Uzaktan Çalışma İle Yapabileceğiniz Yeni Meslekler

Uzaktan Çalışma İle Yapabileceğiniz Yeni Meslekler

Pandemiyle birlikte hayatımıza giren karantina sürecinde evden çalışma hayatımızın başrolüne yerleşti. Peki evden yapılabilecek ne gibi işler var? İşte karşınızda günümüz koşullarına uyum sağlayan meslekler!

Salgın ve karantina süreçleri boyunca uzun süre evde kalmak ve bu süreçte evden çalışmak hepimizin alıştığı bir durum haline geldi. Aramızda “ofise gitmeden çalışamam” diyen çalışanlar veya “çalışanlar ofise gelmeden işler yürümez” diyen patronlar dahi uzaktan çalışma konusunu rahatlıkla kabul ettiler. Bu da pek çok insanda yeni bir ışık yaktı. Kimi insan kendi mesleğini evden çalışma ile freelance hale getirirken, kimi freelance meslekler uzaktan çalışma biçimlerine göre kendini eviriyor. Bu yeni düzenin iş verenlerinin çıktığı uzaktan çalışma iş ilanları ise giderek artıyor. Eğer sizin de kafanızdan uzaktan çalışmak istiyorum diye bir niyet geçiyorsa bu yazımız tam size göre. Eğer uzaktan çalışma nedir sorusunun yanıtlarını ve bu konuda size uygun freelance meslekler nelerdir merak ediyorsanız, bakalım evden çalışma fikirleri neler olabilir?

Dijital Dünyada Yeni Çağın Meslekleri ile Uzaktan Çalışma

21. yüzyılla birlikte hızla gelişen iletişim teknolojileri ile hiç olmadığı kadar mobil ve hızlı bir bağlantı ağı döneminde, tabiri caizse mekansız bir dönemde yaşıyoruz. Bu bakımdan son on senede ortaya çıktığını söyleyebileceğimiz, dijital teknolojideki yeni meslekler 2020 pandemi süreci ile birlikte patlama yaşıyor. Yeni çağın meslekleri arasında artık vazgeçilmez olan Sosyal Medya Uzmanlığı, Dijital Pazarlama Uzmanlığı, Web Sitesi Planlama ve Tasarımı, Dijital İçerik Üretimi, Blog Metin Yazarlığı gibi meslekler var. Aynı zamanda dijital görsel iletişim içerisine giren Grafik Tasarım, Photoshop İçerik Uzmanlığı, Kurgu ve Montaj, Fotoğraf ve Video Tasarımı gibi meslekler de sayabileceklerimiz arasında.

Bu mesleklerin güzel yanı, bilişsel altyapı olarak bilgisayar ve akıllı telefonlar gibi cihazlarla hali hazırda belirli bir ilişkisi olanlar için online kurslar, hatta eğitim videoları sunmaları. Bu sayede belirli bir seviyede program öğrenerek işe başlayacak kadar yeterli hale gelebiliyorsunuz. Biraz tecrübe kazandıkça, bu işler konusunda ajanslar ile görüşmeniz veya freelance emek ile hizmet satabileceğiniz online platformlar üzerinden uzaktan çalışmaya başlayabilmeniz mümkün.

Uzaktan Çalışma İçin Online Diğer Meslekler

Dijital dünyanın yeni çağ meslekleri sayılmasa da son dönemde evden bilgisayarla çalışma ile sürdürülebilen, ancak geçmişten günümüze devam eden bazı meslekler sıralayabiliriz. Bunlar içerisinde en bilinenler Yazarlık, Editörlük, Çevirmenlik, Öğretmen veya Eğitimcilik sayılabilir. Bu saydığımız meslekler belirli bir program, arayüz vb. uzmanlığı gerektirmeden, kısacası özel bir bilişsel altyapı (know-how) gerektirmeden yapılabileceği gibi rekabetin daha yoğun, ücretlerin ise göreceli olarak daha düşük olduğu alanlardır. Burada eğitimcilik kısmını biraz ayrı tutabiliriz keza eğitimcilik konusu ne konuda eğitim vermek istediğinize göre değişmektedir. Talep gören, özel konularda eğitmenlik, kazanç açısından oldukça iyi bir uzaktan çalışma alanı sayılabilir.

Danışmanlık Ve Koçluk ile Uzaktan Çalışma

Akla ilk gelen evden çalışma fikirleri arasında bir süredir bildiğimiz ve son dönemde yine talebi artan meslekler yine eğitmenliğe benzeyen koçluk ve danışmanlık hizmetleridir. Koçluk deyince tek bir alan aklınıza gelmesin, çok geniş bir alandan bahsedebiliriz. Astrolojiden, yeni çağ spiritüel akımlarına, beslenme ve sağlık alanından evde spor yapanlara ve spor koçluğuna kadar pek çok alanda koçluktan veya daha genel haliyle Yaşam Koçluğu gibi işlerden bahsedebiliriz.

Son dönemde oldukça popüler olan Doğum Koçluğu gibi meslekler daha fazla talep görüyor. Doğum Koçluğu anne adaylarına hamilelik süresince ve sonrasında bütüncül yaklaşım ile destek veriyor ve online kurslar ile koçluk sertifikası alınabiliyor.

Yine beslenme koçluğu, mindfulness (zihin yetkinleştirme), astroloji koçluğu gibi konular üzerine koçluk oldukça poppüler. Koçluk almak istiyorum derseniz, bu konular ile ilgili online olarak yürütülen kurslar ile sertifika edinmeniz mümkün. Ancak unutmayın ki sertifika almanız, alır almaz başlamanız anlamına gelmiyor. Bu konuların çoğu yoğun pratiklere ve tecrübeye ihtiyaç duyduğundan, belirli bir süreyi öncelikle kendi üzerinizdeki deneyimlere ve uygulamalara, bu konuda tecrübeye ayırmanız gerekiyor. Öte yandan koç olarak talep görmeniz için sizden bu hizmeti alan insanların size referans ile tanıması, takip etmesi veya yayınlarınızı okuyarak size ulaşması gerekli.

Danışmanlık ise koçluk gibi yine uzmanlık ve tecrübe talep eden ancak biraz daha rahat yürütebileceğiniz bir iş. Bu konuda varsa senelerdir yürüttüğünüz ve tecrübeli olduğunuz iş alanını düşünebilirsiniz. Son zamanda pek çok çalışan, kendi işini uzaktan yapmak üzere danışmanlığa çevirmeye çalışıyor.

Yeni Dünyada Küçük Üretici Olarak Uzaktan Çalışma

Evde elle bir şeyler yapıyor ve yaptığı şeyi çok seviyor, bundan para kazanmak istiyorsanız, çok uygun yatırım maliyetiyle yaptığınız ürünleri satışa çıkarmanız mümkün. Bunun için basit bir web sitesi veya direkt mağaza sistemlerine bağlı bir hesap ve sosyal medya hesabı açarak, yeni bir marka ile işe koyulabilirsiniz. Ürettiğiniz gıda da olsa, el işi de, özgün ve tasarımının iyi olmasına ve iyi görseller ile temsil ettiğinize emin olun. Böylece el işi hobinizi yaparak uzaktan çalışma ile gelir sahibi olabilmeniz mümkün.