Makrome Duvar Süsü Nasıl Yapılır?

Makrome Duvar Süsü Nasıl Yapılır?

Doğal kumaşlar ve doğadan kopmuş parçaların evinizde yarattığı organik görüntü, huzur dolu bir ortam sunuyor.

Makrome duvar süsleri ile etnik, rustik veya romantik; evinizin havasını değiştirecek bir dekorasyon dokunuşu yaratabilirsiniz. Makrome duvar süsü yapımı ile ilgili A’dan Z’ye merak ettikleriniz bu yazımızda!

Kısaca Hatırlayalım: Makrome Nedir?

Makrome, dokuma veya örgü kullanmak yerine düğümleme ile ipliklerden tekstil yaratılan bir üretim biçimidir. Makrome düğümleri kare ve resif düğümlerden oluşur. Makrome duvar süsü üzerinde kullanılan düğümler, aslında pek çok farklı dekoratif el yapımı nesne üzerinde kullanılan ayrıntılı düğüm biçimlerinde kullanılmaktadır.

Makromeden duvar süsü yapımına geçmeden önce makrome düğüm türlerini öğrenmek gerekmektedir. Bunlardan en çok bilineni cavandoli makromedir. Cavandoli makrome, dokumada olduğu gibi geometrik ve serbest biçimli desenler oluşturmak için kullanılır. Bu tarzda tek düğümde çift yarım aks düğümü atılır. Ters yarım akslar denge oluşturmak için bir parçanın sağ ve sol yarısında kullanılmaktadır.

Makromeden yapılan ürünler arasında en çok gördüklerimiz, bileklik, kolye gibi takılar, deri ve kayıştan yapılan kıyafet aksesuarları, hediyelik eşya ve dekoratif objelerdir. Bu bakımdan makrome farklı malzemeler kullanılarak farklı ürünler üretmek için elverişli bir tekniktir. Şimdi bakalım bu ürünler arasından konumuz olan makrome duvar süsü nasıl yapılır sorusunun yanıtına.

Duvar Süsü Yapmak İçin Gerekli Malzemeler

Makrome duvar süsü malzemeleri temelde düğümleri oluşturmak için pamuk sicim, keten, deri, veya iplikten yapılan kablolar, yanı sıra doğadan topladığınız bir ağaç dalı, kasnak veya metal bir parçadan oluşur. Makromenize süs katmak için doğal taşlar, boncuklar, renkli pullar, deri parçaları gibi yardımcı malzemeler ve iplik boyamak için boya kullanabilirsiniz. Şehir bohemi veya rustik bir hava ile istediğiniz dekoratif etkiyi yaratmak için seçtiğiniz makrome duvar süsü ipi kadar düğümlerin üzerinde bulunacağı obje de önem taşır. Toprak veya kendi renginde doğal ipliklerle ağaç dalı gibi motifler birlikte daha hoş bir etki bırakabilmektedir. Bu bakımdan doğada vakit geçirdiğinizde güzel bir etkinlik olarak makrome süsünüzün parçalarını arayabilirsiniz. Doğal taşlara, kuş tüylerine, ahşap parçalarına göz atabilirsiniz. Özellikle deniz, dere, göl gibi su kıyısı alanlar bu tip malzemeleri bulabileceğiniz alanlardır.

Duvar Süsü Modelleri Nasıl Yapılır?

Makrome duvar süsü yapmak için öncelikle olmazsa olmaz, düğümün öğrenme ve uygulama pratiği aşamasıdır. Düğümlemeyi öğrendikten sonra internette bulabileceğiniz veya etrafta gördüğünüz makrome duvar süsü modelleri arasından seçtiğiniz bir model üzerinde çalışmaya başlayabilirsiniz. Makrome Örgü Nasıl Yapılır? yazımız da size bu konuda yardımcı olacaktır.

Makrome düğümü ile ilgili altın kural, ipin gergin tutulmasıdır. Örneğin çift düğüm ile makrome yaparken dört iplik kullanılır. Ortadan ikiye katlanan ip sabit bir yer üzerinden dizilmeye başlanır. En sağdaki ip diğerlerinin üzerine gelecek biçimde yerleştirildikten sonra diğer ipler üzerinden geçerek alta alınır. Sonrasında alttaki boşluktan çıkarılır ve sıkıca çekerek düğüm tamamlanır. Aynı şekilde soldan devam edilir ve bir sağ bir sol şeklinde dikişler devam eder. Sarmal örgü ise makrome tahtası denilen tahtaya veya mantar tahta üzerine sabitlenerek yapılır. Sabitlenen iplerden biri gerilirken diğeri bu gergin ip üzerine konularak alttan geçirilir, kavis yaparak boşluktan çekilir ve düğüm tamamlanır. Sarmal yapı tek bir yön üzerinden gidilerek tamamlanabilir.

Bu iki temel düğüm tekniğini kullanırken öncelikle kısa düğümler ve küçük örgüler ile tamamlayın. Daha sonra daha uzun ve karmaşık düzenlere geçebilirsiniz. Örmek istediğiniz şeyin uzunluğuna göre önceden iplerinizi hazırlayarak kendinize özel dekor motifleri yakalayabilirsiniz. Boncuklar, süsler, doğal parçaları hazırladıktan sonra düğümün biterek iplerin salındığı en alt kısımlarda kullanmaya başlayabilirsiniz.