Kitap Rehberi: Zülfü Livaneli’den Seçtiklerimiz

Kitap Rehberi: Zülfü Livaneli’den Seçtiklerimiz

306

Kitapları, şarkıları, filmleri… Yapıtlarıyla sanat dünyasının en değerli isimlerinden olan Zülfü Livaneli’nin bugüne kadar kaleme aldığı kitaplardan en iyileri seçtik.

Kültür sanat alanındaki zengin üretimi, aydın kişiliği ve güçlü kalemiyle tanınan Zülfü Livaneli , 50 yıllık sanat hayatına birçok şarkı, kitap ve film sığdırdı. Romanlarında zaman zaman okuyucuyu eski İstanbul’a götüren, zaman zamansa günümüz Ortadoğu’sunun gerçekleriyle yüzleştiren, bir yandan da dokunaklı aşk hikayeleriyle eserlerini bezeyen Livaneli’nin en sevilen kitaplarını sizler için bir araya getirdik.

Leyla’nın Evi


Zülfü Livaneli’nin 2006 yılında kaleme aldığı ve Nedim Saban tarafından aynı isimle tiyatroya da uyarlanan Leyla’nın Evi , farklı kültürlere ve geçmişlere sahip olan kişilerin yollarının bir şekilde kesişmesiyle gelişen olayları konu ediniyor. Boğaz’da bir yalıda yaşayan Leyla Hanım, yalıdan çıkarılmasının ardından Cihangir’de sevgilisiyle yaşayan gazeteci Yusuf’un yanına yerleşir ve her şey böyle başlar. Birbirlerinin hayatına dokunan roman kahramanlarının bazen hüzünlü bazense neşeli hikayesini bir solukta okuyacaksınız.

Serenad


Livaneli Serenad adlı romanında okuyucu bu defa İkinci Dünya Savaşı’nın acı dolu yıllarına götürüyor. 1930’lu yıllarda İstanbul Üniversitesi’nde profesörlük yapan ve artık Amerika’da yaşayan Maximilian Wagner’in 2001 yılında İstanbul’a yaptığı ziyaretle onun anılarına doğru bir yolculuğa çıkıyoruz. Savaşın hayatlar üstündeki yıkıcılığını çarpıcı bir şekilde ele alan romanda, Yahudi soykırımından kaçmaya çalışan bir çiftin 60 yıllık aşk hikayesine tanık oluyorsunuz.

Huzursuzluk


Geçen yıl yayımlanan Zülfü Livaneli’nin Huzursuzluk adlı romanı, Ortadoğu gerçeğini bütün çıplaklığıyla gözler önüne seriyor. Mardinli İbrahim, İstanbul’da yaşamaktadır. Çocukluk arkadaşının ölüm haberini alması üstüne doğduğu şehre geri dönen İbrahim, arkadaşının acılar ve aşkla çevreli geçirdiği hayatının izini sürmeye başlar.

Bunu da okuyun: Kitap Rehberi: Ferit Edgü’den Seçtiklerimiz

Kelimeleri tasarruflu kullanması ve düşündürücü yazılarıyla tanınan Ferit Edgü’nün en sevilen kitaplarını bir araya getirdik.

Sevdalım Hayat


Zülfü Livaneli’nin kendi hayatını kaleme aldığı otobiyografisi Sevdalım Hayat , sanatçıyı daha yakından tanımak adına önemli kitaplardan biri. Şiirsel bir dille adeta bir roman gibi kaleme aldığı yaşam öyküsünde Livaneli, ülkenin yakın geçmişine dair de okuyucuya bir ışık tutuyor. Her türlü zorluğa rağmen ayakta kalabilmeye dair oldukça ilham verici bir yapıt.

Kardeşimin Hikayesi


Aşk mutluluğun doruk noktası mıdır? Okuyucuya bu soruyu sorduran ve sorgulatan oldukça çarpıcı bir roman Kardeşimin Hikayesi . 2013 yılında yayımlanan kitap, bir kadının cinayete kurban gitmesiyle başlıyor. Gerçekle kurgunun birbirine karıştığı, hikaye içinde hikayelerin olduğu bir solukta okuyacağınız türde bir kitap.