Mutlaka Okumanız Gereken Klasik Bilim Kurgu Kitapları

Mutlaka Okumanız Gereken Klasik Bilim Kurgu Kitapları

Bilim ve teknolojinin gelişim hızıyla birlikte bizlere gelecekten enteresan hikayeler sunan bilim kurgu kitapları arasında en kült olanları sizler için seçtik!

Çoğu gelecekte geçiyor. İnsanlar neredeyse makineleşmiş, insani tüm özelliklerini bir bir yitirmeye başlamış. Toplumlar, zihinler genelde kontrol altında. Bambaşka bir dünya düzeninden bahsediyoruz. İşte fantastik bilim kurgu kitap dediğimizde genelde karşımıza bu tip hikayeler çıkıyor. Dünyanın gidişatına bakıldığında ise bu distopik hikayeler neredeyse gerçeklik payına işaret ediyor. Dolayısıyla okumaları adeta dikkat kesilmemize neden oluyor. Eğer siz de kendinize bilim kurgu kitap önerileri arıyorsanız doğru yerdesiniz! İşte GittiGidiyor’dan sizler için seçtiğimiz kitaplar

Bin Dokuz Yüz Seksen Dört – George Orwell

Listemize bilim kurgu kitapları arasında bir başyapıt olarak tanınan 1984 ile başlıyoruz. George Orwell’in kült olarak tanımlanabilecek bu kitabı, aslında kendisinin geleceğe dair bir kabus senaryosu. Bireyselliğin olmadığı, zihnin tamamen kontrol edilebilir bir şey olduğu ve insanları makineleştiği bir dünya düzeninde geçiyor.

Cesur Yeni Dünya – Aldous Huxley

Aldous Huxley’in bilim kurgu kitabı ve bu distıopik hikayesi 26. yüzyılda, Londra’da geçiyor. Yine konumuz tamamen kontrol edilebilir bir toplumda geçiyor. Özellikle üreme sistemi müdahale altında; yani kadınları döllenmesi yasak. Hipnopedya adlı uykuda eğitim ile herkes aynı. Toplum merak etmeyen, sorgulamayan, endişe beslemeyen, sevgi ve bağlılık gibi durumlardan uzak bireylerle dolu.

Mülksüzler – Ursula K. Le Guin

Bir diğer efsanevi bilimkurgu kitap önerimiz ise Mülksüzler. Kendilerine Odocu diyen küçük bir dünya dolusu insanı anlatan kitap, Sosyalimzle komünizm kavramları arasındaki farkları ortaya koyan ve 1974 yılında kaleme alınmış olan hikaye, kapitalizme de bolca gönderme yapıyor.

Dune – Frank Herbert

Frank Herbert’in efsanevi hikayesi 1920 ila 1986 yılları arasında kaleme alınmış. 6 kitaptan oluşan bu bilim kurgu kitapları serisi aslında epey felsefi derinliğe sahip. Toplamda 3 bin 500’e yakın sayfa eden hikayelerde dinden siyasete, ekonomiden liderlik olgusuna, cinsellikten cinsiyet kavramlarına, birçok önemli konuya değiniliyor.

Fahrenheit 451 – Ray Bradbury

Elbette bilim kurgu kitap dendiğinde akla ilk gelenlerden biri de distopya türündeki hikayelerdir. Kitapların ve kitap okuyanların cezalandırıldığı, düşünmenin ve sorgulamanın tehlikeli olduğu bir gelecekte geçen roman, devletin düşünce özgürlüğü üzerindeki baskısını gözler önüne seriyor. Romanın baş kahramanı itfaiyeci Guy Montag’ın uyanışı ise okura çok önemli şeyler katıyor.

Androidler Elektrikli Koyun Düşler mi? – Philip K. Dick

1968 yılında yayınlanan kitapta Rick Deckard isimli bir android avcısının isyankar androidlerin peşinden gitmesini konu alıyor. Aslında insanlık felsefesini incelemekte olan ve karşımıza insan ile makine arasındaki farkı sogulatacak bir varoluş savaşı çıkaran kitap, radyoaktif tozun dünyanın her yerini kapladığı bir gelecekte geçiyor.

Otostopçunun Galaksi Rehberi – Douglas Adams

En kült ve belki de mizah tarafı en kuvvetli bilim kurgu kitapları arasında sayabileceğimiz Otostopçunun Galaksi Rehberi aslında 5 kitaplık bir bilimkurgu kitap serisi. Hikayeden çok kısaca bahsetmek gerekirse; Arthur Dent isimli bir İngiliz uzaya kestirme yol çalışmaları yapmaktadır. Ancak bu çalışmalar için öncelikle yapılması gereken şey dünyanın patlatılmasıdır. Patlamanın hemen öncesinde otostop çekerek dünyadan kaçan Dent, bir süre sonra fark edilir ve gemiden atılır. Evrende yolculuğun en eğlenceli hikayelerinden biri işte böyle başlar ve 5 kitaba birden yayılır.

Biz – Yevgeni İvanoviç Zamyatin

Ünlü bilim kurgu kitapları arasında olmazsa olmazlardan biri de Rus yazardan geliyor! Kitabın baş kahramanının ağzından yazılmış bir günlük formatında olan hikaye, kendini dış dünyadan soyutlamış, etrafına duvarlar örmüş bir toplumda geçiyor. Yine birçok distopik hikayedeki gibi duygusuz, kaygısız, hayalsiz, mutsuz, ruhsuz bireylerden oluşan itaatkar bir toplum…