Sonbahara Çok Yakışan 6 Kült Film

Sonbahara Çok Yakışan 6 Kült Film

Rengi ve hikâyesiyle sonbaharı fon olarak kullanan unutulmaz filmleri sizler için derledik.

Bazı filmler vardır ki hikâyenin geçtiği mevsimle adeta özdeşleşirler. Gözünüzü kapayıp şöyle bir düşündüğünüzde, mevsimlere göre kategori edebileceğiniz birçok film olduğunun farkına varırsınız. Peki, sonbahar dediğimizde gözünüzde hangi filmler canlanıyor? Sonbaharın atmosferinden mi bilinmez ama genelde hüzünlü, melankolik, fakat yine de içinizi ısıtan türde filmlerin aklınıza geldiğine eminiz. Sinema tarihinde unutulmazlar arasında yer alan, sararmış yaprakların, hafif yağmurlu, serin ve soğuk havaların fonu oluşturduğu filmleri yeniden hatırlayalım ve hatta Pazar günlerini ince bir battaniyenin altında uzanarak film keyfine ayıralım.

Sweet November (Kasımda Aşk Başkadır)

Zaman zaman gözyaşlarınıza hakim olmakta zorlansanız bile yine de içinizi ısıtan bir film Sweet November . Hayat bazen bizi hiç olmadık bir yerde, hiç olmadık biriyle karşılaştırır ve ondan sonrası çorap söküğü gibi gelir. İşinden başka hiçbir şey düşünmeyen Nelson da bir gün Sara’yla bu şekilde tanışır ve aralarında alışık olunmayan türde bir ilişki başlar. Ancak Sara’nın kanser hastası olması ve bunun gün yüzüne çıkmasıyla yaşadıkları aşk, ölümle hayat arasında sınır tanımayan bir hale dönüşür.

Scent of a Woman (Kadın Kokusu)

Scent of a Woman dendiğinde aklınıza ilk olarak Astor Piazzola ’nın bestelediği tango parçası ve o meşhur dans sahnesi gelse de, filmin fonuna sararmış ve dökülmüş yapraklarıyla sonbahar havası eşlik ediyor. 1992 yapımı filmde emekli Albay Frank Slate’i canlandıran Al Pacino , birçok kez aday olmasına karşın kazanamadığı Oscar’ı bu filmdeki performansıyla kazanmıştı. Filmin konusu ise kör olan emekli albayla paraya ihtiyacı olduğu için ona bakıcılık yapan kolej öğrencisi Charlie’nin yaşadıkları.

Stepmom (Omuz Omuza)

Julia Roberts, Susan Sarandon ve Ed Harris ’in başrollerini paylaştığı 1998 yapımı Stepmom ’da, eşinden ayrıldıktan sonra çocuklarıyla birlikte kendine yeni bir hayat kurma çabasında olan Luke ile ona destek olmaya çalışan sevgilisi Isabel’in yaşadıkları ele alınıyor. Çocuklarla bir türlü sağlıklı bir iletişim kurup kendini sevdiremeyen Isabel’in yaşadığı çatışmalar ailevi problemlerin giderek büyümesine neden olacaktır.

October Sky (Ekim Düşü)

Jake Gyllenhaal ve Chris Cooper’ın başrollerinde yer aldığı 1999 yapımı October Sky , hayallerinin peşinden gitmek isteyen Homer’ın başta babası olmak üzere hiçbir engeli tanımaması konu ediniyor. Gerçek bir hikâyeden beyazperdeye uyarlanan filmde, küçük bir kasabada yaşayan ve madencilik yapan babasının mesleğini ileride devam ettireceğine dair yol haritası çoktan kendi adına çizilmiş olan Homer, uzaya ve roketlere dair merakının peşinden giderek hayalini gerçekleştirmeye çalışır.

Silver Linings Playbook (Umut Işığım)

2012 yapımı Silver Linings Playbook , ileride kült filmler arasında yer alır mı tartışılır, ancak Oscar dahil 89 ödüle layık görülmüş ve fonuna da sonbaharın eşlik ediyor olması bu listede yer almasının en büyük nedenlerinden biri. Bradley Cooper ve Jennifer Lawrence ’ın başrollerini paylaştığı filmde, karısı ve eşini kaybetmesinin ardından mental sorunlar yaşayan ve kendini toparlayıp karısını geri kazanmak isteyen Pat ile tesadüfen tanıştığı ve ona bu yolda destek olacak olan Tiffany’nin hikâyesine tanık oluyoruz.

When Harry Met Sally (Harry ile Sally Tanışınca)

Romantik komedi dendiğinde ilk sıralarda sayılan 1989 yapımı When Harry Met Sally , tatlı bir aşk hikâyesini konu ediniyor. Aynı üniversitede okuyan ancak mezun olduktan sonra tesadüfen tanışan Harry ile Sally’nin yıllara yayılan hikâyesini izliyoruz. Bir kadınla bir erkek arkadaş olabilir mi sorusunu sorgulatan, komik anlarla dolu, sonbaharın renklerini taşıyan ve bir o kadar da romantik olan bu film tekrar tekrar izlenilesi türde.