Sokaktaki Dostlarımız İçin Her Zaman Yapabileceğimiz 8 İyilik

Sokaktaki Dostlarımız İçin Her Zaman Yapabileceğimiz 8 İyilik

Sokaktaki dostlarımızı unutmayalım. Onlar için yapabileceğimiz küçük ama çok önemli birkaç iyiliği keşfedin!

Hayvan haklarına ve sokak hayvanlarına dair duyarlılık her geçen gün artmakla birlikte insanoğlunun doğa ve çevre üstündeki yıkıcı etkisi maalesef büyük bir hızla devam ediyor. Değişen iklim koşulları, betonarme yapıların artması, doğanın yok edilmesi hayvanların yaşam hakkını elinden alıyor. Gönüllüler ve konuyla ilgili dernekler ellerinden geleni yapsa da herkesin bu konuda duyarlı olmasına ve desteğe ihtiyaçları var. Yaşadığımız şehrin tek sakini biz insanlar değil, aynı zamanda sokak hayvanları . Onlarla beraber uyumlu bir şekilde yaşamak ve onların yaşam hakkını korumak ise bizim insanlık görevimiz. Sokakta yaşayan küçük dostlarımız için yapabileceklerinizi sizler için derledik. Unutmayın ki atacağınız küçük bir adım büyük bir değişimin başlangıcıdır.

Besleyin

Sokaktaki kedi ve köpekler için neredeyse hiç vaktinizi harcamadan yapabileceğiniz yegâne şeylerden biri onları beslemek. Mahallenizdeki uygun bir köşeye mama ve su kabı koyabilirsiniz. Evde ya da restoranda tabakta kalan yiyecekleri çöpe göndermek yerine sokak hayvanlarına verebilirsiniz. Kedi ve köpek mamalarında yapılan promosyonlardan faydalanarak onlar için mama da tedarik edebilirsiniz.

Kulübe yapın

Özellikle soğuk kış günlerinde sokaktaki dostlarımızın donarak ölmemesi için başlarını küçük de olsa bir çatı altına sokabilmesi büyük önem taşıyor. Birçok belediye bu konuya duyarlı yaklaşarak kedi ve köpek evlerini çeşitli mahallelere yerleştirse de maalesef yeterli olmuyor. Bu yüzden karton veya tahtadan kedi ve köpek evi yapabilirsiniz. Kulübeyi kartondan yapacaksanız, yağmur ve rüzgâra dayanıklı olması için etrafını poşetle sarmayı unutmayın. Ayrıca kulübenin içine onları sıcak tutacak bir battaniye ya da polar örtü koymayı da ihmal etmeyin.

Barınaklara destek olun

Barınakların ayakta kalabilmesi ve orada yaşayan hayvanların sağlıklı koşullarda hayatlarını sürdürebilmesi için maddi-manevi desteğe ihtiyaçları var. Barınakları ziyaret edebilir, yanınızda mama ve battaniye götürebilirsiniz. Ayrıca malzeme ihtiyaçlarının neler olduğunu öğrenebilir ve yakın çevrenize bunu duyurarak elbirliğiyle daha çok yardımda bulunabilirsiniz.

Satın alma sahiplen!

Artık birçok kişi Satın alma sahiplen mottosunu benimsemiş durumda. Sokakta veya barınakta yaşayan kedi ve köpekleri sahiplenerek onlara sıcacık bir yuva verebilirsiniz. Bu bilinç geliştikçe, barınaklarda küçücük kafeslerde, özgürlüklerinden mahrum yaşayan hayvanlara yardım eli uzatmış olursunuz.

Tedavi edin

Bugüne kadar büyük bir olasılıkla sokakta yaşayan hasta veya yaralı bir hayvana denk gelmişsinizdir. Genelde o anlarda, ne yapacağımızı bilemez bir halde kendimizi çözümsüz ve çaresiz hissedebiliyor, yardım eli uzatmadan büyük bir vicdan azabıyla yolumuza devam edebiliyoruz. Bu gibi durumlarda artık ALO 153 ’ü arayabilirsiniz. Mobil ekipler direkt yaralı veya hasta hayvanın yanına ulaşarak gerekli müdahaleyi yapıyorlar. Ayrıca birçok belediyenin evcil hayvan sağlık merkezleri de size bu konuyla ilgili yardımcı olacaktır.

Kısırlaştırın

Bu biraz zor olmakla birlikte veteriner fakülteleri ve belediyelerin ücretsiz kısırlaştırma hizmetinden faydalanabilirsiniz. Sokakta baktığınız hayvanlardan size yakınlık gösteren ve uysal olanları kısırlaştırmanız kedi-köpek nüfusunun çoğalmasını ve yavru hayvanların telef olmasını engeller. Ayrıca mahallenizdeki hayvanların kısırlaştırılması için bağlı olduğunuz belediyeyle iletişime geçebilirsiniz.

Gönüllü olun

Hayvan haklarını koruma derneklerine ya da barınaklara gönüllü üye olarak destek verebilirsiniz. Unutmayın ki birlikten kuvvet doğar. Diğer yandan hayvanlara dair konularda etkin rol alarak vicdanınızı da rahatlatabilirsiniz.

Bakımını üstlenip sahiplendirin

Yeni doğmuş ve annesi tarafından terk edilmiş olan yavruları geçici olarak evinize alıp gerekli bakımı verebilirsiniz. Adeta bir bebek gibi onunla ilgilenmeniz gerektiğini biliyoruz, ancak eviniz müsaitse ve buna ayırabilecek vaktiniz varsa, bu iyiliği yapın. Yavru kedi veya köpek hayata tutup sağlıklı bir hal aldığında onu sahiplendirebilirsiniz.

Son olarak, malum kış ayları ve soğuk günler kapıda. Soğuk havalardan korunmak için çoğu kedi arabaların motorlarına girerek kendilerini sıcak tutmaya çalışıyor. Ancak, motor çalıştığı anda telef olabiliyorlar. Bu yüzden arabanızı çalıştırmadan önce mutlaka kaputa vurun ve ses gelip gelmediğini kontrol edin. Ve en önemlisi onlardan sevginizi eksik etmeyin. Bu dünyada karşılıksız sevginin karşılığı onlar ve bizden bekledikleri sadece sevgi!