Son Zamanların En Çok Konuşulan 8 Kişisel Gelişim Kitabı

Son Zamanların En Çok Konuşulan 8 Kişisel Gelişim Kitabı

1374

Kendinizi daha iyi tanımak adına çeşitli yöntemler sunan ve hayata baktığınız pencereyi genişleten son yılların en iyi kişisel gelişim kitapları karşınızda.

Belki de son zamanların en popüler konularından biri kişisel gelişim. Herkesin kendine yöneldiği, daha huzurlu, kendiyle daha barışık, daha az stresli olmak istediği ve hem sosyal hem de iş hayatındaki ilişkilerini sağlıklı kılmak adına başvurduğu kişisel gelişim kitapları kitapevlerinin en çok satanlar raflarının neredeyse artık tamamını kaplıyor. Tüketim çılgınlığına bir son verip hayatınızı ve ruhunuzu sadeleştirmekten sağlıklı ilişkiler kurmaya, özgüveninizi güçlendirmekten şiddetsiz iletişim dilini öğrenmeye kişisel gelişiminiz için ihtiyaç duyduğunuz en iyi kitapları sizler için derledik.

1. Minimalizm


Joshua Fields Millburn ve Ryan Nicodemus adlı iki arkadaşın kendi hayatlarını değiştirme kararıyla ortaya çıkan Minimalizm – Geriye Kalan Her Şey, hayatınızı sadeleştirmek ve tüketim çılgınlığına bir son vermeniz için size rehberlik ediyor. Sadece etrafınızı çevreleyen eşyalarla kısıtlı kalmayan ve iş hayatından özel hayata minimalizmi benimseten, esprili bir dille kaleme alınmış bu kitap son zamanların en çok satan ve üstüne konuşulanlarından.

2. Pembe Fili Düşünme


Özşefkatli farkındalık kavramına odaklanan ve belki de bugüne kadar hiç farkında olmadığımız bir yönümüze dokunan etkileyici kitaplardan biri Pembe Fili Düşünme . Psikolog Zeynep Selvili Çarmıklı’nın kendi hayat deneyiminden yola çıkarak, samimi bir dille kaleme aldığı kitap, aslında birçoğumuzun aşina olduğu duygudurum hallerine gerçekçi bir bakış açısı sunarken, çözüm önerileri de getiriyor.

3. Hygge, Lykke ve Lagom


Hygge, Lykke ve Lagom… İsimlerini söylemekte bile zorlandığımız bu akımlar Danimarka ve İsveçlilerin mutluluk sırlarını okuyucularla paylaşıyor. Bu kitapları ayrı ayrı alabileceğiniz gibi üçlü bir set olarak da alabilirsiniz. Hygge , bir yaşam stili olarak hayatınızdan keyif almanın basit yollarını; Lykke , mutlu bir hayat sürebilmenin sırlarını ve Lagom ise İsveçlilerin dengeli yaşama sanatına dair ipuçlarını uygulanabilir şekilde sizlere sunuyor.

4. Outliers


Siz de zaman zaman neden bazıları daha başarılı olur diye düşünüyor musunuz? Sandığınızın aksine onlar daha zeki, daha çalışkan ya da daha hırslı diye başarılı olmuyorlar. Özellikle iş hayatına dair bu konu üstüne kafa yoruyor ve kendinizi geliştirip bir adım daha öne taşımak istiyorsanız, Outliers bu konuda size yardımcı olacak türde.

5. Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı


Her ne kadar pozitif olsak ve her şeyi iyi tarafından görmeye çalışsak da hayatın karşımıza çıkardığı sorunlara bu özelliğimiz sayesinde bir çözüm bulabilmek pek de olası değildir. Zaman zaman herkesin benzer sıkıntılar yaşadığını ve hayatın bazen berbat olabileceğini kabul ederek ilk adımı atabilirsiniz. Bu kolay olmayan adımı atmanızda Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı size yol gösteriyor olacak.

6. Yatıyorum Bir Şey Diyor musun?


Var olan ilişkinizi iyileştirmek, daha sağlam temellere oturtmak ya da bir sonraki ilişkinizde daha önceden yapılan hataları tekrarlamamak adına okumanızı önerebileceğimiz Yatıyorum Bir Şey Diyor musun?, çift terapisti ve psikoterapist Şule Öncü tarafından kaleme alındı. Partnerinize bakış açınızı değiştirecek ve ilişkilere dair farkındalığınızı artıracak türde.

7. Şiddetsiz İletişim


Son zamanların en çok konuşulan kavramlarından biri de şiddetsiz iletişim . Şiddetsiz iletişim yönteminin anlatıldığı bu kitapta, iletişim sorunlarını, öfke ve şiddete götüren düşünce kalıplarını anlayıp güçlü ilişkilerin nasıl kurulabileceğini öğrenebilirsiniz.

8. İnsanın Anlam Arayışı


Her ne kadar son zamanların en iyi kişisel gelişim kitaplarını ele alsak da 2009 yılında basılan İnsanın Anlam Arayışı ’ndan bahsetmesek bu konu eksik kalırdı. Psikiyatr Viktor Frankl ’ın İkinci Dünya Savaşı sırasında toplama kampında yaşadığı deneyimlerden yola çıkarak yazdığı kitap, insanın varoluşuna dair farkındalık kazanmasına yardımcı olan eserlerden biri.