Uluslararası Caz Günü’ne Özel: GittiGidiyor’da Bulabileceğiniz 7 Efsane Plak

Uluslararası Caz Günü’ne Özel: GittiGidiyor’da Bulabileceğiniz 7 Efsane Plak

484

30 Nisan Uluslararası Caz Günü’nü caz dünyasının efsanevi isimlerinin albümleriyle kutlayın.

2011 yılında UNESCO, hem cazın önemini hem de insanları birleştirmesindeki diplomatik rolünü vurgulamak adına 30 Nisan’ı Uluslararası Caz Günü ilan etti. Yedi yıldır bütün dünyada çeşitli etkinliklerle kutlanan bu özel günü siz de caz dünyasına damgasını vurmuş albümlerle kutlamaya ne dersiniz? Ayrıca caz tutkunu yakınlarınıza hediye almak isterseniz, Uluslararası Caz Günü’ne Özel: Caz Tutkunlarına Alınabilecek 25 Hediye yazımızdan fikir alabilirsiniz.

The Great Reunion / Duke Ellington, Louis Armstrong

Caz dünyasının efsane iki isminin bir araya geldiği bu albüm, caz severlerin koleksiyonunda mutlaka yer almalı. Albümde It Don’t Mean A Thing, Solitude, Don’t Get Around Much Anymore, Azalea gibi unutulmaz parçalar yer alıyor.

Tutu / Miles Davis

1991 yılında hayatını kaybeden ve caz dendiğinde ilk akla gelen isimlerden biri olan Miles Davis’in 1986 tarihli Tutu adlı albümü efsane plaklar arasında yer alıyor. Aynı zamanda bu albüm yenilikçi tavrı ve aldığı Grammy Ödülü’yle de caz tarihinin önemli yapıtları arasında sayılıyor.

Blue Train / John Coltrane

Saksafoncu John Coltrane ’in caza yönelmesinde Charlie Parker’ın önemli bir yeri var. Caz müziğinde kendini geliştiren Coltrane, müzik kariyeri boyunca Parker ve Miles Davis dahil olmak üzere dönemin en ünlü caz sanatçılarıyla çalışma imkanı yakaladı. Coltrane’in en çok bilinen albümlerinden biri olan Blue Train ’de blues havası oldukça hakim.

Portrait In Jazz / Bill Evans

Piyano dersi alan ağabeyini izleyerek büyüyen Bill Evans ’ın müziğe olan ilgisi çok küçük yaşlarda başlamış. 1960 yılında çıkan Portrait In Jazz albümü ise müzisyenin unutulmaz eserleri arasında yer alıyor. Bu albümde Bill Evans’a Scott Lafaro ve Paul Motian eşlik ediyor.

Nat “King” Cole & Me / Gregory Porter

Günümüzde cazın en iddialı isimlerden biri olan Gregory Porter, aynı zamanda Grammy ödüllü bir müzisyen. Nat King Cole ’a bir saygı duruşu niteliğinde olan Nat “King” Cole & Me albümünü ise 2017 yılında çıkardı. Cole’un en sevilen şarkılarını Gregory Porter yorumuyla dinlemenizi öneririz.

Sings and Plays / Chet Baker

Trompetçi olmasına karşın yumuşacık sesiyle kalbimizi fetheden Chet Baker ’ın 1955 yılında yayınlanan Sings and Plays albümünde caz ustasına Bud Shank ve Russ Freeman eşlik ediyor. Chet Baker hayranıysanız, bu albümü mutlaka koleksiyonunuza eklemenizi öneririz.

Blow-Up / Herbie Hancock

Caz piyanisti Herbie Hancock ’un Michelangelo Antonioni’nin başyapıtlarından biri sayılan Blow-Up filmi için yaptığı şarkılara yer verilen bu albüm hem sinemaseverler hem de caz tutkunları için olmazsa olmazlardan.