Stresi Azaltan 6 Hobi

Stresi Azaltan 6 Hobi

4395

Gökyüzünde güneşi görmeyi özlemle beklediğimiz kış günleri hepimizi coşkudan biraz uzaklaştırabiliyor. Zaman zaman da biraz daha depresif, biraz daha stresli bir ruh haline bürünmemize neden oluyor. Ancak zaten stresliyim diyerek kenara çekilip güneşli günler için geri sayacak değiliz. Kışın en soğuk günlerinde evde ve dışarıda keyifli vakit geçirebileceğiniz birkaç hobi önerimiz olacak.

1. Bedensel aktivitelere yönelin

Yapılan pek çok araştırma da doğruluyor ki spor yapmanın, stresi azaltma konusunda hayli etkisi var. Günde 30 dakika bile spor yapmanın vücudunuza ne gibi etkileri olduğunu öğrenmek için Günde 30 Dakika Spor Yapmanın Vücudunuza Etkilerini Biliyor Musunuz? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. Yoğun egzersiz programları size uygun değilse bile yoga gibi meditatif etkileri olan bedensel aktivitelere yönelebilirsiniz.

2. Resim ve boyama ile stres atın

Son zamanlarda oldukça popülerleşen boyama aktivitesi, yetişkinlerin zihnini boşaltıp rahatlaması için mükemmel bir fırsat. Kendi seçtiğiniz renklere göre zevkle çizilmiş desenlerin içlerini boyarken kendi içinize dönecek ve kafanızdaki sesleri bir süreliğine susturacaksınız. Bu aktiviteyi daha yaratıcı bir noktaya taşımak için kendi desenlerinizi çizmeyi deneyebilirsiniz. Bu konuda Terapinin En Renkli Hali: Mandala başlıklı yazımıza bir göz atın.

3. Fotoğraflarınızla fark yaratın

Akıllı telefonların gittikçe gelişen kameraları ile herkes kusursuz fotoğraflar çekebiliyor artık. Ancak fotoğrafçılığı bir hobi olarak sürdürebilmek için fotoğraf makinelerinin yeri her zaman başka. Siz de fotoğrafçılığı gerçek bir uğraşa dönüştürmek için makinenizi alıp fotoğraf turuna çıkabilirsiniz. Ne zamandır görmek istediğiniz adaya, orman yürüyüşüne ya da şehrin en kalabalık caddesine ve aklınıza esecek her yere gidebilirsiniz. Makinenizle baş başa çıktığınız bu turlar, sizi stresten uzak tutarken mükemmel fotoğraflar da merceğinize takılacak.

4. Mutfakta zamanı unutun

Mutfakta yeni şeyler denemekten keyif alıyor ve bu esnada zamanın nasıl geçtiğinin farkına bile varmıyorsanız mutfakta geçirdiğiniz seansları adeta bir terapiye dönüştürebilirsiniz. Size keyif veren yiyecek ve içecekleri yaparak yaşam motivasyonunuzu yükseltmek, stres atmanın da en doyurucu yolu olacak.

5. Puzzle keyfi!

Çok parçalı puzzle yapımı, belki birçok kişiye hitap etmeyebilir. Ancak tutkunlarına sorarsanız puzzle gerçek bir stressavar! Manzara, obje, portre gibi türler arasından size en çok hitap edenleri tercih edip geniş bir masada puzzle’a başlayabilirsiniz. Eğer yaptığınız parçaları çerçeveletmek isterseniz puzzle halısı ve yapıştırıcısı almayı da ihmal etmeyin. Yeni başlayanlar için 500 parçalık puzzle’lar idealken profesyoneller 1.000 parça ve üzerindeki puzzle’ları tercih edebilir.

6. İlmek ilmek örün

Büyük annelerimizin ellerinden düşürmedikleri örgüyü siz devralmaya ne dersiniz? Aynı hareketin sürekli tekrarlanarak yapıldığı örgüler, zihninizi rahatlatmak için en kolay ve ideal uğraşlardan biri. Modelinizi belirleyin, yününüzün rengine karar verin ve hayalinizdeki parçayı oluşturmaya başlayın. Kendi el emeğiniz örgü aksesuarları kullanmak da işin bir diğer keyifli yanı.