Örgü Örmenin Faydalarını Biliyor Muydunuz?

Örgü Örmenin Faydalarını Biliyor Muydunuz?

4019

Havalar soğumaya başladığında, evdeki boş vakitlerinizi televizyon karşısında örgü örerek geçirmek size zaman öldürmek için iyi bir fikir gibi gelebilir ama örgü örmenin size bundan çok daha fazla yarar sağladığını biliyor muydunuz?

Nasıl örgü örüleceğini öğrenmek sonbaharda yapılacaklar listenizin başında yer almıyor olabilir ama planlarınız arasına dahil ederseniz, size çok iyi geleceğini söyleyebiliriz. Örgü örmenin sizi soğuk günlerde sıcacık tutacak rahat giysiler ortaya çıkarmaktan ya da ördüklerinizi başkalarına hediye etmekten çok daha farklı yararları bulunuyor. Ayrıca yün cildinize batıp kaşınmanıza neden oluyor ve sizi rahatsız ediyorsa, unutmayın ki artık piyasada dokunmaya doyamayacağınız, cildinizle dost yumuşacık örgü ipleri de bulunuyor. “Kazak ve atkı dışında ne örebilirim ki?” diyenler ise El Örgüsünü Kullanabileceğiniz Alanlar yazımızdan fikir alabilirler.

Gurur hissi verir

Herkes örgü örmeyi bilmez. Hiç örgüden anlamayan birisine ördüğünüz bir şeyi gösteriyor olmak, yeni bir sihirbazlık numarasını ortaya koymak gibidir. Marifetiniz karşısında önünüzde saygıyla eğileceklerine eminiz. Ayrıca sizden kendilerine atkı ve benzeri şeyleri örmenizi talep edenler de olacaktır. Tabii ki yapıp yapmamak size kalmış.

Meditasyonla yararları aynı

Ne yaptığınızı bir kere anladığınızda, örgü örmek oldukça rahatlatıcı olabilir. Haroşa veya düz örgü gibi basit örgü teknikleri sürekli olarak aynı hareketi yapmanızı içerir. Bir süre sonra kas hafızanızla otomatik olarak örmeye başlarsınız ve dalıp gidersiniz. Ritmik, tekrarlayan hareketler ve rahatlama hem zihniniz hem de bedeniniz için oldukça yararlıdır, tıpkı meditasyon gibi.

Anksiyete, stres ve depresyon semptomlarını hafifletir

Ritmik hareketler ve odaklanma, anksiyete, depresyon ve stres semptomlarından uzaklaşmanızı sağlar. Örgü örmek için kıpırdamadan oturuyor olmanız kalp ritminizi yavaşlatır ve tansiyonunuzu düşürür. Bu yüzden kendinizi kaygılı veya depresif hissettiğinizde şişlere sarılmanızda fayda var.

Motor fonksiyonların gelişmesine yardımcı olur

Çünkü örgü örmek neredeyse bütün beyni uyaran bir eylemdir. İşleme, dikkat ve planlama bölümlerinin yönetildiği frontal lob; duyusal bilgi ve mekânsal navigasyonun işlendiği yan lob; anıları depolayan ve dille ilgili olan temporal lob ile hareketin zamanlamasından sorumlu beyincik, örgü örerken devreye girer. Örneğin Parkinson gibi motor fonksiyonları sekteye uğratan rahatsızlıklarda kişiye yardımcı olabilir. Motor beceriler gelişirken, acı verici semptomlardan uzaklaşılır.

Bilişsel zayıflamayı yavaşlatır

Motor becerilerinizi geliştirmenize ve modunuzu düzeltmenize yardımcı olmasının yanı sıra örgü örmenin beyin sağlığınız için de faydaları var. Beyninizi ne kadar kullanırsanız, o kadar sağlıklı bir hale gelir. Yapılan bir araştırmaya göre, örgü gibi zanaatlarla uğraşanlar uğraşmayanlara göre yüzde 30-50 daha az hafif bilişsel bozukluk yaşıyorlar.

Eklem ve tendon iltihaplarını engellemeye yardımcı olur

İşleyen demir pas tutmaz diye atalarımız boşu boşuna söylememiş. Nasıl ki beyninizin sağlığı için onu devamlı çalıştırmanız gerekiyorsa, beden sağlığınız için de eklemlerinizi çalıştırmanız gerekiyor. Parmaklarınızı nazikçe kullanıyor olmanız kıkırdaklarınızın güçlenmesini sağlar. Bu açıdan, örgü örmek yazı yazmaktan daha yararlıdır. Eklemle ilgili sorunlarınız varsa, daha büyük şişler kullanmayı deneyebilir ve ellerinizi ılık suyun için de bekleterek biraz rahatlatabilirsiniz.