Kitap Rehberi: Buket Uzuner’den Seçtiklerimiz

Kitap Rehberi: Buket Uzuner’den Seçtiklerimiz

484

90’lı yılların en çok satan yazarlarından Buket Uzuner’in geçmişten bugüne en iyi kitaplarını bir araya getirdik.

Buket Uzuner dendiğinde ilk akla gelen kitaplar olan Kumral Ada Mavi Tuna ve İki Yeşil Su Samuru’nun yanı sıra Uzuner’in New York Seyir Defteri isimli kitabı gibi gezi yazılarını bir araya getirdiği eserleri de bulunuyor. Buket Uzuner, geçen yıl yayımladığı Ah Bir Kedi Olsam adlı çocuk kitabıyla minik okuyuculara da hitap ediyor. Gelin, Uzuner’in en sevilen kitaplarını yakından tanıyalım.

Kumral Ada Mavi Tuna


1997 yılında yayımlanan Kumral Ada Mavi Tuna , Buket Uzuner’in en çok satan ve geniş bir okuyucu kitlesi tarafından tanınmasını sağlayan en önemli kitaplarından. Birçok dile de çevrilen kitap, iç savaşın hem bireysel hem de toplumsal etkilerini çarpıcı bir aşk hikayesiyle okuyucuya sunuyor. Kuzguncuk’ta ailesiyle birlikte yaşayan Tuna’nın hayatı mahallelerine taşınan Ada adlı kızla tanışmasıyla birlikte değişir. Aralarındaki küçük yaş farkından dolayı Ada Tuna’yı kardeşi gibi görür ve ilerleyen yıllarda Tuna’nın ağabeyi Aras’a aşık olur. Olaylar bundan sonra hızlı bir şekilde ilerler.

Uzun Beyaz Bulut Gelibolu


Elinizden bırakmadan bir solukta okuyacağınız, akıcı diliyle dikkat çeken Uzun Beyaz Bulut Gelibolu , Çanakkale Savaşı sırasında hayatını kaybeden büyük dedesinin mezarını arayan Zelandalı genç bir kadın ile bir Türk ninenin yollarının kesişmesiyle gelişiyor. Savaşın bütün acımasızlığının ve darmadağın ettiği hayatların gözler önüne serildiği roman, Buket Uzuner’in en çok ses getiren kitapları arasında yer alıyor.

Balık İzlerinin Sesi


Buket Uzuner’in 1992 yılında yayımlanan Balık İzlerinin Sesi kitabı, Yunus Nadi Roman Ödülü’nün de sahibi. Katmanlı yapısıyla dikkat çeken ve oldukça ustalıklı kurgulanmış olan kitap, bilimkurgudan polisiyeye geniş anlatımıyla gerçek ve kurgu arasındaki çizgiyi eritiyor ve okuyucuyu bambaşka bir dünyaya götürüyor.

Bunu da okuyun: Kitap Rehberi: Elif Şafak’tan Seçtiklerimiz
Yazdığı her kitap çok satanlar listesine giren, Türkiye’nin önde gelen yazarlarından Elif Şafak’ın eserleri arasından mutlaka okumanız gereken beş kitabı seçtik.

İki Yeşil Su Samuru


Günümüzde bir türlü oldurulamayan ilişkileri, kişilerin her birinin yaralarını iyileştirme ve kendini koruma çabasını 90’lı yılların başında çok iyi bir şekilde kurgulayan Buket Uzuner’in İki Yeşil Su Samuru adlı kitabı, terk edilmekten korktuğu için hep kendisi terk eden Nilsu ile annesi üstüne hayatını kuran ve onu ani bir şekilde kaybetmesiyle hayatı altüst olan Teoman’ın hikayesini konu ediniyor.

Uyumsuz Defne Kamanın Maceraları – Su


Şamanizmin dört unsuru olan su, toprak, hava ve ateşten ilham alarak Uyumsuz Defne Kaman’ın Maceraları adlı bir seri başlatan Buket Uzuner Su adlı kitabında, gazeteci Defne Kaman’ın vapurda esrarengiz bir şekilde kayboluşunun ardından gelişen olayları ele alıyor. Seri Toprak, Hava ve Ateş kitaplarıyla devam ediyor.