LEGO Star Wars: The Force Awakens İncelemesi

LEGO Star Wars: The Force Awakens İncelemesi

main

y_canpolat_bantDisney’in satın almasından sonra devam edeceği açıklanan efsane seri Star Wars, 10 yıl aradan sonra yedinci bölümüyle geçtiğimiz aralık ayında vizyona girmişti. Bugünlerde DVD ve Blu-ray’i de piyasaya çıkan filmin resmi oyunu da geçtiğimiz hafta raflardaki yerini aldı. LEGO oyunları kariyerine Star Wars serisiyle başlayan TT Games, uzun bir aradan sonra tekrar bir Star Wars oyunuyla geri dönüş yapmış oldu.

LEGO oyunlarını bugüne kadar hiç oynamadıysanız da mutlaka bir yerlerde görmüşsünüzdür . Indiana Jones, Star Wars, Karayip Korsanları, Batman ve Marvel serisi derken her sene bazen bir ya da iki LEGO oyunu piyasaya çıkıyor. Son olarak bu yılın başında LEGO Avengers gelmişti. LEGO: Star Wars The Force Awakens ise sürpriz bir şekilde yine bu sene başında duyuruldu ve yaz döneminde piyasaya çıktı.

lego-sw-tfa-3

Bu oyun için, yedinci film olan The Force Awakens / Güç Uyanıyor’un tek resmi hikaye oyunu diyebiliriz, çünkü filmin paralel hikayesini anlatan başka bir oyun piyasaya çıkmadı. Bugüne kadar sadece filmden kısa süre önce piyasaya çıkan Star Wars: Battlefront vardı. Battlefront, Battlefield oyunlarının üstüne kurulan, tamamen online oynanan bir FPS oyunuydu. LEGO Star Wars: The Force Awakens ise tamamen LEGO’lardan kurulu karakter ve dünyadan oluşan filmin ana hikayesi.

LEGO oyunlarında bugüne kadar hep ana hikaye görevleri olurdu. Görevleri bitirdikten sonra aynı bölümleri istediğimiz karakterlerle tekrar oynar ve gizli eşyaları toplamaya çalışırdık. Bu sistem aynı şekilde yeni oyunda da var. Ancak oynanabilirliği artırmak için büyük değişikliklere imza atılmış. Öncelikle oyunun senaryo modu ana film hikayesi ve yan hikayeler olarak ikiye ayrılmış. Oyunda bölümleri geçtikçe ve gerekli altın LEGO’ları topladıkça yan hikayeleri oynanabilir hale getiriyoruz. Bunlar genellikle filmdeki sahneler arasında anlatılmamış yan hikayeleri kapsıyor. Örneğin Han Solo’nun Rathtar’ın yakalaması, Luke’un haritasının en başında nasıl Poe’ya ulaştırıldığı, Poe’nun kurtarılması gibi birçok yan hikayeyi barındırıyor. Bunlar ana hikayeye göre çok daha kısa ancak bir hayli eğlenceli ve yeni hikaye olduğu için ilgi çekici.

lego-sw-tfa-1

Oyunun ana hikayesi 6. filmin sonundan başlıyor. Battle of Endor bölümünde hem Endor savaşını, hem de Darth Vader ile Luke’un Palpatine’e olan savaşını oynuyoruz. Tabii bir yandan da X-Wing’ler ile Death Star’ı patlatmaya çalışıyoruz. Bir hayli aksiyon dolu başlayan oyun, tüm hikaye boyunca bu özelliğini koruyor. Çok fazla LEGO oyunu oynamama rağmen çoğundan sıkılmışımdır. Ancak LEGO Star Wars: The Force Awakens, bir çırpıda bitirilen bir oyun. Bir çırpıda dediysem de aldanmayın, sadece hikaye modu 12 saatin üzerinde bir süreye sahip.

Blaster savaşı adı verilen yeni oynanış mekaniği bulunuyor. Bu mekanikte bölümlerin can alıcı kısımlarında yoğun Blaster (Star Wars’un klasik ışın tabancası) ateşine maruz kalıyoruz. Hemen bir sipere geçip aslında klasik bir TPS (üçüncü şahıs kamera) edasıyla düşmanlarımızı lazere tutuyoruz. Aralara serpiştirilen bu kısımlar hem farklı bir oynanış sunuyor hem de bölüm içinde heyecanı yükseltmeyi başarıyor.

lego-sw-tfa-2

Oyunun hem ana hikaye hem de yan hikaye görevlerini bitirince oyun bitmiyor. Farklı karakter tipleri için birçok görev bulunuyor. Droidler, Scavenger görevleri (Rey için), First Order ve Asiler görevlerini o göreve uygun karakter tipleriyle yapabiliyoruz. Örneğin Rey ile Firs Order görevi yapamıyoruz. Ancak biz düşman karakteri seçmek yerine o gezegende şapka değiştirici makinası bularak kafamıza Storm Trooper başlığı geçirebilir, göreve öyle girebiliriz. Oyunun hem hikayeleri hem de bu tarz görevleriyle birlikte 30 saatin üzerinde oynanış sunduğunu söyleyebilirim.

LEGO Star Wars: The Force Awakens, filmin havasını tekrar yaşamak isteyenler için ideal bir oyun. LEGO tarzı esprilerle donatıldığı için oynarken yüksek dozda eğlenebilirsiniz. Örneğin Daniel Craig’in oynadığı söylenen Storm Trooper,oyunda belirdiğinde Bond tarzında bir giriş yapıyor.Ya da siz Jakku’da savaşırken arkada birkaç Storm Trooper’ı kıyafetlerini çıkarmış, şezlonglarda Jakku’nun sıcak havasının tadını çıkarırken bulabilirsiniz. Yenilenen grafikleri ve fizik motoru, eğlenceli oynanış sistemi, eski yeni tüm karakterleri barındırması, birçok geminin kullanılabilir olması, keyifli uzay savaşları (özellikle Tie Fighter’ları patlatmak) ve orijinal film müzikleriyle LEGO Star Wars: The Force Awakens, bu yazın en iddialı oyunu.

LEGO Star Wars: The Force Awakens
Grafik 8
Hikaye 9
Oynanış 9
Ses/Müzik 9
Summary
Özet: LEGO Star Wars: The Force Awakens, belki de en eğlenceli LEGO oyunu olmuş. Filmin karakterleri, seslendirme kadrosu, hikayesi ve müzikleriyle harmanlanınca filmin havasını fazlasıyla evinizde yaşayabilirsiniz.
8.8
İnanılmaz Eğlenceli
User Rating : 0 (0 votes)