Kitap Rehberi: Ferit Edgü’den Seçtiklerimiz

Kitap Rehberi: Ferit Edgü’den Seçtiklerimiz

1287

Kelimeleri tasarruflu kullanması ve düşündürücü yazılarıyla tanınan Ferit Edgü’nün en sevilen kitaplarını bir araya getirdik.

Sanat camiasının en değerli isimlerinden olan Ferit Edgü , akademide başladığı resim eğitimine Paris’te seramikle devam etti. Diğer yandan da felsefe ve sanat tarihi eğitimleri aldı. Yazdığı şiirler, romanlar ve hikayeler ile gençlik yıllarında sanata dört bir koldan sarılan Edgü, bunu hayatının geneline yayan, entelektüel anlamda engin bir bilgi birikimine sahip olan değerli yazarlarımızdan biri. Yazdıkları birçok dile çevrilen Edgü’nün geçmişten bugüne yayımlanan kitapları arasından mutlaka okumanız gerekenleri sizler için bir araya getirdik.

Yaralı Zaman


Ferit Edgü, 1977 yılında yayımlanan ve başyapıtları arasında sayılan Hakkari’de Bir Mevsim ’in ardından Yaralı Zaman ile yine okuyucuyu Doğu’ya götürüyor. Yazar bu kitapta, Halepçe katliamının ardından Türkiye’ye sığınan mültecilerden yola çıkarak doğudaki insanların yaşadığı sorunlara ve yaşam tarzına odaklanıyor. Bir gazetecinin doğuya yaptığı bir seyahat üstünden yaşanan acı ve zorluklar gerçekçi bir şekilde gözler önüne seriliyor.

Giden Bir Kedinin Ardından


Ferit Edgü’nün en sevilen öykü kitaplarından biri olan Giden Bir Kedinin Ardından , yazarın daha önce yayımlanmamış olan öykülerini bir araya getiriyor. Yaptığı tasvirlerle okuyucuyu bambaşka bir dünyaya götüren, kişiyi kendi yalnızlığı ve buhranlarıyla yüzleştiren, diğer yandan kısa ama oldukça düşündürücü hikayeleriyle kişiye kendini ve hayatını sorgulatan hem keyifli hem de size birçok kazanım sağlayacak olan bir kitap.

Nijinski Öyküleri


Dünyanın en önemli bale sanatçısı olarak kabul edilen Polonyalı Vasla Nijinski ’nin hayat hikayesi Ferit Edgü’yü kendi Nijinski öykülerini yazmaya yöneltti. Nijinski, şizofreni hastalığından ötürü mesleğini icra edemez hale gelince, bir dönem hastanede tedavi altına alındı. İşte bu sırada Nijinski’nin tuttuğu günlükler Edgü’nün de ilham kaynağı oldu. Kitap iki bölümden oluşuyor. Nijinski Öyküleri başlıklı ilk bölümde, 46 tane kısa öykü yer alıyor. Kitabın ikinci bölümü olan Olağan Öyküler’de ise Edgü, 18 kısa öyküsüne yer veriyor.

Bunu da okuyun: Kitap Rehberi: Hasan Ali Toptaş’tan Seçtiklerimiz

Yazdığı öykülerle birçok ödülün de sahibi olan ve yazdığı her kitap merakla beklenen Hasan Ali Toptaş’ın en sevdiğimiz kitaplarını bir araya getirdik.

Do Sesi


Yazarlık söz konusu olduğunda belki de en zorlu şey az kelimeyle çok şey anlatabilmedir. Edgü minimalist öykülerinde bu zor zanaatı başarmasıyla dikkat çeker. Yazarın, “yaşanılıp gerçekten yazılmış” olarak tanımladığı kısa öykülerini bir araya getiren Do Sesi , Türk edebiyatının okunması gereken önemli kitaplarından.

Kimse


Ferit Edgü Kimse adlı romanında, okuyucuyu yine doğuya doğru bir yolculuğa çıkarıyor. Ancak bu sefer orada yaşanan toplumsal sorunlar yerine birey üstünden ilerliyor ve bizleri kendi iç dünyamıza ve insan olmaya dair sorgulatıyor. Uzun bir yolculuğun ardından soluğu bir köyde alan roman kahramanının yaşadığı yalnızlıkla birlikte kendini ötekileştirerek bir monolog başlatmasına ve neler düşündüğüne tanıklık ediyoruz.