sağlıklı öğretmenler günü dileklerimizle!