Kitap Rehberi: Canan Tan’dan Seçtiklerimiz

Kitap Rehberi: Canan Tan’dan Seçtiklerimiz

213

Mizah öykülerinin yanı sıra çocuk kitaplarıyla da tanınan Canan Tan’ın geniş bir okuyucu kitlesine sahip olmasının en büyük nedeni yüreğinize dokunan aşk romanlarına imza atması.

Aslen eczacılık eğitimi alan Canan Tan’ın lise yıllarından başlayan edebiyat aşkı onu farklı türlerde yazmaya ve yolunu bu yönde çizmeye yönlendirdi. Türk edebiyatının sevilen yazarlarından biri olan Canan Tan , 1996 yılında İster Mor, İster Mavi adlı öyküsüyle ilk kitabını yayımlamış oldu. Öyküleri ve romanlarının yanı sıra çocuk edebiyatına kattığı eserlerle de dikkat çeken yazar, Türkiye’nin mizah öyküleri dalında ilk kadın yazarı unvanına da sahip. Henüz Tan’ın eserlerini keşfetmediyseniz, en sevilen kitaplarını sizler için bir araya getiriyoruz.

Piraye


İlk kitabı Çikolata Kalpli Hüzünler’in ardından 2013 yılında yayımlanan Piraye adlı romanı Canan Tan’ın çok satanlar listesine girmesini ve geniş bir okuyucu kitlesine sahip olmasını sağladı. Tan’ın Nazım Hikmet’in eşinden ilham alarak adını verdiği Piraye’nin hayatına dahil olduğumuz bu kitapta, ailesinin yönlendirmesiyle hayallerinden apayrı bir eğitim alan bir genç kızın hikayesi anlatılıyor. Okur, onun ilk aşk deneyimlerinden kültürel çatışmaların gözler önüne serildiği evliliğine kadar zorlu hayatına tanıklık ediyor.

Yüreğim Seni Çok Sevdi


Piraye’nin ardından Canan Tan’ın yakın takipçilerini en çok etkileyen bir diğer kitap ise Yüreğim Seni Çok Sevdi . Okurken romandaki karakterlerle kendinizi özleştirecek noktalar mutlaka bulacağınız, sürükleyici bir aşk öyküsü sizleri bekliyor. Romanın kahramanları Aslı ile Murat’ın uzak mesafeler arasındaki aşk hikayesi sizin de yüreğinize değecek türde.

Başıbozuk Sevdalar


Geçen yıl yayımlanan Başıbozuk Sevdalar , Şiir adındaki bir genç kızın yaşadığı aşk hikayesini anlatıyor. Alışılageldik aşk üçgeninden farklı olarak üç kişinin Şiir’e olan aşkını konu edinen kitap, birçok gönlü fethedecek olan şiirlerle bezeli. İlk aşkı Ezel’den hamile kalan ve sonrasında olayların çorap söküğü gibi geldiği Başıbozuk Sevdaları elinizden bırakamayacaksınız.

Bunu da okuyun: Kitap Rehberi: Buket Uzuner’den Seçtiklerimiz

90’lı yılların en çok satan yazarlarından Buket Uzuner’in geçmişten bugüne en iyi kitaplarını bir araya getirdik.

Eroinle Dans


Canan Tan’ın 2014 yılında Zümrüdüanka Ödülleri’nde En Yeşilaycı Edebiyatçı ödülüne de layık görüldüğü Eroinle Dans , hüzünlü olduğu kadar düşündürücü de bir kitap. Bağımlılığı ve uyuşturucu madde kullanımının kişinin hayatına olan etkilerini okuyucu sarsan bir dille ele alan kitap, Eylül’ün üniversite hayatının başlamasıyla birlikte tanıştığı en yakın arkadaşı Dünya ile olan ilişkisinden yola çıkıyor.

En Son Yürekler Ölür


Yaşamla ölüm arasındaki o ince çizgide geçen, bir solukta okuyacağınız bir roman karşınızda. Organ naklinin romanın merkezine yerleştiği bu aşk hikayesinde birçok duyguyu aynı anda yaşayacaksınız. 2005 yılında yayımlanan En Son Yürekler Ölür ’de yaşanılan trajik bir olayın ardından birbirini çok seven iki kişinin yaşadıkları anlatılıyor.