Kitap Rehberi: İhsan Oktay Anar’dan Seçtiklerimiz

Kitap Rehberi: İhsan Oktay Anar’dan Seçtiklerimiz

489

Okuyucuyu tarihte büyülü bir yolculuğa çıkaran eserleriyle tanınan İhsan Oktay Anar’ın mutlaka okunması gereken beş romanı.

Türk edebiyatının önemli kalemlerinden İhsan Oktay Anar , romanlarında tarihle kurguyu bir araya getirerek okuyucuyu fantastik diyarlara götürmesiyle tanınıyor. Eski İstanbul ve Osmanlı tarihinden ilham alan romanları için yarattığı karakterlerin detaylı tasvirleri sayesinde kendinizi yüzyıllar öncesine ışınlanmış gibi hissediyorsunuz. Bu arada daha önce yazarın kitaplarını okumayanlar için küçük bir uyarıda bulunalım: Yazar romanlarında bol bol eski Türkçe kelimeleri kullanmasıyla ünlü. Bu yüzden bazen elinizin altında bir sözlüğe ihtiyaç duyabiliyorsunuz. Gelin, Anar’ın başyapıtları arasında gösterilen beş kitabı yakından tanıyalım.

Puslu Kıtalar Atlası


İhsan Oktay Anar’ın 1995 yılında yayımlanan ilk kitabı Puslu Kıtalar Atlası , istihareye yatarak dünyanın haritasını çıkaran Uzun İhsan Efendi ile savaşa gitmek üzere olan oğlu Bünyamin’in hikayesini konu ediniyor. Okuyucuyu 17. yüzyıla ışınlayan kitapta düşle gerçek birbirine karışıyor. 20’den fazla dile çevrilen Anar’ın bu başyapıtı daha ilk cümleden sizi büyülü dünyasına çekecek.

Suskunlar


Anar, 2007 yılında yayımlanan Suskunlar ’da okuyucuyu Osmanlı döneminde musikiye meraklı olan Veysel ve iki oğlunun hayatına götürüyor. Veysel’in oğullarından biri olan Eflatun’un gözünden anlatılan romanda, Eflatun sürekli duyduğu ıslık sesinin peşinden gidiyor ve en sonunda bu sesin Galata Mevlevihane’sinden geldiğini anlıyor. Burada yaşamaya başlayan Eflatun ve kendisini musikiye adayan kardeşi Davut’un hikayesi fantastik öğelerle çevrili.

Kitab-ül Hiyel


Anar’ın ilk kitabı Puslu Kıtalar Atlası’nın hemen ardından kaleme aldığı Kitab-ül Hiyel ’de Osmanlı döneminde yaşayan mucitlerin dünyasına ve onların gerçeküstü yaşam öykülerine tanık oluyorsunuz. Tamamen kurgu olmasına karşın size dönemin bütün atmosferini adeta bütün karakterler ve olaylar gerçekmişçesine yaşatan bu kitap, mizahi diliyle dikkat çekiyor.

Bunu da okuyun: Kitap Rehberi: Zülfü Livaneli’den Seçtiklerimiz

Kitapları, şarkıları, filmleri… Yapıtlarıyla sanat dünyasının en değerli isimlerinden olan Zülfü Livaneli’nin bugüne kadar kaleme aldığı kitaplardan en iyileri seçtik.

Efrasiyab’ın Hikayeleri


Ölüm gelip kapınızı çalsa ve size anlatacağınız her hikaye ile ömrünüzün biraz daha uzayacağını söylese, ne yapardınız? Torunlarına sürekli hikayeler anlatan Cezzar Dede’nin canını almak için giden ölüm meleği, onunla bir anlaşma yapar ve birbirlerine hikayeler anlatmaya başlarlar. Cezzar Dede’nin derdi hayatını biraz daha uzatmak değil, bu keyifli oyunun tadını çıkarmaktır. Büyükler için masal tadında olan Efrasiyab’ın Hikayeleri ’ni elinizden bırakamayacaksınız.

Yedinci Gün


Yazarın 2012 yılında yayımlanan romanı Yedinci Gün, yine mizahi dili, sıradan karakterlerinin sıra dışı öyküleri ve masalları andıran olaylarıyla dikkat çekiyor. Anar’ın takipçileri için Puslu Kıtalar Atlası’nın yeri apayrı olsa da Yedinci Gün de karşılaştırmaya yer bırakmadan okunması gereken eserlerden. Üç bölümden oluşan roman üç farklı dönemde geçiyor. İlk bölümde aşkına kavuşmak amacıyla zeplin yapan İhsan Sait, son bölümde hayalet olarak hikayeye geri dönüyor. Sanırız ki bu kadar ipucu, nasıl bir romanın sizi beklediğine dair yeterli.