Sokak Hayvanları İçin Yapabileceğiniz 10 İyilik

Sokak Hayvanları İçin Yapabileceğiniz 10 İyilik

3492

Duyarlılık gerektiren günlerden biri olan 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü’nde sokakta yaşayan küçük dostlarımızı unutmayalım.

Yaşadığımız ülkenin sokaklarda yaşayan küçük dostlarımızın da yaşam alanı olduğunu unutuyoruz çoğu zaman. Sokağın tehlikelerine ve sert hava koşullarına direnerek hayatta kalmaya çalışan sokak hayvanlarının yaşamını biraz da olsa kolaylaştırmak ise bizim elimizde. Havaların giderek soğumaya başladığı şu günlerde hem 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü ‘nü kutlayalım hem de onlar için neler yapabileceğinizi gelin beraber keşfedelim.

Satın alma sahiplen!

Söylemek kolay, farkındayız ama onlara yapabileceğiniz en büyük iyilik, sıcak ve sevgi dolu bir yuvaya sahip olmalarını sağlamak. İlla cins kedi ya da köpek istiyorsanız da yine gözünüz sokak ve barınaklarda olsun, çünkü her gün onlarca cins sokaklara terk ediliyor.

Soğuk havaya dikkat

Aşırı sıcak havalarda kapılarımızın önüne bir tas su koyduk, şimdi sıra onları yağmur ve kardan korumada. Birçok belediyenin sağladığı kedi, köpek evlerinin yanı sıra köpükten ya da sağlam bir karton kutudan onlar için yuva yapabilirsiniz. Su ve rüzgar geçirmemesi için hazırladığınız kutuyu büyük boy çöp poşetleriyle kaplamayı ve içine de onları sıcacık tutacak eski bir battaniye koymayı unutmayın.

Evin misafirleri

Eğer eviniz uygunsa, fırtına, sağanak, dolu ya da aşırı kar yağışı olan günlerde onlara geçici olarak kapılarınızı açabilirsiniz. Size ne kadar minnettar kaldıklarını anlamak için gözlerinin içine bakmanız yeterli.

Araba kullananlar

Havanın soğuk olduğu günlerde çokça üşüyen ve sıcak bir yere ihtiyaç duyan kediler, arabaların motorlarına ya da altına konuşlanabiliyor. Sizin için de dram olmaması adına arabanızı çalıştırmadan önce mutlaka kaportasına birkaç kere vurun ve bir ses gelip gelmediğini kontrol edin.

Barınaklara destek olun

Zor şartlar altında hizmet vermeye devam eden barınaklara gönüllü olarak destek sağlamanız çok önemli. Mama bağışı yapabileceğiniz gibi barınağın günlük işleri için gönüllü olarak en azından haftada bir gidip çalışanlara yardım edebilirsiniz. Ayrıca evinizdeki eski battaniye ve gazeteler de özellikle soğuk günlerde küçük dostlarımızı biraz olsun sıcak tutmak için barınakların ihtiyaç duyduğu malzemelerden.

Bunu da okuyun: Kış Soğuklarında Sokaktaki Hayvanlar İçin Yapabileceğiniz 5 İyilik

Sokaklarda yaşayan dostlarımızın bu soğuklarda sevgiye, sıcak bir yuvaya ve mamaya çok daha fazla ihtiyacı olduğunu unutmayın. Soğuk havalarda sokak hayvanları için yapacağınız birkaç iyilikle onların hayatını kurtarın!

Hiç olmazsa sevginizi gösterin

Onlar dünyanın en masum, en sadık ve karşılıksız seven varlıkları. Gerek barınaklarda gerekse sokakta yaşayan hayvanları sevin. Onlara bir dokunuşunuz dünyaya bedel olacaktır onlar için. Unutmayın ki onların da bizler kadar sevgiye ihtiyacı var.

Mama olmazsa olmaz

Çok uygun fiyatlara süpermarketlerden alabileceğiniz küçük paket mamalar, minik dostlarımızın karnını doyurmak için birebir. Evde veya restoranda tabakta kalan yemekleri de çok baharatlı ya da tatlı olmaması kaydıyla paketleyip sokak hayvanlarının ulaşabileceği bir köşeye koyabilirsiniz. Yazın nasıl bir kap suyu eksik etmiyorsak, kışın yiyecek bulmakta çok güçlük çeken sokak hayvanlarına mama takviyesi yapmayı unutmayın.

Hasta ya da yaralı olanları görmezden gelmeyin

Sokakta, yaralanmış ya da hasta bir hayvan gördüğünüz zaman, akıllı telefonunuza sarılıp 153’ü tuşlamanız yeterli. Eksiden bu alanda yardım bulabileceğimiz hizmetler pek bulunmuyordu, ancak şimdi birçok belediye ve veteriner fakültesi yaralı veya hasta olan sokak hayvanlarının bakımını üstleniyor.

Kısırlaştırın

Bahçeli bir eviniz varsa ya da özellikle kedilerin bolca yaşadığı bir semtte oturuyorsanız, karşı koyulamayan üremelerini biraz olsun önlemek için kısırlaştırabilirsiniz. Yine bu konuda birçok belediye ücretsiz kısırlaştırma ameliyatları yapıyor. Hayvan dostu olanlar için bu kulağa biraz itici gelebilir, ancak her gün onlarca yavrunun sokaklarda telef olduğunu unutmayın, hele ki soğuk kış günlerinde.

Sosyal medyanın gücünden yararlanın

Hayvanseverlerin ve barınakların sosyal medya hesaplarını takip ederek, onların paylaşımlarını kendi hesabınızdan duyurmanız oldukça işe yarayan bir yöntem. Anlayacağınız yerinizden kalkmadan bile sokak hayvanlarına isterseniz yardımcı olabilirsiniz.