Kitap Tavsiyeleri

Kitap Tavsiyeleri

Sabahattin Ali’nin Kürk Mantolu Madonna’sından Paulo Coelho’nun Simyacı’sına; en çok okunan, en çok satan ve yeni çıkan kitapları keşfedin!

Özellikle evde vakit geçirirken en keyifli ve dinginleştirici aktivitelerden biri kitap okumaktır. Özellikle tüm gününü bilgisayar, televizyon ya da akıllı telefonların ekranlarında geçirenler için! Eğer siz de bu durumdaysanız ve kendinize okuyacak eserler arıyorsanız sizler için bir araya getirdiğimiz kitap tavsiyeleri tam size göre!

Türkiye’de En Çok Okunan Kitaplar

Yazarları Türk olan ve ülkemizde en çok okunan eserler arasında yer alan kitap tavsiyeleri listemizle başlıyoruz:

– İlber Ortaylı’nın Bir Ömür Nasıl Yaşanır kitabı: Tarihçi, akademisyen ve yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın kitabı kitap tavsiyeleri arasında ilk sıralarda. Kendisi bu kitapta kendi yaşam tecrübesinden yola çıkarak okurlarına eşsiz bir yaşam rehberi sunuyor.

– Zülfü Livaneli’nin Livaneli’nin Penceresinden kitabı: Livaneli’nin onlarca yıldır sınanmış tavırları, iktidarlara direnmiş sözleri, eğilip bükülmeyen bir aydının düşünce dünyası için bu röportaj tadındaki kitaba göz atın.

– Gülseren Budayıcıoğlu’nun Camdaki Kız kitabı: Küçükken çekilen acıların ateşinin kolay kolay sönmediğini, kolay unutulmadığını hatırlatan bu roman en çok okunan kitaplar arasında.

– Sabahattin Ali’nin Kürk Mantolu Madonna kitabı: İlk baskısı 1943’te yapılan kitap Türk edebiyatının önemli eserlerinden. Aşk, yalnızlık ve yabancılaşma hikayesini usta kalemden okumalısınız.

Çok Satan Kitaplar

Peki zamansız bir şekilde popülerliğini yitirmeyen ve her daim en çok satan kitaplar arasında yer alan eserler hangileri?

– Jose Saramago’nun Körlük kitabı: Yabancı roman önerileri arasında ürkütücü bir seçenek. Beklenmedik bir felaketi yaşayan toplumun nasıl çöktüğünü ve değer yargılarını yitirdiğinin hikayesi bu kitapta.

– Jose Mauro de Vasconcelos’un Şeker Portakalı kitabı: Bu eser yoksulluk ve sevgisizlik içinde yaşayan küçük Zeze’nin dünyasını, okuyucusuna yalnızca minik bir çocuğun gözünden değil, evrensel bir hakikat penceresinden sunuyor.

– William Golding’in Sineklerin Tanrısı kitabı: II. Dünya Savaşı’nda yaşanan nükleer atom bombası etkisinden korunmak için Britanyalı bir grup çocuğun, uçak ile taşınmasını konu alarak başlıyor. Issız bir adaya düşünce hayatta kalan çocukların yaşam mücadelesi başlamış oluyor.

– Madeline Miller’in Ben Kirke kitabı: En iyi kitap önerileri arasında bir diğeri de mitolojik bir eser. Odysseus, İkaros, Minotauros, Prometheus ve Zeus gibi mitolojik karakterlerin binlerce yıldır anlatılagelen hikâyesini farklı bir bakış açısından okumak isteyenler için!

Yeni Çıkan Kitaplar

Baskısı son zamanlarda yapılmış olan ve her biri birbirinden sürükleyici yeni çıkan kitaplar listemizi keşfedin:

– Jean-Christophe Grange’nin Son Av kitabı: Komiser Niémans, yardımcısı Ivana Bogdović vahşi bir cinayeti çözmeye giderken kendi karanlık geçmişlerini de götürürler. Nazi Almanyası’nda geçen bol sürprizli gerilim romanı en sürükleyici kitaplar arasında.

– Beyhan Budak’ın Senin Suçun Değil kitabı: Geçmişinizin karanlıklarına doğru yola çıkacağınız bu kitapla içine doğduğunuz aileden, yaşadığınız travmalara kadar, bugün var olan problemlerinizin geçmişteki izini süreceksiniz.

– Emrah Safa Gürkan’ın Bunu Herkes Bilir kitabı: Şimdi de en iyi kitaplar listesi içindeki eğlenceli ve eğitici bir tanesi ile karşınıdayız. Mizahla zekanın ustaca bir araya geldiği kitap kendini geliştirmek için öğrenmeye zaman ayıranların favorisi olacak.

– Hakan Mengüç’ün Hiçbir Karşılaşma Tesadüf Değildir kitabı: Başlarına ne geleceğini bilmeden uzun bir yola çıkan arayış içindeki genç bir sufi ile aklı karışık bir genç kızın yolculuğunu anlatan hikaye en güzel kitaplar arasında.

Gelmiş Geçmiş En Çok Okunan Kitaplar

Efsaneler arasında yer alan ve gelmiş geçmiş en çok okunan eserler arasına giren en iyi kitaplar listemiz karşınızda:

– George Orwell’in Hayvan Çiftliği kitabı: Efsanevi kitap tavsiyeleri arasında distopik romanlarıyla bilinen Orwell var. Aslında bir çiftlik ve içinde yaşayan hayvanları konu edinen eser; devletleri, yönetim biçimlerini ve toplumları sembolik olduğu kadar sade bir anlatımla iredliyor.

– Michael Ende’nin Momo kitabı: Toplumumuz ve günümüz insanının zaman algısı ve zamanı okuması üzerine bir masal olan Momo, tüm dünyada 7 milyonun üzerinde satmış bir eser.

– John Steinbeck’in Fareler ve İnsanlar kitabı: İlk baskısı 1937 olan kitap çiftlikten çiftliğe dolaşarak çalışan iki yakın arkadaşın başından geçen maceraları ve onların hayallerine sıkı sıkıya olan bağlılığını işliyor.

– Paulo Coelho’nun Simyacı kitabı: Brezilyalı yazarın 1988 yılında yayımlanan eseri Santiago adındaki Endülüslü bir çobanın İspanya’dan başlayıp Mısır’da sona eren yolculuğunu konu alıyor.

– BONUS: Fantastik Edebiyat Tutkunları İçin Seçtiğimiz 6 Kitap Serisi yazımızı tıklayarak fantastik edebiyatın kült eserlerini yakından tanıyabilirsiniz!