Rubik Küpü Zeka Küpü nedir? Nasıl çözülür?

Rubik Küpü Zeka Küpü nedir? Nasıl çözülür?

Küçük büyük demeden herkesin ilgisini çeken rubik küpü, gerek renkleri gerekse farklı mekanizmasıyla hafızalara kazınan bir oyundur. Peki Rubik küpü nasıl çözülür? İşte rubik küpü hakkında bilmeniz gerekenler… 

Rubik küpü uzun yıllardır genç yaşlı demeden herkesin merakla çözümünü aradığı zeka oyuncaklarından biridir. Rubik küp en kısa çözümü sıklıkla merak edilir. Özellikle teknolojinin gelişmesi ve rubik küp algoritmalarının videolarının yayınlamasıyla rubik küpü nasıl çözülür sorusu da yanıt bulmuştur.

Yazımızdan rubik küp çözümü hakkında bilmediğiniz detaylar öğrenerek daha geniş bilgiye sahip olabilirsiniz. Rubik küp algoritma ezberleme sayesinde kendinizi geliştirebilir, bu yolla arkadaş çevrenizde adınızı hafızalara kazıtabilirsiniz.

Rubik Küpü Çözümü ve Tarihi

1974 yılında mimar ve heykeltıraş Erno Rubik tarafından icat edilen rubik küp o zamandan beri büyük küçük herkesin ilgisini çeker. İcadından günümüze kadar popülerliğini koruyan zeka oyuncağı sayesinde eğlenceli ve keyifli zaman geçirilebilir. Erno Rubik tasarımı ile tarih boyunca herkesin seveceği ve yanından ayırmayacağı bir oyuncak kullanımı hedeflemiştir. Ve hedefinde de başarıya ulaşmıştır. Rubik küp oyunları ilk denemelerde insanlara çok karmaşık gelerek çözülmesi güç bir akıl oyunu olarak algılanmakta. Ancak ilk zorluğu geçince bu oyun sayesinde kendinizi geliştirdiğinizi görerek, görsel ve mantık duyularını farklılaştırdığını fark ederek oyuna ilginiz artabilir.

Rubik küp ilk piyasaya çıktığında kare formu, yeşil, turuncu, kırmızı ve mavi rengi ile büyük ilgi toplamıştır. Zamanla kare olan form rubik küp piramit şekline dönüşerek farklı algoritmalar geliştirmek için insanlara beceri katmıştır.

Çözümü icadından 40 yıl sonra yani 2014 yılında gerçekleşerek meraklılarıyla paylaşılmıştır. Bu sayede rubik küpü bir diğer adıyla zeka küpü çözümünün pratik 7 adımını öğrenilmiş ve herkesin ilgisini çekmiştir. Siz de Rubik küp seti alarak bu keyifli oyunla zaman geçirebilirsiniz. 

7 Adımda Zeka Küpü Nasıl Çözülür?

Zeka küpü deneme aşamalarında başarısız olan kişiler genellikle püf noktası arayışına girer. Bu püf noktası için doğru yerdesiniz.

Küp kullanımına hakim olarak işe başlamak ilk adım olarak karşımıza çıkar. Renkler küpte her zaman karşılıklı olmalıdır. Beyaz ile sarı, turuncu ile kırmızı, yeşil ile mavi birbirlerinin daima karşısındadır. İkinci adım olarak küpün en üzerinde beyaz bir artı işareti oluşturmayla başlanmalıdır. Üçüncü adım olarak orta katmanı çözüme kavuşturursanız neredeyse işiniz bitmek üzere olduğunu fark edeceksiniz. Dördüncü adım olarak üst bölümde tek bir rengi yakalamanız gereklidir. Beşinci adım olarak üst bölümde sarı renkli bir artı oluşturmalısınız. Altıncı adımda ise sarı köşeleri yerleştirmelisiniz. Yedinci ve son adımda yapacağınız şey merkeze en uygun rengi denk getirmektir.

