Kitap Rehberi: Ahmet Ümit’ten Seçtiklerimiz

Kitap Rehberi: Ahmet Ümit’ten Seçtiklerimiz

619

Her romanı heyecanla beklenen yazarlardan biri olan Ahmet Ümit’in en iyi beş romanı karşınızda.

Türk edebiyatında polisiye roman dendiğinde ilk akla gelen isim olan Ahmet Ümit , sürükleyici dili ve olay kurgusuyla okuyucunun kalbini fetheden yazarlardan. Yazarın Çıplak Ayaklıydı Gece, Bir Ses Böler Geceyi, Agatha’nın Anahtarı gibi öykü kitaplarının yanı sıra hem büyüklere hem de çocuklara hitap eden Masal Masal İçinde ve Olmayan Ülke adlı farklı denemeleri de bulunuyor. Sosyolojik, psikolojik ve tarihi öğelerle zenginleştirdiği polisiye yapıtları bir solukta okunan Ahmet Ümit’le henüz tanışmadıysanız, bu değerli yazarımızı keşfetmeniz için en iyi beş romanını sizlere sunuyoruz.

Sis ve Gece


Ahmet Ümit’in 1996 yılında yayımlanan Sis ve Gece adlı romanı, Türkiye’nin yakın geçmişine dair aşina olduğumuz olaylardan ilham alıyor. İstihbarat görevlisi olarak çalışan Sedat’ın işinden uzaklaştırılmasının üstüne bütün hayatı değişir. Evliliği sarsılır ve tam boşluğa düştüğünü hissettiği anda karşısına Mine çıkar. Ancak Sedat’ın yaşadığı aşk, Mine’nin esrarengiz bir şekilde ortadan kaybolmasıyla yarım kalır. Sevdiği kadını bulmak adına soluksuz bir maceraya atılır. Sis ve Gece, 2007 yılında Turgut Yasalar’ın yönetmenliğinde beyazperdeye de uyarlandı.

Patasana


Suç ve polisiye hikayeler kadar arkeolojiye de merakınız varsa, Ahmet Ümit’in 2000 yılında kaleme aldığı Patasana ’yı mutlaka okumanızı öneririz. Gaziantep civarındaki bir Hitit kentinde yapılan kazılar sonucu üç bin yıl önce yazılmış tabletler bulunur. Bu tabletler Hatti kralının emrindeki yazman Patasana’nın itiraflarını içeriyordur. Ancak tabletlerin bulunmasının ardından cinayetler işlenmeye başlar. Hem geçmişe hem de günümüze odaklı birbirine paralel hareket eden iki hikayeye bu romanda şahit oluyoruz.

Kukla


2002 yılında yayımlanan Kukla, Ahmet Ümit’in 12 Eylül öncesi ve sonrasında Türkiye’de yaşananlara ışık tuttuğu bir diğer romanı. Susurluk Olayı’ndan ilham alan romanda biri tetikçi, diğeri alkolik eski bir gazeteci olan iki üvey kardeşin yıllar sonra karşılaşmasıyla birlikte gelişen olaylar anlatılıyor. Derin devletle olan ilişkiler ve gizli örgütlerin işin içinde olduğu Kukla , bir solukta okunan türden.

Bunu da okuyun: Yaz Tatilleriniz İçin Seçtiğimiz 7 Kitap
Hamakta, şezlongda ya da teknede… Yaz tatilinizde size eşlik edecek kitabı seçtiniz mi?

Beyoğlu Rapsodisi


Ahmet Ümit’in romanlarının en büyük özelliği, sürükleyici dili ve güçlü olay örgüsü dışında sonunun genelde okuyucunun ağzını açık bırakacak türde sürprizli bitmesi. Ümit’in 2003 yılında yayımlanan Beyoğlu Rapsodisi adlı romanı tam da bu bahsettiğimiz türde, sonuyla okuyucuyu afallatıyor. Olayların Beyoğlu’nda geçmesi ve oradaki tarihi mekanlardan bahsediliyor olması ise esere apayrı bir heyecan katıyor. Üç arkadaşın, ölümsüzlük merakıyla başlayan ölümlerin yer aldığı hikayesine tanıklık edin. Roman boyunca ters köşelere hazırlıklı olun.

İstanbul Hatırası


İstanbul’un gizemlerle dolu köklü tarihine aralanan bir kapı niteliğinde İstanbul Hatırası . Sıkı bir Ahmet Ümit takipçisiyseniz, katilin kim olduğunu belki tahmin edebilirsiniz ama bu ilk romanınızsa, sizi şaşırtıcı bir sonun beklediğini söyleyelim. Sarayburnu’nda avucunun içinde antik bir sikkeyle bulunan cesedin ardından gelişen olayların ele alındığı romanda, İstanbul’u da yeniden keşfedeceksiniz.