Kitap Rehberi: İnci Aral’dan Seçtiklerimiz

Kitap Rehberi: İnci Aral’dan Seçtiklerimiz

464

Öykü ve roman yazarı İnci Aral’ın en sevilen eserlerini yakından tanıyın.

Çağdaş Türk edebiyatının önemli isimlerinden yazar İnci Aral , bu topraklarda yaşayan herkesin aşina olduğu karakterleri ve hikayeleriyle bugüne kadar birçok esere imzasını attı. Yazdığı öykü ve romanlarla Yunus Nadi Ödülü’nün yanı sıra Orhan Kemal Roman Ödülü’nün de sahibi. Aral’ın en önemli eserleri arasından hazırladığımız derleme karşınızda.

Safran Sarı


İnci Aral’ın 2006 yılında yayımlanan romanı Safran Sarı , 2000’li yıllara adım atmamızla birlikte toplumsal, kültürel ve ekonomik yönden Türkiye’nin nasıl bir değişim geçirdiğini bir yatırım uzmanı, bir eski eser kaçakçısı ve bir telekızın hayatlarının kesişmesi üstünden ele alıyor. Kariyer ve paranın peşinden giderken aşktan uzaklaşan bir neslin öyküsünü çarpıcı bir şekilde gözler önüne seriyor.

Şarkını Söylediğin Zaman


İnci Aral, Şarkını Söylediğin Zaman ’da okuyucuyu 12 Eylül öncesine doğru götürüyor ve müzik tutkunu olan iki üniversiteli gencin hikayesini anlatıyor. Bir yandan devrimci ruh, diğer yandan aşkın en tutkulu hali… Bir solukta okuyacağınız sürükleyici bir roman.

Kan Günleri ve Nar Ağrısı


İnci Aral’ın 2010 yılından 2013 yılına kadar yazdığı metinlerden oluşan Kan Günleri ve Nar Ağrısı , Türkiye’nin o dönemini yeniden hatırlamamızı sağlıyor. Kitap metinlerden oluştuğu için istediğiniz zaman istediğiniz yerinden açıp okuyabileceğiniz bir başucu kitabı özelliği de taşıyor.

Bunu da okuyun: Yaz Tatilleriniz İçin Seçtiğimiz 7 Kitap
Hamakta, şezlongda ya da teknede… Yaz tatilinizde size eşlik edecek kitabı seçtiniz mi?

Taş ve Ten


Çok acı bir şekilde yarım kalmış bir aşk hikayesi, yıllar sonra hiç beklemediğiniz bir anda ve yerde yeniden karşınıza çıksa nasıl hissederdiniz? Sevgilisini acı bir şekilde kaybedip ardından kendini aşka kapayan ve sanat veren bir kadının uzun yıllar ardından yeniden aşkı keşfettiği sürükleyici ve oldukça dokunaklı bir roman Taş ve Ten .

Hiçbir Aşk Hiçbir Ölüm


Birbirilerinden farklı değerlere sahip bir anneyle kızın birbirini gerçekten tanımaya başlamasını konu edinen Hiçbir Aşk Hiçbir Ölüm , aşk, evlilikler ve boşanma üstüne bir solukta okuyacağınız türden. Özellikle günümüzdeki evlenme hızına eşlik eden boşanma hızı düşünüldüğünde, birçok kişiye tanıdık gelebilecek bir konuya sahip.

Sevgili


İnci Aral’ın Yılmaz Güney ’in hayatından ilham alarak yarattığı Yavuz Günay karakterinin yaşadıklarına odaklanan Sevgili , yazarın geçen yıl çıkardığı ve oldukça ses getiren son romanı. Bir aşk hikayesinin yanı sıra Türkiye’nin geçirdiği o çalkantılı dönemlere de ışık tutan bir dönem kitabı aynı zamanda.