Sevgililer Günü’ne Özel: İzleyebileceğiniz En İyi 10 Aşk Filmi

Sevgililer Günü’ne Özel: İzleyebileceğiniz En İyi 10 Aşk Filmi

508

Aşk temalı filmler dendiğinde, hafiften dudak bükenleriniz olabilir, ancak Sevgililer Günü için seçtiğimiz bu filmler klişeleri size unutturacak türde.

14 Şubat Sevgililer Günü’nü sevgilinizle birlikte romantik filmler izleyerek geçirmeye ne dersiniz? Ancak size önerdiklerimiz akla ilk gelen sıkıcı ya da klişe romantik komedi filmleri değil, tam tersine, ödülleri birer birer toplamış, aşk kavramını farklı boyutlardan ele alan, hem sanatsal açıdan kuvvetli hem de senaryosu ve kadrosuyla fark yaratan filmler. Gelin, son zamanların en iyi aşk filmlerini tekrardan hatırlarken, siz de bu özel gece için film listenizi hazırlamaya başlayın. Eğer bir sinema tutkunuysanız, hazır senenin daha başı sayılırken, 2019’un Merakla Beklenen 10 Filmi yazımıza da göz atmanızı öneririz.

Blue Valentine (Aşk ve Küller)

Günümüzde ışın hızıyla gerçekleşen evlilikler ve boşanmalar düşünüldüğünde, size pembe hayaller kurduran bir filmi belki tercih etmek isteyebilirsiniz. Ancak Ryan Gosling ve Michelle Williams’ın başrollerini paylaştığı Blue Valentine , birbirini çok seven ama bir yandan da evlilikleri ayrılığa doğru giden bir çiftin yaşadıklarını ve geçmişe özlemlerini konu ediniyor.

The Fault in Our Stars (Aynı Yıldızın Altında)

John Green ’in çok satanlar listesinde haftalarca kalan aynı isimli kitabından uyarlanan The Fault in Our Stars , amansız bir hastalığa karşı savaş veren 16 yaşındaki Hazel ile beyin tümörünü atlatmış ama bir bacağını bu uğurda kaybetmiş olan Augustus’un tanışmalarını ve aralarında gelişen oldukça gerçek ve saf hisleri başarılı bir şekilde konu ediniyor.

Café Society

Woody Allen imzası olan filmlerin romantik komedi dendiğinde ayrı bir tadı var sanki. Jesse Eisenberg ve Kristen Stewart’ın başrollerinde yer aldığı Café Society , 1930’lu yıllarda aktör olma hayalleri kuran Bobby ile sekreter Vonnie’nin aşkı üzerine kurulu. O yılların şaşalı dünyası, gerçeklikten yoksun ilişkiler ve saf aşkın mümkün olup olamayacağına dair harika bir film!

Her (Aşk)

Size Hollywood klişelerinden uzak, aşkı alışık olduğunuz şekilde ele almayan filmlere yer vereceğimizi söylemiştik. Teknolojinin hayatımızın her alanına adeta hükmettiği günümüz dünyasında bundan nasibini alan ilişkilere dair oldukça çarpıcı bir film. Ödüllü yönetmen Spike Jonze ’un ilişkileri, yalnızlığı ve aşkı ele aldığı bu filmi mutlaka izlemenizi öneririz.

La La Land (Aşıklar Şehri)

La La Land dendiği anda artık siz de hemen içinizden City of Stars şarkısını mırıldanmaya başlayanlardan mısınız? Altı dalda Oscar ödülü alan, 2016’da vizyona girdiğinde çok konuşulan La La Land, bu listenin olmazsa olmazlarından. Güzel müzikler, harika bir senaryo ve dönem uygulamasıyla 14 Şubat gecenizi renklendirecek bir film.

Midnight in Paris (Paris’te Gece Yarısı)

Aşıklar şehri Paris’te belki de çekilebilecek en güzel filmlerden birine imza atan Woody Allen, Midnight in Paris ’te sizleri hem tarihte hem de sanat dünyasında fantastik bir yolculuğa çıkarıyor. Oyuncu kadrosu kadar kostümleri ve sahneleriyle de dikkat çeken filmde, Salvador Dali ve Ernest Hemingway’in karşınıza çıkması ise an meselesi. Owen Wilson, Rachel McAdams, Marion Cotillard, Adrien Brody, Carla Bruni’nin rol aldığı tarihle iç içe geçen bu gerçeküstü macerayı izlerken zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız.

Accidental Love

14 Şubat gecesi bol bol kahkaha atalım diyorsanız, 2015 yapımı Accidental Love tam size göre olabilir. Jessica Biel ve Jake Gyllenhaal’un başrollerini paylaştığı filmde, geçirdiği kazanın ardından davranışları öngörülemeyen bir şekilde değişen Alice ile senatör Howard arasında gelişen ilginç ve bir o kadar komik ilişki ele alınıyor.

Carol

Son zamanların en iyi aşk filmlerini listelerken, Carol’a yer vermemek ayıp olurdu. Altı dalda Oscar’a aday gösterilen ve Cate Blanchett’in hayranlık uyandıran oyunculuğuyla oldukça konuşulan Carol , 1950’li yılların Amerika’sında geçiyor. Eşinden yeni boşanan Carol’ın bir gün Therese adlı tezgahtar bir kızla tanışmasıyla ikisinin de hayatı kökten değişir.

One Day (Bir Gün)

Lise mezuniyet balosunda tanışan Emma ve Dexter’ın günümüze kadar süren aralıklı ilişkisinin konu edinildiği One Day , alışıldık olmayan bir ilişkiyi ve belki de saplantılı bir aşkı konu ediniyor. Gerçekle hayalin karıştığı sürükleyici ve zaman zaman güldüren güzel filmlerden.

The Theory of Everything (Her Şeyin Teorisi)

Eddie Redmayne ’e En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ını kazandıran Stephen Hawking rolü, sinema tutkunlarının çoktan hafızasına kazınan karakterlerden. Hawking’in hayatının beyazperdeye yansıması olan The Theory of Everything ’te ilk eşi Jane Wilde ile olan ilişkisine ve amansız hastalığının ilerleyişine bire bir şahit oluyorsunuz.