Kendi Çantanı Kendin Yap

Kendi Çantanı Kendin Yap

main

Bir şeyleri üretmiş olmanın verdiği mutluluk paha biçilemez. Uğrunda emeğinizi ve zamanınızı harcayarak ortaya çıkardığınız eser, size başka bir şeyle kıyaslayamayacağınız bir tatmin duygusu verir. Tasarımcıların, yazarların, ressamların, özetle sanatçıların eser üretebilmelerini sağlayan şey, aradıkları bu tatmin duygusudur. Ondan vazgeçemezler.

Bir şey üretmiş olma tatmininin yanına bir de geri dönüşüme katkıda bulunmanın, dünyanın arındırılmasına katılımcı olmanın verdiği hazzı ekleyin. Tüm bunlara kendi çantanızı tasarlayarak ulaşabilirsiniz. İnsanın kendi çantasını yapası geliyor değil mi? O zaman iş başına.

Boncuklar, Tutkal Ve Yaratıcılık

Kendi çantanızı tasarlarken takip edebileceğiniz pek çok yol, uygulayabileceğiniz hem yaratıcı hem pratik fikirler var. Eski tişörtlerinizden, elbiselerinizden, eteklerinizden çanta yapabileceğiniz gibi, eski çantalarınıza tatlı dokunuşlarla yepyeni bir görünüm kazandırabilirsiniz. Üstelik tamamen sizin tasarımınız olacak ve bir eşi daha bulunmayacak.

Kendi çantalarımızı tasarlamak için öncelikle biraz malzemeye ihtiyacımız var. Bunlar makas, dikiş araçları, çeşitli renklerde taşlar, boncuklar, simler ve çiçek tutkalı. Bu malzemelerin hepsini kolaylıkla uygun fiyatlara bulabilirsiniz.

elyapimikugucanta

Fotoğraf: www.zet.com

Kimisi Çanta Olur Kimisi El Bezi

Üstündeki desenleri ya da kumaşının hissini çok sevdiğiniz tişörtünüz artık giyilemeyecek kadar eskidiyse onu atmayın. Onu şık bir çantaya dönüştüreceğiz çünkü. Önce tişörtün kol kısımlarını keselim, sonrasında istediğimiz boyuta göre çantamızın alt kısmına sabunla işaretleme yapalım (Kalemden daha kolay temizlenir). Çektiğimiz çizginin hizasında bitecek şekilde tişörtün alt kısmına dikey kesikler atıp, tişörtü ters çevirdikten sonra bu kesikleri birbirine sıkıca bağlıyoruz. Askı için belki eski bir kemer, ya da başka bir kumaştan bir parça ya da bez parçaları kullanabilirsiniz, yaratıcılığınızı konuşturun. Askı olarak seçtiğiniz malzemenin bir ucunu tişörtün bir önüne, diğer ucunu arkasına dikin ya da kumaş tutkalıyla yapıştırın. Karşınızda yepyeni ve eşsiz bir çanta, üstelik sizin tasarımınız.

Eminönü’nden aldığımız çiçek tutkalını ön yüzeylere sürüp simlerimizi ve taşlarımızı üstüne yapıştırarak, çantamıza tamamen kendi tarzımızı yansıtabiliriz. Taşlar yerine düğmeler ve boncuklar da kullanabilirsiniz, tamamen sizin hayal gücünüze kalmış.

bezcanta

Fotoğraf: www.zet.com

Çanta da Yaparım Kariyer de

Yukarıda üstünde konuştuğumuz tekniği kullanarak, eski kotlarınızdan, bluzlarınızdan ve elbiselerinizden de çok şık çantalar yapabilirsiniz.

Çantalar kadınların en dikkat çeken aksesuarları. Öyle ki çantaların üstünden kişilik analizleri bile yapılabiliyor. Tarzınızı yansıtmak için başkasına ait tarzlara hiç gerek yok, kendi çantanızı kendiniz yaparak eşsizliğinizi çantanızla yansıtabilirsiniz. Üstelik dikiş yeteneğinizin doruklarda olmasına bile gerek yok.