Terapinin En Renkli Hali: Mandala

Terapinin En Renkli Hali: Mandala

4344
main

Uzak Doğu’nun mistik öğretilerinden biri olan mandala, son dönemlerde hayli revaçta olan aktivitelerden. Bugün daha çok boyama kitaplarında gördüğümüz mandala sanatı, aslında bir çeşit meditasyon biçimi. Doğu dillerinde “enerjiyi saklayan kap” anlamına gelen mandala hakkında daha fazla bilgi edinmek için yazımıza göz atabilirsiniz.

Mandala Nedir?

Mandala Nedir_

Kökeni Uzak Doğu öğretilerine dayanan mandala sanatı, daire biçimindeki yapısı ile evreni temsil eder. Mandala çizimi yapmak ise tamamen meditatif bir seans gibi düşünülebilir. Birbirinden farklı çizgi ve şekillerin simetrik şekilde bir araya getirilmesi ile oluşturulan mandalada amaç, güzel bir çizim yapmaktan ziyade çizim sürecine odaklanmaktır. Daha güzel bir mandala çizmektense içinizden geldiği gibi çizmek sürecin en önemli özelliğidir. Genellikle bir niyete odaklanarak yapacağınız çalışmaları evinizde sık sık göreceğiniz noktalara asabilirsiniz. Başlangıçta mandalalarınızda mükemmel bir simetri olmasını beklemeyin. Evreni ve varoluşu sembolize eden mandala çalışmalarında kendi iç dünyanıza odaklanmak önceliğiniz olmalı.

Nasıl Yapılır?

Nasil Yapilir_

Mandala yapımında çizime ilk olarak, kağıdın merkezinden başlanır. Merkeze bir nokta yerleştirip burayı başlangıç olarak belirledikten sonra, nokta çizgilerin kesişimine denk gelecek şekilde bir artı çizilir ve buradan istenilen büyüklükte çemberler oluşturulur. Oluşturduğunuz daireyi dilediğiniz kadar çizgi ile bölebilirsiniz, pasta dilimleri gibi. Dikey çizgilerle böldüğünüz daireyi, yatay olarak da bölebilir, yapacağınız mandalanın boyutunu belirleyebilirsiniz. Elde ettiğiniz görselin içini çeşitli şekiller ve çizgilerle doldurup her sırada aynı görsellere yer vererek mandalanızı oluşturabilirsiniz.

İhtiyacınız Olan Malzemeler

İhtiyacınız Olan Malzemeler

Başlangıç aşamasında bir çizim kalemi, defter ya da eskiz kağıdı, renkli kalemler, cetvel ve pergel işinizi görecektir. Ancak mandala konusunda geliştikten sonra farklı platformlar üzerinde de çalışabilirsiniz. Eski, yuvarlak bir sehpaya mandala ile yeniden hayat verebilir, tual üzerine yağlı boya ile mandala yapıp evinize asabilirsiniz. Belki de sahilden topladığınız yuvarlak taşları mandala ile süslersiniz. Seçeceğiniz malzemelerin çeşitliliği yaratıcılığınıza kalmış.

Mandala’nın Faydaları

Bir Terapi Olarak Mandala

Kendinizle baş başa kalıp iç sesinizi dinleme fırsatı sunan mandala yapımı, günün stresinden, yorgunluğundan sıyrılıp dinginleşmenizi sağlar. Zihni sakinleştiren mandala, odaklanma ve konsantrasyonu arttırır. İçinden çıkmakta zorlandığınız konulara dair farklı bir bakış açısı geliştirmenize ve farkındalığınızı arttırmanıza yardımcı olur.