Mıknatıslarla Yapılabilecek 6 Şey

Mıknatıslarla Yapılabilecek 6 Şey

3973

Mıknatıslar yardımıyla yaşam alanını uygun fiyata ve kolayca nasıl yenileriz?

Mıknatıs, sihirli bir obje gibi. Demir, Nikel, Kobalt gibi maddeleri kendine doğru çeme özelliği olan, adına mıknatıs dediğimiz bu varlık, varlık diyoruz zira kendi doğal yapısıyla varolacak etki ve tepkiler yaratma özelliğine sahip, hayatımızda farkında olsak da olmasak da epey önemli bir yere sahip. Ve belki de ona hak ettiği değeri verip yeterince kullanmıyoruz. Bir mıknatısla neler yapılabilir, DIY projelerimize nasıl renk katabilir, hayatımızda neleri değiştirebilir hemen inceleyelim; mıknatıslarla yapılabilecek x şey.

1. Cam taşlarla küçük oyunlar

Fotoğraf: Scrappergirl.typepad.com

Üreteceğimiz küçük manyetik alanlarla estetik harikalar yaratmaya hazır mısınız? Önce nereden başlasak? Sevdiklerimiz için küçük hediyeler hazırlayarak işe koyulabiliriz. Örneğin şeffaf cam vazo taşlarını kullanarak hiç tahmin edilmeyecek objeler tasaralayabilirsiniz. Objelerin alt kısmına seçtiğiniz bir görseli yapıştırın; örneğin harita parçaları ya da vintage gazete ve dergi küpürleri, yazılar, aklınıza gelebilecek, hatırası olan bir şeyler düşünün. Daha sonra bu görsellerin arkasına da silikon yardımıyla mıknatıs yapıştırın. Bu hazırladığınız objeleri isterseniz buzdolabı süsü olarak düşünün isterseniz bir metal kutu üzerini süsleyin ya da nasıl kullanılacağınız tamamen hediye ettiğiniz kişiye bırakın.

2. Bir geri dönüşüm hikayesi

Fotoğraf: Trendhunter.com

Bir geri dönüşüm hatta ileri dönüşüm hikayesi size; eski bilgisayar klavyesinden kelime oyunları. Artık kullanmayacağınız ve çöpe atmak üzere olduğunuz bir bilgisayar klavyesini yeniden hayata döndürüyoruz. Bir tornavida yardımıyla harfleri klavyeden tek tek sökün. Harflerin arkasında silikon yapıştırıcı ile altta kalıp gözükmeyecek ufak mıknatısla yapıştırın. İşte size mıknatısın manyetik özellikleriyle yapışacağı her alanda kelime oyunları oynayabilme şansı!

3. Moda tutukunlarına

Fotoğraf: Etsy.com

Moda ile güzel bir bağı olanlara, vintage düğmeleri nasıl basitçe bir aksesuara dönüştüreceğimizi anlatalım. Seçtiğiniz düğmelerin arka tarafına mıknatıs yapıştırmanız yeterli. Bunu kendinize mood boran hazırlarken kumaşları, renkleri ve topladığınız görselleri bir arada kullanmak adına bir metal pano üzerinde de kullanabilirsiniz. 

4. Koleksiyonerlere

Fotoğraf: Tatteredstyle.blogspot.com

Biriktirenlerin en büyük sıkıntılarından biri de; onların nasıl muhafaza edileceği ve nasıl estetik bir şekilde sergileneceğidir. Örneğin şişe kapakları topluyorsunuz ya da madeni para koleksiyonu sahibisiniz fakat bunları nasıl sergileyeceğinizi bilmiyorsunuz. Çözüm bizden. Bunların arkalarına mıknatıs yapıştırarak bir pano üzerine sergileyebilirsiniz. Hatta pano etrafına bir resim çerçevesi takabilirsiniz. Koleksiyon parçalardan bir sanat eserine doğru…

5. Dev bir gezi haritası

Bir ya da birkaç mıknatıslı pano üzerine (büyüklüğüne siz karar verin) bir dünya haritası yapıştırın ve üzerine mıknatıslarla gittiğiniz yerleri işaretleyin, oralarda çektiğiniz fotoğrafları mıknatıslarla yerleştirin ve hatta o ülkelerin yerel madeni paralarını da dilerseniz ekleyebilirsiniz. Hem hatıralarınızı biriktirmiş hem de kendinize gezi hedeleri belirlemiş olacaksınız.

6. Yeşillerle dolu bir yüzey

Fotoğraf: Jomeishome.com

Yine pano kullanarak ya da buzdolabının yüzeyinden faydalanarak kendi dikey bahçenizi yaratabilirsiniz. Ufak çam şişe, minik saksı vs. içinde minik sukulentlerinizi mıknatıs yapıştırarak bir pano üzerine dizin, dilediğiniz şekli verin ve dekorasyonunuza uygun bir duvarda sergileyin. Bir dikey bahçe yapmak hiç bu kadar kolay olmamıştı!