Makrome Örgü Nasıl Yapılır?

Makrome Örgü Nasıl Yapılır?

9839

El becerinizi konuşturmaya hazır mısınız? Eskiden oldukça yaygın olan ve her evin dekorasyonunu süsleyen makromeler yeniden hayatımızda.

İlk başlarda karışık gibi görünse de makromenin püf noktasını öğrendikten sonra hızınızı alamayacağınıza eminiz. Hiçbir araca ihtiyaç duymadan elde düğümler atılarak yapılan bir örgü stili olan makrome, boş zamanlarınızı değerlendirebileceğiniz yeni hobiniz olabilir.

Aklınıza ne gelirse

Öncelikle makrome modellerinin ve düğüm atma tekniklerinin kolay öğrenilebilir olduğunu söylemekte fayda var. Temel düğüm tekniklerini öğrendikten sonra gerisi yaratıcılığınıza kalmış. Makrome ile yapabileceğiniz eşyalar ya da dekoratif süsler ise sınırsız diyebiliriz. Ördüğünüz makromenin arasında boncuklar ya da kumaş parçaları kullanarak duvar süsü yapabilir, son zamanlarda ev dekorasyonlarını süsleyen tavandan asılan saksılar için saksılık örebilir ya da rengarenk iplerden bileklikler, çantalar tasarlayabilirsiniz.

Sihirli düğümler

Makrome örgüdeki en önemli nokta düğümleri atarken ipin gergin olması. Bu yüzden şiş benzeri bir tahtaya düğümleri atarak makromenizi hazırlayabilirsiniz. Makrome yapımında iki temel düğüm kullanılır. Bunlardan en çok tercih edileni kare düğümdür. Çift düğüm olarak da bilinen kare düğümde dört iplikle çalışılır. İp tam ortasından katlanır ve makrame tahtasına sabitlenir. Bir diğer ipi de aynı şekilde katlayarak diğerinin yanına tutturun. En sağdaki ipi, ortadaki iki ipin üzerinden alarak altından geçirin, arada oluşan boşluktan ipi çıkarın ve dışta kalan ipleri çekerek düğümü atın. Bu şekilde sağdan ve soldan ipleri alarak makromenize istediğiniz modeli verebilirsiniz. Makromede kullanacağınız iplerin uzunluğunu ise yapacağınız objeye göre belirlemeniz gerekir. Size önerimiz, önce düğüm tekniklerini öğrenmeniz ve ardından obje tasarımlarına başlamanız.

Sarma tekniği

Makrome yapımında sıklıkla kullanılan bir diğer düğüm tekniği ise sarma adı verilen düğümdür. İp ortadan ikiye katlanarak makrome tahtasına sabitlenir. Ardından iplerden biri gergin tutulurken diğer ip bunun üzerine konur, gergin ipin altından kavis yaparak ip geçirilir ve ortaya çıkan boşluğun arasından geçmek suretiyle düğüm atılır. Bu düğüm tekniğini sadece sağ ya da sol ip üstünde uygulayabileceğiniz gibi, hem sağ hem de solda uygulayarak farklı bir model de elde edebilirsiniz.

Farklı modeller

Her iki teknikte de düğümler arsında farklı boşluklar bırakarak, ilginç motifler ortaya çıkarabilirsiniz. Ayrıca dört iplikle oluşturduğunuz modelin yanına aynısından hazırlayıp ardından bu ikisini bir araya getirip düğümler atarak bambaşka bir model de çalışabilirsiniz.