Star Wars Günü Kutlu Olsun

Star Wars Günü Kutlu Olsun

686

4 Mayıs Star Wars Günü’nü efsane serinin ilginç geçmişini hatırlayarak kutluyoruz.

Star Wars hayranları için o önemli gün geldi çattı. Star Wars’la özdeşleşen “Güç seninle olsun” cümlesinin İngilizcesi “May the force be with you”dan ilham alınarak kutlanmaya başlanan 4 Mayıs Star Wars Günü, her yıl rengarenk görüntülere ev sahipliği yapan çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Ayrıca siz de bir Star Wars hayranıysanız, Evinizi Star Wars Evrenine Çevirecek 5 Dekorasyon Ürünü yazımızdan fikir alarak yaşam alanınıza renk katabilirsiniz.

Beklenenin ötesinde


1977 yılında Star Wars serisinin ilk filmi vizyona girdiğinde filmin hem senaristi hem de yönetmeni olan George Lucas dahil olmak üzere kimse bu kadar ses getireceğini düşünmüyordu. Ayrıca Lucas’ın o zamanlar 33 yaşında olduğunu ve neredeyse yönetmenlikten vazgeçme raddesine gelecek kadar sektörden ümidini kesmiş olduğunu not düşmekte fayda var.

Orijinal üçlü


Lucas, yükselişinin ilk adımını attığı bu filmin ardından 1980’de Empire Strikes Back ve 1983’te de Return of the Jedi’yi çekti. Orijinal üçleme olarak da bilinen bu üç filmin ardından 22 yıl kadar süren bir duraklama dönemi oldu. İşte “Star Wars’u izlerken hangi bölümden başlamalıyız?” sorusu da 1999 yılında vizyona giren The Phantom Menace ile sorulmaya başlandı. George Lucas, Anakin Skywalker’ın nasıl Darth Vader ’a dönüştüğünü sinemaseverlere üç yeni bölümle anlatma kararı aldı. Haliyle serinin bu dördüncü filmi aslında bütün hikayenin başlangıç noktası olmuş oldu.

Disney dönemi


The Phantom Menace’i üçer yıl arayla Attack of the Clones ve Revenge of the Sith takip etti. Ardından çoğu Star Wars hayranını büyük hayal kırıklığına uğratan o meşhur sözleşme 2012 yılında yapıldı ve Walt Disney, Lucasfilm’i ve Star Wars’un bütün haklarını dört milyar dolar karşılığında satın aldı. Yolunuz Universal Studios’a ya da Disneyland’e düştüyse, Mickey Mouse kulaklı Darth Vader şapkalarını gördüğünüz anda içinizin sızladığına eminiz ama maalesef olan olmuştu.

Maceraya tam gaz devam


Ardından 2015 yılında serinin yedinci filmi The Force Awakens ve 2017 yılında ise sekinci film olan The Last Jedi vizyona girdi. Diğer yandan hikayedeki boşlukları tamamlamak, görmediğimiz dönemlerde neler olduğunu izleyiciye aktaran Rouge One apayrı bir yapım olarak karşımıza çıktı. Kısa bir süre sonra vizyona girecek olan Solo: A Star Wars Story’de ise Han Solo’nun hikayesi anlatılıyor olacak. Anlayacağınız henüz Star Wars’la tanışmamış olanların kafası oldukça karışırken, serinin takipçileri içinse yepyeni maceralar söz konusu.

Güç sizinle olsun!