Rubik küp zamanlayıcı kullanarak ve videolar izleyerek küp çözümü hakkında tüm detaylara daha ayrıntılı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Yüzlerce video arasından birkaç deneme ve seyretme ile siz de zeka küpü nasıl yapılır sorusuna cevap bulabilirsiniz.

Zeka küpü nasıl çözülür sorusunu merak ettiğiniz kadar aslında bu işin en hızlı ne kadar sürede yapıldığını da öğrenmek isteyebilirsiniz. Küp çözme rekoru Hollandalı Mats Valk tarafından 5.5 saniye içerisinde çözüme kavuşarak rekorlar kitabındaki yerini almıştır. Tek el kullanarak küp çözme rekoru ise 9.03 saniye ile Avustralyalı Feliks Zemdegs adlı kişiye aittir.

Zeka Küpü Çeşitleri ve Yararları

Zeka küpleri eğlenceli ve öğretici vakit geçirmek isteyen herkesin kullanımına uygun oyuncaklar arasında sayılabilir. Aslında oyuncak denince ilk akla gelen sadece eğlence olmaktadır. Oyuncak çocuklar için ve büyüklere aslında bir konu hakkında beceri katmak için tasarlanmaktadır. Tüm oyuncaklarda bazı belirgin özellikler karşısındakine farkındalık yaratarak gelişimine katkı sağlar. Zeka küpü de yediden yetmişe herkesin görsel zekasını ve pratik düşünebilme kabiliyetini artırmaktadır.

Gelişen teknolojiyle birlikte zeka küpü çeşitleri de fazlalaşmıştır. GittiGidiyor üzerinden zeka küpü fiyatlarını inceleyerek küpün çeşidine göre ve kolaylığına göre tercih yapabilirsiniz.

Rubik küpü fiyatı çeşide ve kolaylık derecesine göre değişebilir. Zeka küpü çeşitleri; 5x5x5, 4×4, 3×3, 2×2 küp şekilleri ile veya rubik küp piramit şekilleri ile sizlere farklı bir deneyim sunabilir. Klasik renklerde 3×3 zeka küpleri kullanıcılar tarafından çözüme rahatça kavuşturulduktan sonra daha zor olan küplere geçilebilir. Zeka küpüne ciddi zaman ayırmak isteyen kişiler 5x5x5 zeka küpü ile sınırlarını zorlayabilir. 5’lik zeka küplerinin bir diğer adı ise sabır küpüdür. Normal küpler gibi bir tasarıma sahiptir ancak her bir yüzeyde çözülmesi gereken kare sayısı bu sefer artmıştır. Zeka küpü kullanıcıları zorlu bir yolculuk yaşayarak yine de 5x5x5 zeka küpünü de çözmeyi başarmıştır. Başarılarını videoya çeken birçok zeka küpü ustası herkese bu işin ne kadar kolay olduğunu öğretmeye çalışsa da el çabukluğu sayesinde küp çözümü başarıya kavuşabilir.

Becerikli ve kabiliyet sahibi biri iseniz mutlaka 3×3 küplerle işe başlayabilirsiniz. Kendinizi geliştirdikçe küp sayısını artırabilir veya piramit küplerle şansınızı deneyebilirsiniz. Küp çözümü hem günlük stresini üzerinizden atmanıza yardımcı olur hem de görsel zekanızı geliştirir. Özellikle sınava hazırlanan veya ders çalışan öğrenciler görsel zekalarını arttırmak adına zeka küpü ile bolca vakit geçirebilir. Kendine yeni kabiliyetler katan kişiler ders çalışma esnasında daha rahat konsantrasyon yaşayabilir. Motivasyonu arttırmak için küp kullanımı zamanlayıcı ile yapılabilir. Bu sayede ne kadar süre motivasyonunuz en yüksek seviye kalıyor kolayca öğrenebilir ve gündelik planlarınızı, ders programlarınızı buna göre ayarlayabilirsiniz. Her açıdan hayatınıza kolaylık sunan zeka küpü yalnız bir oyuncak değil, kişisel gelişiminiz içinde size aracılık eden akıllı bir ürün olarak görülebilir.