Son Zamanların En İyi 5 Belgeseli

Son Zamanların En İyi 5 Belgeseli

1298

Ufkumuzu genişleten, bilgimizi zenginleştiren ve bizlere ilham veren son yılların en iyi beş belgeseli karşınızda!

Dışarıdan baktığımızda özendiğimiz hayatlar, tarihe damgasını vurmuş olaylar ya da yaşadığımız dünyayı keşfetmemizi sağlayanlar… Oscar dahil birçok ödül alan son zamanların en iyi belgesellerini sizler için derledik.

Kedi

İstanbul dendiğinde ilk olarak aklınıza neler geliyor? Boğaz, martılar, deniz, tarihi mekanlar… Peki ya başka? Tabii ki kediler! Ceyda Torun ’un yönettiği 2016 yapımı Kedi belgeseli , beraber yaşadığımız bu sevimli dostlarımızın hayatına bambaşka bir açıdan bakıyor. Onlara o kadar alıştık ki yokluklarının nasıl büyük bir boşluk yaratacağını hayal etmek bile çok zor. Gelip bacağınıza sürtünen, güneşin altında yayılıp uyuklayan ve dışarıda yemek yerken mutlaka size dikilmiş olan bir çift gözün sahibi onlar. Torun, İstanbul sokaklarında kendi kurallarını koymayı başarmış sokak kedilerinin hayatını harika bir şekilde gözler önüne seriyor.

Listen To Me Marlon

2015 yapımı Listen to Me Marlon , sinema tarihine damgasını vurmuş Marlon Brando ’nun hayatını gözler önüne seriyor. En İyi Belgesel dalında Emmy Ödülü’nün de sahibi olan film, Brando’nun kendi ses ve görüntülerinin yanı sıra bugüne kadar gün yüzüne çıkmamış olan görüntüleri de içeriyor. Gelmiş geçmiş en iyi aktörler arasında gösterilen Brando’nun hayatı size ilham verecek.

Amy

Jimi Hendrix, Janis Joplin, Jim Morrison, Kurt Cobain ve daha nicesi… 27 yaş efsanesine adını kazımış ve “hızlı yaşa, genç öl” mottosunu hayatlarına olduğu gibi uyarlayan bu isimlerden bir diğeri ise Amy Winehouse . Güçlü sesi ve içimize işleyen şarkılarıyla hayatımıza damgasını vuran Winehouse’un hayatını konu edinen, 2015 yapımı Amy belgeselini seyrederken zaman zaman öfkelenecek, zaman zamansa bu ince ruhlu insanın yaşadıklarına gözyaşı dökeceksiniz. Onu yargılamadan önce, mutlaka bu belgeseli seyretmenizi ve aslında ne kadar naif ve hassas bir ruha sahip olduğunu görmenizi öneririz.

Bunu da okuyun: Bilim Meraklıları İçin GittiGidiyor’da Bulabileceğiniz 15 Ürün
Uzay ve bilimle ilgili kitaplardan filmlere, yıldızları incelemenizi sağlayacak teleskoplardan ayın ve gökyüzünün harika fotoğraflarını çekebilmenize olanak tanıyan özel fotoğraf makinelerine sizleri en çok heyecanlandıracak ürünler karşınızda.

Ekümenopolis: Ucu Olmayan Şehir

İstanbul’da yaşamak her geçen gün daha da zorlaşıyor. “Taşı, toprağı altındır” deyip doğduğu şehri bırakıp gelenlerin göçüyle birlikte giderek artan nüfus ve buna paralel olarak hızla büyüyen kentleşme sonucu her tarafın beton yığını haline gelmesi, bu güzel şehri yaşanmaz bir hale getirdi. Yönetmen İmre Azem’in 2012 yapımı Ekümenopolis: Ucu Olmayan Şehir adlı belgeseli tam da bunu anlatıyor. Belgesel, kontrolden çıkmış olan kentleşmeyi ve buna çözüm olarak sunulan kentsel dönüşüm projelerinin aslında sorunu çözmekten ne kadar uzak olduğunu gözler önüne seriyor.

Salt Of The Earth

En iyi belgesel dalında Oscar’a aday gösterilen ve Cannes Film Festivali başta olmak üzere birçok ödüle sahip olan Salt of the Earth, ünlü fotoğrafçı Sebastio Salgado’nun oğlu Juliano’yla çıktıkları bir seyahati konu ediniyor. Yönetmen Wim Wenders, baba-oğula bu seyahatinde eşlik etmek ister ve ortaya böyle bol ödüllü bir belgesel çıkar. 2015 yapımı belgesel, ünlü fotoğrafçının oğluyla hem özel hem de profesyonel hayattaki ilişkisine odaklanan dokunaklı bir çalışma.