Kumaş Maske Yapımı

Kumaş Maske Yapımı

Corona virüsle birlikte hayatımızın olmazsa olmaz koruyucu aksesuarına dönüşen yüz maskelerini kumaşla kendiniz de tasarlayabilirsiniz.

Pandemi süreci boyunca hayatımıza sürekli olarak kullandığımız yeni bir aksesuar eklendi. Hem de bu aksesuar dış dünya ile en sıkı ilişkide olan uzvumuzla, direk yüzümüzle ilişkili. Maske takmak özellikle yaz aylarında oldukça zorlaşırken, uzun sürelerde maske taktığımızda yüzde terleme, kızarıklık, kulak arkasında kaşıntı, nefes kalitemizde düşüş gibi problemlerle karşılaşabiliyoruz. Piyasada bulunan tek seferlik maskeler veya tıbbi özelliklerle üretilen maskelerle kullanılan kumaş ve malzemeler anti-mikrobik özellikleriyle öne çıksa da son dönem sıkça kullanılan kumaş maske kullanım kolaylığı, yumuşaklığı, farklı bağlama seçenekleri, esnekliği gibi özellikleri ile konfor sağlıyor. Kumaş maskeyi hazır satın alabileceğiniz gibi kendiniz dikerek de yapabilirsiniz. Kumaş maske yapımı ile ilgileniyorsanız buyrun, konumuza detaylı olarak devam edelim.

Kumaş Maske Koruyor Mu?

Pamuk, polyester, keten, kenevir ve farklı kumaşların kombinasyonlarıyla dikilen kumaş maske, mikrop ve virüse karşı tıbbi maske kadar etkili değildir. Neyse ki kumaş maske korur mu sorusunun cevabı olarak, astarlı olarak iki kat halinde yapılır, burnu ve çeneyi kapatan kısmı ergonomik olarak yüze oturarak iyi kapatır, kullanım sonrası dezenfekte edilir ve yıkanırsa tıbbi maskelere yakın bir koruma düzeyi sağlayabilir diyebiliriz. Bu bakımdan hangi kumaşı kullandığınız ve hangi modelle diktiğiniz önemlidir.

Hangi Kumaşlar Tercih Edilmeli?

Kumaş ağız maskesi için kullanılması gereken kumaş malzemeler için tamamen pamuk, keten ve pamuk karışımı, keten ve kenevir karışımı, kenevir kumaşları öneririz. Doğal malzemelerden elde edilen bu kumaşların ince iplikle sık dokunmuş olanları ve mümkünse organik kumaştan olanlarını tercih edin. Evinizde tekrar kullanmak için eski tişörtler, perde kumaşları, yastık kılıfları gibi eşyaların kumaş içerikleri bu doğal kumaşlara yakınsa, bunları da kullanabilirsiniz. Maske kumaş özelliği açısından daha verimli bir koruma oluşturmak için dış tarafına daha sert ve kalın, iç astarına ise daha yumuşak ve ince kumaşları kullanabilirsiniz. Astar için varsa eski ipek mendiller iyi bir seçenek olabilir. Kendi giyim tarzınıza göre baskılı, çizgili kumaşlar kullanmak maskenizi biraz daha sevimli kılacaktır.

Kumaş Maske Yapımında Gerekli Malzemeler

Kumaştan maske yapımı için yalnızca iki ayrı katman için aynı büyüklüklerde -yaklaşık 15 cm ölçülerinde- iki adet kare kumaş parçası, en az 40 cm uzunluğunda iki adet iç lastiği veya 1 metre uzunluğunda şerit kesim kumaş, iğne ve iplik gereklidir. Kumaştan maske dikimi ile ilgili el dikimi yapabileceğiniz gibi dikiş makinesi kullanabilirsiniz. Kumaştan maske kullanacak kim ise onun yüz ölçüsüne göre kumaş ölçünüzü kesin belirleyebilirsiniz. Maskeler genelde kulağın hemen önünden başlarken, burnun tamamına yakınından çenenin bitimine hatta çene altına kadar örtecek şekilde konuşlanır. Maskenizi sık sık yıkayacağınızı varsayarsanız diğer bir önemli önerimiz de kullanacağınız kumaşları kaynatarak sonradan çekmesini önlemenizdir.

Kumaştan Maske Nasıl Dikilir?

Kumaş maske dikimi ile ilgili farklı teknikler bulunur ancak temel mantık aynıdır. Kalıbını beğendiğiniz herhangi bir modeli, kağıda kalıplayarak önce iç ve dış astarı birbirine dikip, sonrasında bağlama kısımlarını birleştirebilirsiniz. Piyasada hazır üretim maskelerde kulak arkası lastikliler sıklıkla görüldüğü gibi baş ve boyundan bağlamalı olanları da tercih edebilirsiniz. Kumaş maske dikiş işlemi şu sıralamada yapılır:

  • Kullanmak istediğin bir maske modelini kağıt üzerine aktar.
  • Astar ve dış kumaşları iç yüzeyi dışa bakacak şekilde katla.
  • Kağıttan kumaşa kalıbı çizerek aktar ve makasla çizdiğin yerlerden kes. Dış kumaşı keserken fazladan pay bırak.
  • Astar kumaşını dikerek birleştir.
  • Dış parçaları birleştirerek dik.
  • Astar ve dış kumaşı tuttur, birleştirecek şekilde dıştan dik. Ters yüz et.
  • Ütüleyerek burun ve çene katlarını veya burun kemerini ver.
  • Lastik geçme yerlerini maskenin iki yanında dış kumaştan kanallar oluşturacak şekilde dikerek lastikleri geçir ve birleştir.
  • Maskeyi güzelce temizle.
  • Arzu edersen ve astar-dış kumaş arasında boşluk bıraktıysan, katmanlar arasına ince hava filtresi yerleştirebilirsin.