Kitap Rehberi: İpek Ongun’dan Seçtiklerimiz

Kitap Rehberi: İpek Ongun’dan Seçtiklerimiz

505

Her gencin er ya da geç bir gün karşısına çıkmış olan İpek Ongun’un mutlaka okunması gereken beş kitabını sizlerle paylaşıyoruz.

Özellikle 90’lı yıllara damgasına vuran ve çocukluktan ergenliğe geçiş döneminde neredeyse herkesin bir gün yolunun kesiştiği yazarlarımızdan biri İpek Ongun . Gençlere yönelik yazdığı kitaplarla onlara kılavuzluk eden Ongun’un eserleri bugün halen güncelliğini koruyor. Yeni kitaplarının yanı sıra tekrar basımı yapılan kitapları gençlerin başucu kitabı niteliğinde. Ongun’un en uzun soluklu serisi ise 12 kitaptan oluşan Bir Genç Kızın Gizli Defteri. Bunun yanı sıra yazarın Maya’nın Günlüğü adında çocuk kitapları serisi de bulunuyor.

Bir Pırıltıdır Yaşamak


Gençlere görgü kurallarını öğretirken, nasıl modern ve seçkin bir genç olunabileceğine dair kılavuzluk yapan kitaplardan biri Bir Pırıltıdır Yaşamak . Merak eden, araştıran, öğrenip kendini geliştiren gençlere ışık tutan kitap, hayatı anlamlı kılmak için bakış açısının nasıl değiştirilebileceğini anlatıyor. Yaşam kültürü ve kişisel gelişim açısından gençlere hitap eden önemli yapıtlardan.

Lütfen Beni Anla


Bir Pırıltıdır Yaşamak kitabının ardından Ongun hem anne-babalardan hem de gençlerden birçok mektup aldı. İşte o mektupların sonucunda ortaya Lütfen Beni Anla çıktı. Bu sefer büyüklerin öğütleri değil, gençlerin hayata bakışına yer verildi. Ailelerle yaşanan zorluklardan okul hayatına neredeyse çoğu gencin ortak olan sorunları tek bir kitapta toplandı.

Yarım Elma Gönül Alma


İpek Ongun’un kitaplarının yanı sıra yazıları da farklı mecralarda yayınlanıyordu. Gazetede yayımlanan yazılarını bir araya getiren Yarım Elma Gönül Alma kitabı, gençlere yaşamla ilgili yol gösteren yazılardan oluşuyor. Eğer Ongun’un eserleriyle daha önce tanışmadıysanız, yazarı yakından tanımak adına önemli yapıtlardan. Ayrıca yazarın yine gazete yazılarından derlenen Sabah Pırıltıları adlı bir kitabı da bulunuyor.

Bir Genç Kızın Gizli Defteri


İpek Ongun’un ilk olarak 1990 yılında kaleme aldığı Bir Genç Kızın Gizli Defteri , belki de yazarın o zamanlar dahi öngöremediği uzun soluklu bir serinin başlangıcı oldu. Serra isimli genç bir kızın günlüğü olarak ele alınan kitap, ilk basıldığı yıl en çok satanlar listesine kısa bir sürede girdi. Liseye yeni başlayan Serra’nın her yıl başına gelenleri konu edinen seri 12 kitaba ulaştı. Öyle ki Serra liseden mezun oldu, üniversiteyi bitirdi ve hatta evlenip çocuk sahibi oldu. Keyifli dili ve kurgusunun yanı sıra gençler için yol gösterici kitaplardan biri diyebiliriz.

Yoksa Hayat Gençken Daha mı Zor?


Gençliğe adım attığınız dönemleri şöyle bir anımsamaya çalışın. Okuldaki ilk platonik aşkınızı hatırlayınca hala yüreğinizin derinliklerinde bir yer sızlıyor mu? İşte, Yoksa Hayat Gençken Daha mı Zor? tam da size o günleri anımsatan kitaplardan biri. Sadece ilişkiler değil, hayata ve dostluklara dair de gençleri aydınlatan kitaplardan.

İLGİLİ ÜRÜNLER